Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Emise budou muset snižovat také autobusy a nákladní auta. EU se dohodla na tom kdy a jak

ČTK ČTK 20. 2. 2019 • 19:30
5
16
Dohoda o snížení emisí autobusů a nákladních vozů přichází poté, co se v prosinci země shodly na dalším snížení emisí u osobních a lehkých užitkových aut.

Evropská unie se dohodla na snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) u nových nákladních vozů a autobusů. Do roku 2030 se mají emise snížit ve srovnání s letošním rokem o 30 procent. Informovala o tom Evropská komise. EU nemá v současnosti limity na emise u těžkých nákladních vozů, na rozdíl od jiných zemí jako USA, Čína, Japonsko či Kanada. Nákladní vozy se na emisích souvisejících s dopravou v EU podílejí téměř čtvrtinou.

Evropský parlament a Rada EU, která zastupuje všech 28 členských zemí unie, se dohodly na kompromisu v časných ranních hodinách. Dohoda přichází poté, co se v prosinci země shodly na kompromisu pro snížení emisí u osobních a lehkých užitkových aut.

Dopravní sektor je jediným, ve kterém emise stále rostou. Omezení mají pomoci EU splnit cíle snížení emisí skleníkových plynů v rámci pařížské dohody o klimatu v období let 1990 až 2030 o nejméně 40 procent.

"Schválením prvních emisních standardů EU pro nákladní automobily jsme dokončili právní rámec pro dosažení evropských cílů, a to snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o nejméně 40 procent," uvedl v prohlášení komisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Caňete.

Po této předběžné politické dohodě musí text v následujících měsících formálně schválit EP a Rada EU. Po jejich schválení bude předpis zveřejněn v úředním věstníku EU a okamžitě vstoupí v platnost.

Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) lobbovalo za mírnější snížení cíle emisí pro nákladní vozy. Podle sdružení je možnost elektrifikace u nákladních vozů mnohem nižší než u osobních, zvláště v případě dálkového tranzitu. ACEA také upozornila na současnou nedostatečnou infrastrukturu. Statistiky ukazují, že v současnosti neexistují veřejné dobíjecí nebo tankovací stanice vhodné pro nákladní vozy s elektrickým nebo vodíkovým pohonem. Dokonce i dostupnost čerpacích stanic na zemní plyn (CNG a LNG) vhodných pro nákladní vozy je v Evropě velmi nízká a nepravidelná.

Domovem největších výrobců nákladních aut je Německo, kde působí firmy Daimler a MAN ze skupiny Volkswagen. Dalšími evropskými výrobci jsou Volvo, Iveco, Paccar a Scania, napsala agentura Reuters.

Související články

Avatar - wakantanka
21. 2. 2019 21:36
Re: Když
Hybrid áno ale najväčší zmysel má v mestskej a regionálnej doprave. Na diaľkové prepravy bude lepšia tá dlhšia súprava.
21. 2. 2019 15:36
Re: Když
jestli maj jit emise CO2 o 30% dolu, tak moc jinejch realnejch moznosti nez hybrid nemas, to vis moc dobre.
tuna navic u nakladaku problem neni
Avatar - Dinar
21. 2. 2019 14:53
Re: Když
Ale to je přesně to správné řešení, a ne jen jednoho problému. Dostat náklad nebo kamiony na železnici je utopie, z mnoha důvodů, dostat výhodu železnice na silnici, jde naopak celkem snadno. Postavit na EU dálnicích troleje nad pravým pruhem, necpat do kamionů těžké baterie, neřešit infrastrukturu jejich dobíjení, je ekonomicky násobně výhodnější, plus výhoda vláčku kamionů jedoucích konstantní rychlostí, žeádné závody trucků, tohle řešení má podstatně více výhod než nevýhod. :yes:
21. 2. 2019 10:03
Troleje
Konecne zpusob, jak udrzet kamionaky ve svem - PRAVEM - pruhu.
Avatar - wakantanka
21. 2. 2019 09:20
Re: Když
Keď sú prachy a sa chce, tak sa dá :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku