Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Citroën E-Mehari vzdává hold legendě, je však elektrický (+video)

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 8. 12. 2015 • 21:39
10
3
Zobrazit náhledy (10)
citroen elektromobil crossover video citroen elektromobil crossover video citroen elektromobil crossover video citroen elektromobil crossover video citroen elektromobil crossover video
Citroën nakonec skutečně vzkřísí legendární Méhari představený původně v roce 1968. Bude jej ovšem pohánět elektromotor.

O návratu slavného jména se spekulovalo už dříve a naznačil jej i frankfurtský koncept Cactus M. E-Mehari však Citroën nevyvinul zcela ve vlastní režii, spolupracoval na něm s Bolloré Group, výrobcem mikrovozítek, převážně na elektrický pohon. Vychází z otevřeného modelu Bluesummer. Roztomilé autíčko je 3,81 m dlouhé, 1,87 m široké a 1,65 m vysoké.

Originální příď připomíná malý crossover C4 Cactus, ale zároveň svými proporcemi lépe odpovídá originálu, než tomu bylo u konceptu. Karoserie je také plastová a nelakuje se, dveře najdeme pouze vpředu. Na rozdíl od původního klasického modelu Méhari dostalo ovšem auto dvojici masivních ochranných oblouků, které zároveň drží odnímatelnou látkovou střechu, i při její výrobě byly však využity plasty. Ta se dá navíc zcela složit. Interiér můžete mít v béžové nebo oranžové barvě, zde se hraje na efekt, čalounění je ze syntetické kůže. Klasiku ctí i sklopná zadní lavice, na palubu se vejde čtveřice cestujících a do zavazadelníku 200-800 l.

Barevná individualizace je vůbec poměrně slušná, dva odstíny interiéru doplňují čtyři barvy karoserie (modrá, oranžová, žlutá a béžová) a dvě střechy (černá a znovu výrazná oranžová). Mohou se libovolně kombinovat. Auto lze navíc celé omýt hadicí.

Pod kapotou nehledejme konvenční spalovací agregát, nýbrž elektromotor o maximálním výkonu 50 kW (nominální je 35 kW). Dobití trvá podle druhu nabíječky (veřejné 16A nebo domácí 10A) 8-13 hodin, takže je rozumné lithium-metal-polymerové suché baterie také od Bolloré s poměrně velkou kapacitou 30 kWh nabíjet pře noc. Vydrží v městském provozu na 200 km a je odolná proti rozmarům počasí, takže by se dojezd neměl zkracovat. Mimo město je ovšem poloviční. Maximální rychlost 110 km/h zcela postačuje určení vozu.

E-Mehari (bez čárky) není jen konceptem, začne se vyrábět v továrně koncernu PSA Peugeot Citroën v Rennes příští rok na jaře. Zbylé evropské země se ale dočkají později, až na konci sezóny 2016.

Témata
Avatar - Ada je zase tady
8. 12. 2015 21:21
Je to francouzsky hnusné
Je to jen další propadák s hmyzí tváří. Kterejpak blb vymyslel kreatury, které mají na předku dvě a dvě světla nad sebou? :no: A to nemluvím ani o tom, že je to auto na baterky... :no: Kolik bude dojezd? 15, nebo 25km?
8. 12. 2015 19:20
S normálním motorem, proč ne?
Tak pokud do novodobého Méhari dají normální motor (ideální by byl zážehový tříválec 1,2 l), a nenasadili by nesmyslnou cenu, v jížních krajích by se to mohlo chytnout... :-!
Avatar - KANKUNEN
8. 12. 2015 09:43
Proč pořád firma, která neumí vyrobit více než podprůměrné a
vymýšlí samé kraviny. C5 se omlouvám.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud