Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dacia Logan STCC: Ostrý závoďák pro severské mistrovství (+video)

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 14. 4. 2013 • 17:42
4
Závodní Dacia Logan pro švédské mistrovství cestovních automobilů vyjela na trať. Zvuk tříapůllitrového šestiválce je skutečně působivý.

Švédské cestovní vozy nemají se sériovými verzemi vůbec nic společného, jsou to v podstatě jenom siluety s trubkovými rámy. Všechny používají totožné vidlicové šestiválce s objemem 3,5 litru a výkonem kolem 400 k (294 kW). Technika je zakryta karbonovými karoseriemi připomínajícími vozy BMW, Citroën, Volvo a právě Dacia, v jejím případě konkrétně model Logan. Podobnost je však pochopitelně opravdu vzdálená. K testům aerodynamiky poskytla svůj tunel už pouze jediná místní automobilka, tedy Volvo.

Motory a převodovky vyvinula společnost Solution F. Agregáty jsou umístěny výhradně uprostřed a spřaženy se šestistupňovými sekvenčními rychlostními skříněmi. Logan váží rovných 1000 kg, z klidu na stovku je schopen vystřelit během pouhopouhých tří sekund a jeho maximální rychlost vrcholí 270 km/h. Čísla u konkurence jsou jistě podobná, totožná technika je zárukou vyrovnanosti celého mistrovství.

Jediné auto s logem rumunské značky nasazuje švédský Dacia Dealer Team, seriál STCC (Swedish Touring Car Championship) začíná první květnový víkend v Knutstorpu. Vůz se startovním číslem 20 bude pilotovat Mattias Andersson.

V nedávné minulosti jezdila Dacia se siluetami Duster Ice a Lodgy Glace francouzské ledové závody Trophée Andros, Alain Prost vyhrál s Lodgy Glace ročník 2012. Jean-Philippe Dayraut absolvoval se speciálem Duster No Limit Závod do oblak, tedy slavný Pikes Peak ve státě Colorado. Při jediném startu v roce 2011 dojel třetí absolutně i v kategorii Unlimited.

Související články

Témata
Avatar - Misanick
15. 4. 2013 16:51
Re: Spolehlivost
Závodní speciály samy o sobě nemají moc velkou životnost. Stačí, aby v pohodě vydržely jeden závod. Důležitý je výkon. Takové auto nemá za cíl najezdit půl milionu km.
14. 4. 2013 23:19
Re: Spolehlivost
:no: :no: :no: :no: :no:
14. 4. 2013 22:01
Re: Spolehlivost
Podle čeho soudíš ? Z Dacie je na tom maximálně znak na masce, jsou to speciály s totožnými motory. Pouze silueta. Stačí číst.

Asi budeš ve svých jednadvaceti velkej znalec švédského závodění.

Jedině by tě mohlo omluvit, že si myslíš, jak dobrý vtip se ti povedl. Ale nepovedl.
Avatar - Stenly77
14. 4. 2013 21:28
Spolehlivost
Bude častějc v boxech na heveru než na trati >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud