Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektrický ARC Vector komunikuje s jezdcem prostřednictvím bundy a helmy

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 8. 11. 2018 • 06:14
22
2
Zobrazit náhledy (22)
ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector ARC Vector
Novým hráčem v kategorii luxusních elektrických motocyklů se stává britská společnost Arc Vehicle Limited se svým strojem Vector. Ten zaujme svým designem, technikou, jízdními výkony i výbavou.

Motorkáři své stroje často přirovnávají k živým bytostem, které mají duši a komunikují s nimi. Velmi často se to týká starších strojů, u nichž je řízení skutečně plně v rukou jezdce a nepomáhá mu žádná moderní elektronika.

Arc Vector chce nyní posunout komunikaci mezi jezdcem a strojem na zcela novou úroveň a to za pomoci helmy Zenith s head-up displejem a bundy Origin, poskytující zvukové a haptické signály.

Helma Zenith s head-up displejem má mimo jiné poskytovat informace o rychlosti jízdy, údaje z navigace a rovněž obraz z kamery umístěné na její zadní straně. Jezdec má díky stále sledovat prostor před sebou a nemusí vůbec sklápět svůj zrak k přístrojům nebo zpětným zrcátkům.

Bunda Origin má nabízet tři různá nastavení. První z nich má být zaměřeno na zvýšení bezpečnosti jízdy a může například lehkým poklepáním na rameno upozornit jezdce na vozidlo, které má ve svém slepém úhlu. Sportovní režim pomůže ještě zvýšit požitek z jízdy a zpětnou vazbu na přetížení při akceleraci, v zatáčkách a při brzdění. Poslední režim pak může zajistit i přehrávání hudby přes haptiku, kdy si může jezdec nastavit basy přímo na tělo.

Pozornost si vedle helmy a bundy samozřejmě zaslouží i samotný motocykl Arc Vector, který rozhodně zaujme svým futuristickým designem i konstrukcí s hojným využitím uhlíkových vláken v oblasti rámu a podvozku. Ten se může pochlubit i špičkovými komponenty odpružení značky Öhlins a brzdovým systémem značky Brembo.

Elektromotor má tomuto stroji umožnit akceleraci z 0 na 96,56 km/h za 2,7 s a jízdu rychlostí přes 200 km/h. Dojezd na jedno nabití se má ve městě pohybovat kolem 270 km a na volných silnicích, kde bude možné lépe využít jeho výkony, pak kolem 190 km.

Arc Vector svými přednostmi zaujal i vedení britských automobilových značek Jaguar a Land Rover a ty právě s ohledem na vývoj nových řešení komunikace mezi strojem a člověkem investují do jeho mateřské firmy prostřednictvím své dceřiné společnosti InMotion Ventures.

Společnost Arc Vehicle Limited v současnosti plánuje roční produkci na maximálně 399 motocyklů Vector. Cena je v současnosti stanovena na 90.000 britských liber (zhruba 2,7 milionu Kč) za stroj s helmou i bundou.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
10. 11. 2018 19:20
motorka
Já jsem si motorku kupoval z [odkaz] právě kvuli specifickému zvuku, který vydává spalovací motor, což podle mě dělá naprostá většina motorkářů, proto si nemyslím že v dohledné době budou elektrické motorky na vzestupu, spíše je to jen PR, aby firmy vypadaly víc ekologicky.
Avatar - JohnST
8. 11. 2018 22:14
ACR nezmysel
Tieto elektricke hovadiny mi nedavaju zmysel. Firma urobi nejaku hovadinu, ktoru predava za nekrestanske peniaze ale stale postradam zmysel tychto akoze strojov. :no: >:-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku