Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dříve vysmívané Formule E mají tisíce nových fanoušků. Zvládnou 300 km/h a nabíjejí se půl hodiny

redakce AUTO.CZ
Diskuze (11)

Tisíce nových fanoušků, adrenalinové závody i překonávání hranic e-mobility v přímém přenosu

Popularita šampionátu elektrických formulí, chcete-li tedy Formule E, za prvních devět sezón neustále roste. Stále se sice nemůže rovnat těm klasickým, ale i tak si tyto závody nenechá ročně ujít několik set milionů fanoušků z celého světa. Jednu část diváků lákají především odlišnosti v pravidlech na rozdíl od Formule 1 a tu druhou zase novinky v elektromobilitě. Co jiného by totiž mělo být vůdce v tomto odvětví, než právě Formule E?

E-Formule, známá také jako Formula E, je mezinárodní šampionát automobilových závodů. Jak už ale název napovídá jde samozřejmě o závody s elektricky poháněnými monoposty. Tento nový, inovativní a zároveň vzrušující způsob závodění přitahuje každý rok čím dál více fanoušků po celém světě.

Fungování šampionátu Formule E

Šampionát E-Formule je rozdělen do několika závodů, které se konají na okruzích ve městech po celém světě. Jen namátkou se v letošní deváté sezóně jedná třeba o Berlín, Londýn, Monako, Sao Paulo a Jakartu. Celkem pak jezdci v sezóně absolvují 16 závodů.

Tratě jsou obvykle umístěny v centru měst, což přináší celou akci blíže k divákům a zvyšuje jejich atraktivitu a divácký zájem o E-Formuli prudce roste. Letošní ročník i díky televizním a streamovacím přenosům shlédnuli už stovky milionů fanoušků. Oproti klasickým F1 závodům je také dostupnost pro ty, kteří touží navštívit závody přímo na okruhu.

Cena vstupenky se totiž pohybuje v přepočtu v řádech stokorun, jak jsme se nedávno přesvědčili při nedávném závodě v Monte Carlu. Šampionát přitahuje i automobilové nadšence, kteří oceňují ambici šampionátu, a sice eliminovat emise, uhlíkovou stopu, využívat udržitelných technologií a chránit tak více životní prostředí.  

Video se připravuje ...

300 km/h a nabíjení dvou formulí naráz

Možná vás také napadlo, jak to je s technickými parametry elektrických formulí. Ty dnes mohou jezdit už více než tří set kilometrovou rychlostí a jejich nabíjení trvá asi půl hodiny. Dobíjecí stanice, kterou ve spolupráci s Mezinárodní automobilovou federací FIA navrhla firma ABB pak dokáže najednou nabíjet hned dvě formule.

„To umožňuje závodním týmům využívat dvojnásobnou nabíjecí kapacitu z jedné dobíjecí stanice, což výrazně snižuje nároky na podlahovou plochu vyžadovanou pro dobíjecí stanice a snižuje emise z přepravy, protože jedna dobíjecí stanice obslouží víc než jedno vozidlo,“ říká za Bas Benx ze společnosti ABB.

Attack Mode: 50 kW navíc po 2 minuty

E-Formule také přináší další inovace do světa závodění. V průběhu závodů mohou jezdci využít tzv. "Attack Mode“, který po stanovený časový limit 2 minut zvyšuje výkon vozu o 50 kW z 300 kW na 350 kW. Pro jeho získání si závodník musí vybrat specifickou část tratě a přejet přes zvláštní značku. Tato taktika přidává do závodů další strategický prvek a zvyšuje jejich celkovou atraktivitu.

Celý automobilový průmysl samozřejmě bedlivě sleduje šampionáty E Formulí a využívá zkušenosti k vylepšení svých elektrických vozidel a nabíjecí infrastruktury. Závody tak nepředstavují pouze zábavu, ale také důležitý přínos pro budoucnost udržitelné dopravy.

redakce AUTO.CZ
Diskuze (11)

Doporučujeme

11. 6. 2023 22:46
Re: Formule E a tisíce fanoušků?
Hypoteticky ano, ale jaká je asi realita? ;-) Nikdo neví. To, že prodáš tv práva, neznamená, že na to lidi koukají. Populárním se sport stává, když se o tom lidi baví kdekoliv - kámoši, práce, hospoda, rodina atd. Sport jako takový je vděčné téma - fotbal, hokej, tenis, formule 1, ale nikoho jsem nikde neslyšel bavit se o elektrické formuli ;-)

Znáš na první dobrou nějakého závodníka (bez čtení článku) nebo vítěze/ mistra světa Formule E? Dost pochybuju ;-)
Avatar - Mikesus
11. 6. 2023 22:19
Re: Formule E a tisíce fanoušků?
V článku pisou několik set milionů, to není zanedbatelné číslo. I kdyby to bylo jen 100 milionů, už je to dost. To ze tebe to nezajímá, neznamená že to nezajímá nikoho, jak tvrdíš. Zde je důkaz toho, že za fakta přikládáš své mylné domněnky.
11. 6. 2023 15:07
Re: Formule E a tisíce fanoušků?
A to víš že jo :-[]
11. 6. 2023 14:40
Re: Formule E a tisíce fanoušků?
Jsi na spatnym webu *** :no:
11. 6. 2023 10:19
Re: Formule E a tisíce fanoušků?
V clanku se pise opak.

Kazdy sport ma sve priznivce. ;-)