Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Euro NCAP 2019: BMW řady 1 – Pět hvězd potřetí

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (1)

BMW řady 1 si ve své třetí generaci odváží z testů organizace Euro NCAP plný počet hvězd, za nimiž se ukrývají dobré výsledky ve všech testovaných a sledovaných kategoriích.

BMW řady 1 zamířilo do testů organizace Euro NCAP poprvé v roce 2004 a podle tehdejšího hodnocení získalo pět hvězd za ochranu dospělých cestujících, tři hvězdy za ochranu dětských cestujících a jednu hvězdu za ochran chodců. V roce 2012 pak již získal zástupce řady 1 celkové hodnocení v podobě pěti hvězd, které bylo uděleno i nejnovější generaci této modelový řady vozů značky BMW.

Předmětem testu bylo BMW řa118i s pětidveřovou karoserií a pohotovostní hmotností 1480 kg.

Bezpečnostní výbava testovaného exempláře obsahovala tříbodové bezpečnostní pásy s předepínačem a omezovačem síly na všech sedadlech, čelní, boční a hlavové airbagy, připomínání nezapnutého bezpečnostního pásu pro všechna sedadla, systém automatického nouzového brzdění, omezovač rychlosti, systém sledování jízdních pruhů a aktivní kapotu motoru.

Ochrana dospělých

Prostor pro cestující zůstal během čelního nárazu 40 procenty přídě stabilní. Ochrana řidiče i spolujezdce na předním sedadle byla dobrá s výjimkou hrudníků a holenní obou figurín, u nichž bylo ochrana hodnocena jako dostačující.

Euro NCAP 2019: BMW řady 1 Euro NCAP 2019: BMW řady 1

Při čelním nárazu celou přídí byla ochrana řidiče dobrá a dostačující. V případě spolujezdce na zadním sedadle byla ochrana dobrá s výjimkou hrudníku, u nějž je uvedena slabá ochrana.

Při bočním nárazu i při nárazu bokem na sloup byla ochrana všech části těla i hlavy řidiče dobrá a BMW řady 1 získalo maximální počet bodů.

Euro NCAP 2019: Kategorie 1 - Ochrana dospělých 
Test Čelní - deformace Čelní - celá šíře Boční Whiplash AEB city Celkem      
Jednotky body body body body body body %      
Ochrana dospělých 7,3 7 16 1,5 0 31,8 83%      

Ochrana dětí

Při čelním nárazu 40 procenty přídě i při bočním nárazovém testu byla ochrana obou figurín dětských cestujících dobrá a BMW řady 1 zde získalo maximální počet bodů.

Euro NCAP 2019: Kategorie 2 - Ochrana dětí 
Test Čelní náraz Boční náraz Bezpečnostní výbava Upevnění Celkem
Jednotky body body body body body %
Ochrana dětí 16 8 7 12 43,0 87%

Ochrana chodců

BMW řady 1 je vybaveno aktivní kapotou motoru a testy s ní byly prováděny v její zdvižené poloze při simulaci různých rychlostí a úhlu dopadu hlavy chodce. Ochrana byla téměř ve všech jejích částech dobrá.

Ochrana poskytovaná nohám chodců je v celé šířce vozu dobrá a v případě pánve je uvedena smíšená ochrana od dobré až po nedostačující. 

Ochrana pánve je nedostačující v rozích a dobrá ve středu přídě vozu. Nohy chodců jsou v téměř celé šířce nárazníku chráněny dobře s výjimkou krajů, kde je ochrana hodnocena jako nedostačující.

Euro NCAP 2019: Kategorie 3 - Ochrana chodců 
Test Hlava Pánev Nohy AEB Celkem
Jednotky body body body body body %
Ochrana chodců 17,3 2,9 5,6 10,7 36,5 76%

Asistenční systémy

Systém automatického nouzového brzdění v rychlostech typických pro dálniční i městský provoz fungoval a rozpoznával cyklisty i chodce. Ve většině zkoušených situací byl schopen zabránit nehodě nebo snížit rychlost a zmenšit tím následky kolize.

Systém pro sledování jízdního pruhu varuje řidiče před jeho opuštěním a může mírně zasahovat do řízení.

Euro NCAP 2019: Kategorie 4 - Asistenční systémy 
  Omezovač rychl. Připomínač pásů Jízdní pruhy AEB Interurban Celkem
  body body body body body %
Asistenční systémy 2,5 2,5 1,8 2,7 9,5 72%

Celkový výsledek: Pět hvězd

BMW řady 1 si vedlo dobře v oblasti ochrany dětských pasažérů i dospělých cestujících, i když v jejich případě má jistý prostor pro zlepšení. V kategoriích ochrany chodců a asistenčních systémů dosáhl nejmenší hatchback značky BMW rovněž slušných výsledků.

Euro NCAP 2019 - Rekapitulace výsledků
Kategorie 1 2 3 4 Celkem
Název Ochrana dospělých Ochrana dětí Ochrana chodců Asist. syst. Vážený průměr
Jednotky body % body % body % body % %
Výsledky 32 83% 43 87% 37 76% 9,5 72% 80%
Počet hvězd * * * * *

Zdroj: Euro NCAP

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (1)

Doporučujeme

Avatar - xxc
13. 10. 2019 20:18
Vsimol si niekto,
ze ochrana dospelych bola len 83%? Konkurencny Mercedes A ma 96%, Toyota Corolla ma 95%, dokonca aj Scenic ma 90% :-) Na obranu treba povedat, ze mu nezapocitali body za AEB (preco asi - lebo to len pipa a nebrzdi, pokial to neinovovali).

Dokonca podla bodov je bezpecnejsie burat predkom v novej 4 hiezdickovej 208ke (bocny naraz vyhrava na body nova 1ka).