Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

EIB půjčí evropským automobilkám dalších 866 milionů eur

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 7. 4. 2009 • 10:54
11
3
Zobrazit náhledy (11)
Land Rover Range Rover Evoque Land Rover Range Rover Evoque Land Rover Range Rover Evoque Land Rover Range Rover Evoque Land Rover Range Rover Evoque Land Rover Range Rover Evoque
Evropská investiční banka (EIB) dnes schválila půjčku ve výši 866 milionů eur (asi 23 miliard Kč) evropským automobilkám. Úvěry by měly putovat na výrobu "zelených" aut s nižšími emisemi oxidu uhličitého. EIB o tom informovala v tiskovém prohlášení.

Dnes schválených téměř 900 milionů eur je součástí balíčku v hodnotě sedmi miliard eur (186 miliard Kč), které banka i kvůli hospodářské krizi zřejmě půjčí automobilkám v průběhu první poloviny roku. EIB již dříve ohlásila úvěr unijním automobilkám, který dosahuje 3,6 miliardy eur.

Podle EIB nyní půjde 400 milionů eur automobilce Nissan, a to na vývoj a výrobu modelů s nižší spotřebou v Británii a Španělsku. Automobilce Jaguar Land Rover EIB půjčí 366 milionů eur. Půjčka se týká i závodu automobilky Volkswagen v Indii, uvedla banka.

Půjčky EIB jdou ruku v ruce se snahou Evropské unie snížit emise oxidu uhličitého a zabrzdit globální oteplování.

Evropský automobilový průmysl je největší na světě. Vyrábí ročně přes 18 milionů aut, ale podle posledních čísel jich prodává za rok jen 12 milionů. Odvětví zaměstnává přímo zhruba 12 milionů lidí a další miliony v dodavatelských firmách.

Související články

Témata
8. 4. 2009 09:32
no
"Půjčka se týká i závodu automobilky Volkswagen v Indii, uvedla banka."

Tak jestli je tohle pravda...pak... >:D >:D >:D >:D >:D

No do novin se občas dostanou kachny..., takže pevně i v zájmu VW a jejich fanatických příznivců věřím, že tohle je lež jako věž..., protože tohle by ani Goebless neuměl odargumentovat... Je to velmi vtipné v kontextu toho, jak VW řvalo proti půjčce pro Opel... a už tehdy sem upozorňoval na známé... Zloděj křičí, chyťte zloděje...
7. 4. 2009 22:22
Re: úvěr sedm miliard eur
Představit si to dokážu celkem lehce, když si nastříhám noviny... Spíš by mě zajímalo, jak, nebo podle čeho se ty prachy rozdělujou, zda o to žádali ty automobilky, nebo to někde vycucal nějakej bruselskej Bursík. Taky jak a kdo bude kontrolovat ten "vývoj". Co má EU s indickym VW?
Avatar - positivemind
7. 4. 2009 22:01
úvěr sedm miliard eur
Tyhle peníze si nikdo z nás nedokáže ani představit a oni je vesele přelívají do automobilek :-) jsou to obrovské sumy, někdo by si mohl říci jak je mají být schopny automobilky splatit - avšak v tomhle odvětví jde jakoby o půjčku sta tisíc korun pro obyčejné smrtelníky :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud