Cestování za jídlem: Podkrušnohoří – Nejen uzené delikatesy z Hrobu!
Krušné hory jsou naším nejdelším pohořím (130 km). Táhnou se od Karlových Varů až po Ústecko. Jak pohoří, tak Podkrušnohoří zasahuje do dvou krajů a řady regionů. Oblast jsme navštívili dvakrát, s různými reportážními vozy.
Není nad to, na začátek reportážní cesty se pořádně rozhlédnout. Z Krupky jsme i v létě mohli zvolit výlet „starobylou“ dvousedačkovou lanovkou na Komáří vížku, ale přednost dostala i kvůli zajímavým cílům u silničky jízda Škodou Karoq. Z terasy u restaurace Komáří vížka se navíc dá přehlédnout velká část vybrané reportážní oblasti. A také se posilnit na další cestu, ať již ve stánku u vchodu do horské chaty, nebo přímo v restauraci. Vzhledem k horské poloze a současné české restaurační cenové hladině jídla od 169 Kč (svíčková, specialita jelení guláš 199 Kč) nejsou nadsazená.
Z Krupky není daleko do zajímavého městečka Hrob, které jsme ovšem poznali již při předchozím reportážním okruhu. Ulička Krátká opravdu není dlouhá, ale stejně jsme v ní napoprvé vchod do prodejny Řeznictví & uzenářství Bohumil Holý přehlédli. A to jsme z reportážní Mazdy CX-5 měli dobrý výhled. Minout ale nenápadný vchod krámku Hrobské uzeniny by byla zásadní chyba, z reportážního okruhu v Podkrušnohoří to byl první, a hned velký zážitek.
Přivedlo nás sem vlastně čerstvé ocenění pro Hrobský sušený salám „srdce“, který získal „regionální potravinu“ od ministerstva zemědělství ČR. Nebyl to však první a nejspíš ani poslední diplom. „Na stěně mám místo ještě na čtyři, pak se soutěžením skončím,“ říká Bohouš Holý, přezdívaný i kvůli rodinné tradici (dědeček, strýc i otec řezníci) Butcher Bob. Koncepci má jednoduchou: „Děláme z masa, poctivě.“ Kvalitní suroviny, klasická receptura, ale současně novotvary. „Mnohdy mě inspiruje některý zákazník, šéfkuchař nebo dodavatel surovin. Kmínovou klobásu připravujeme z kmínu Karla Jonáka z Vysočiny, namíchali jsme na zakázku i klobásu z macerovaných švestek v rumu a přidali modrý mák. Taková připomínka Honzy a jeho cesty s buchtami s mákem.“
Pro klobásy (doporučujeme tu s vlašskými ořechy) i dokonale připravené maso se sem jezdí z daleka, kotlety s „držátkem“ odebírá například Chrám chmele a piva. „Žádná etapa výroby se zde nesmí uspěchat, některé maso zraje měsíce, než nadejde jeho čas,“ říká Bohumil Holý. Není divu, že přes ceny odpovídající kvalitě krámek v Hrobu leckdy nestačí poptávce.
Tento článek je součástí balíčku AUTO+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!