Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Chevrolet Corvette C1 štěká, ale nekouše. Zkuste ho a už vám nikdy nedá spát

Vladimír Kadera Vladimír Kadera 15. 5. 2023 • 00:02
22
3
Zobrazit náhledy (22)
Interiér je vzdušný. Nejvíce sem sedí pozice víkendového pohodáře s loktem z okna. Chevrolet Corvette C1 Pod rádiem a ovládáním ventilace najdete ještě analogové hodiny, typický prvek starých aut Červený a modrý pruh okolo loga na palubní desce jsou poznávacím znamením od ročníku 1960 I přes nevalné jízdní vlastnosti je C1 krásně zpracovaným autem s kvalitními materiály Chevrolet Corvette C1 Facelift poznáte i podle počtu „zubů“ v přední masce, který se zmenšil ze 13 na 8 Ceny Chevrolet Corvette C1 stále rostou. Nezahálejte. Chevrolet Corvette C1 Chevrolet Corvette C1 Chevrolet Corvette C1 Chevrolet Corvette C1 Úchvatnou siluetu Corvette C1 nelze upřít. Všimněte si krásně zaobleného čelního okna. Všech 233 koní reprodukují dvě výfukové koncovky. V celém spektru otáček je to zážitek. Kryt sice nese označení motoru 350 Turbo-Fire, ale pod ním najdete původní agregát 289 Tři roky po debutu si corvette prošla značnými změnami karoserie Chevrolet Corvette C1

Chevrolet Corvette 1. generace je skutečná kráska. Po nastartování ale vymění něžnost za získání respektu širokého okolí. Je třeba se této nespoutané elegance bát?

Chevrolet Corvette má v análech historie motorismu tak silnou stopu, že i Porsche 911 a Austin Mini se musí mít na pozoru, když se zdálky blíží. Podobně jako ostatní legendy má za sebou dlouhou produkční historii takřka bez přestávky. Vždyť se letos vyrábí už 68 let. A pokud jste se na to ještě nikoho nezeptali, tak ano, názvem odkazuje na korvetu, rychlou, malou a mrštnou válečnou loď, jejíž konstrukce pomohla třeba Britům ve druhé světové válce s německými ponorkami. Zajímavé, že Američané korvety nemají.

Až do nedávna si Chevrolet Corvette držel jasně danou koncepci s motorem uloženým vpředu, kterému testosteron snad stříkal i z kapoty, pohonem zadních kol a sličnou karoserií odrážející trendy své doby pouze pro dva cestující. Dlužno dodat, že v šedesátých letech vznikl čtyřmístný prototyp. Legenda praví, že tehdejší šéf koncernu General Motors Jack Gordon se posadil dozadu a sklopné přední sedadlo se mu zaseklo, takže nemohl ven. Aby inženýři dostali uvězněného Gordona ven, museli přední sedadlo vyšroubovat. Byl to jeden z důvodů, proč se do výroby nedostala.

Video se připravuje ...

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Doporučujeme

Témata
15. 5. 2023 22:36
palec nahoru
Děkuji za krásný článek o krásném autě. Autě, které má své mouchy, autě, které není sporťák v pravém smyslu slova, ani dle měřítek své doby.
Ale je to auto, které má na rozdávání plnými hrstmi toho, čeho se dnešním autům většinou zoufale nedostává - říká se tomu charakter, duše.
Jo a taky - MOTOR.
Avatar - Stejsn
15. 5. 2023 16:15
Škoda že chybí
ta vybuchlá fotka. Ale jinak pěkný článek i auto.
Avatar - Barrichello
15. 5. 2023 15:34
Vette C1 - nejkrásnější Corvette
ano, z těch starších modelů asi nejkrásněší generace a navíc jich u nás zas tolik není, tady je nejvíc zastoupená C3 co se týčce veteránů.

Krásné elegantní tvary, jednoduchá, poctivá technika. pro milovníky kabrioletů radost s jízdy s nebem nad hlavou za zvuku poctivé V8.

Co víc si přát :yes: