Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cestování za jídlem: Valašsko – Koliby, koláče, frgály... A slivovice!

Svět motorů Svět motorů 17. 8. 2022 • 08:33
32
Zobrazit náhledy (32)
Valašské frgály nabízí Cyrilovo pekařství v řadě variant Hostinec u Vašků Infocentrum ve Valašských Kloboukách Firma Koma Květomluva Květomluva Farma Rudimov Farma Rudimov Farma Rudimov Mošt Jadernička Mošt Jadernička Moštuj.cz Moštuj.cz Na posledním groši Na posledním groši R. Jelínek R. Jelínek Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Veteran Muzeum Veteran Muzeum Zámek Vizovice Faremní obchůdek/kozí potěšení Faremní obchůdek/kozí potěšení Faremní obchůdek/kozí potěšení Faremní obchůdek/kozí potěšení

Gastronomie na Valašsku by se dala zestručnit do slov z titulku, ale bylo by to hodně neúplné. Kromě slivovice jsou tu další ovocné produkty, jedinečné čokolády a samozřejmě i jídla poctivé české (moravské) kuchyně.

Nejsymboličtější valašský oběd si dáte ve skanzenu Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Najdete tu v původních budovách dvě koliby, Na posledním groši a Hostinec u Vašků. Nakonec se nám víc zalíbila ta první díky stolu na „stupínku“, odkud byl přehled po celé místnosti. Jídelní lístky i ceny jsou dost podobné. Dostanete tu samozřejmě halušky, které jsou stejně valašské jako slovenské, i další jídla moravského rázu. Oběd ve skanzenu má ovšem nevýhodu v tom, že k ceně jídla (od 150 Kč výše) musíte připočítat vstupenku. Koliby na Valašsku ovšem nejsou nedostatkové zboží a řadu z nich najdete u silnic s bezplatným parkováním. Vyhledávané jsou například Fojtka (Hutisko – Solanec), Koliba Valašské Klobouky u silnice č. 57 do Brumova – Bylnice či Zbojnická koliba na trase Frenštát – Rožnov pod Radhoštěm.

Tradiční valašské koláče – frgály – potkáte také na řadě míst, existuje i stánkový prodej u silnic. Mají samozřejmě různé „autory“. Naším favoritem se stalo Cyrilovo pekařství. V Rožnově pod Radhoštěm je jedna z jeho prodejen trochu skryta v růžku budovy nedaleko Masarykova náměstí, ovšem hlavní sídlo firmy v nedalekém Hrachovci (směr na Valašské Meziříčí) stojí za zastávku nejen kvůli širokému výběru frgálů. Najdete tu také „Venkovský krámek“ s pestrou nabídkou, od regionálních potravin až po keramiku, textilní výrobky a nejrůznější praktické věci i suvenýry. Leccos z toho jsme znovu potkali při další zastávce na naší reportážní cestě v infocentru ve Valašských Kloboukách, kde nám zasvěceně poradili a které je příkladem praktického propojení poskytování informací a prodeje regionálních produktů. Reportážní Peugeot 308 SW na nás čekal na parkovišti na náměstí za pouhých 10 Kč/h.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč

Doporučujeme

Témata