Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektrický Lotus Evija má mít zvuk inspirovaný slavnou formulí. Povedlo se?

Jan Zajíc Jan Zajíc 10. 3. 2021 • 22:02
32
6
Zobrazit náhledy (32)
Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija Lotus Evija

Lotus Evija je chystaný elektrický hypersport, který se v produkční podobě představí v první polovině letošního roku. Kromě fantastických parametrů má nabídnout také zajímavý zvuk.

Lotus Evija slibuje opravdu parádní čísla, automobilka o něm ostatně mluví jako o nejvýkonnějším produkčním voze planety. Systémový výkon čtveřice elektromotorů má dosahovat zhruba 2000 koní, točivý moment pak 1700 newtonmetrů.

Stovku prý Evija zvládne za méně než tři sekundy a pokračovat může na 320 km/h, třístovku by při tom měla prolomit za méně než devět sekund.

Lotus ovšem tvrdí, že se nesoustředí jen na jízdní projev, péči věnuje také zvuku. Elektromobily samozřejmě nemohou nabídnout totéž co spalovací motory, výrobci proto hledají jiné cesty. Třeba ve formě spolupráce s nějakým umělcem a vytvořením "umělého" a specifického zvuku.

Lotus se například spojil se známým britským producentem Patrickem Patrikiosem, který v minulosti kooperoval s hudebníky jako Olly Murs nebo Britney Spears.

Pro Eviju si tento chlapík vzal na pomoc zvuk osmiválcového motoru Ford Cosworth DFV, který poháněl legendární formuli Lotus 49. Tedy mimořádně úspěšný stroj, který hned při soutěžní premiéře v roce 1976 na okruhu Zandvoort dovezl Jim Clark do cíle na prvním místě. 

Patrikios ovšem zvuk osmiválce výrazně upravil, aby lépe ladil s elektrickým pohonem v chystaném hyperautě. Zvuk zpomalil a přidal mu digitální filtry.

Jak se výsledek povedl, si můžete poslechnout ve videu. Ukázka je bohužel velice krátká.

Kromě zvuku pohonného ústrojí Patrikios dostal na starost i další akustické projevy, například upozornění na zapnutí směrovek nebo na nepoužití bezpečnostních pásů.

Související články

Témata
Avatar - KANKUNEN
11. 3. 2021 06:51
Možná by bylo lepší
kdyby byl Lotus virtuální realita, na co je někomu elektrický Lotus.
Avatar - WinDiesel
10. 3. 2021 20:52
Re: Nadpis to vystihol
něco jako "zvuk" formule-e :-! :-! :-! :-! :-!
to je už výraz čistého zoufalství
Avatar - WinDiesel
10. 3. 2021 20:51
Re: Proč?
bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz bz bz bz bzzzzzzzzzzzzzzzzz
jojo to bude něco
10. 3. 2021 20:42
Nadpis to vystihol
“ má mít zvuk “. To hovori za vsetko.
Avatar - kari.laz
10. 3. 2021 20:36
Proč?
Jednou udělají něco, co má zvuk jak kříženec mixéru a tramvaje, tak ať si za tím stojí. Udělají pitchovinu a pak se to snaží maskovat? Když už nějaký ekovuul si To pořídí, tak asi nechce opravdový supersport se vším všudy. A pokud vím, tak jeden z hlavních argumentů ekomozků je ticho. To by opravdu někoho těšilo poslouchat něco, co nedělá to auto, ale co je nahraný někde "na flesh" a jen se to pouští do repráků?
Články odjinud