Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Facelift Cupry Formentor oficiálně: Nový design a technika VZ5 pro čtyřválec

Lukáš Volšický
Diskuze (26)

Populární Cupra Formentor se konečně představuje se slibovaným faceliftem. Má novou tvář s inovovaným světelným podpisem, decentně vylepšený interiér a upravenou techniku.

Nejúspěšnější Cupra se oficiálně představuje s výrazným faceliftem. První originální model španělské sportovně-stylové značky se vyrábí už od roku 2020 a s nastávající polovinou životního cyklu přijíždí s novou tváří. Současně má decentní technická vylepšení, a přestože pětiválcový Formentor VZ5 už v portfoliu modelů nenajdeme, hned dvě nejdůležitější inovace z něj převzala nová nejvyšší sportovní verze s obchodním označením VZ.

Nová Cupra Formentor je charakteristická modernějším „žraločím nosem“, který vychází z nejnovějšího designu značky. Velkou novinkou je i nový světelný podpis předních maticových LED světlometů, s nímž jsme se v minulosti už setkali na elektrickém SUV Tavascan a konceptu Terramar. Designéři značky vsadili na širokou masku chladiče i logo značky umístěné těsně před kapotou. Doposud jej Formentor vozil v menší přední masce.

Celkovým vylepšením prošla i záď Formentoru. Trojúhelníkový motiv nového světelného podpisu se objevuje i na zadních světlech a stylovou novinkou modelu je svítící zadní logo. Cupra současně uvádí i dvojici nových matných barev laku – bronzovou Century a šedou Enceladus. Uvádí, že jimi chce ještě více podtrhnout charakter modelu.

Video se připravuje ...

V modernější kabině se po faceliftu objevuje přepracovaný digitální přístrojový štít spolu s větší centrální dotykovou obrazovkou infotainmentu s úhlopříčkou 12,9 palce. Na seznamu dostupné výbavy se objevuje i nový audiosystém Sennheiser s dvanácti reproduktory.

Vylepšený interiér sice na první pohled přináší jen minimální změny, ale Cupra už tradičně ve svých modelech zachovává ideální kompromis mezi moderními prvky a uživatelsky příjemným a praktickým ovládáním. Oficiální tisková zpráva pak uvádí, že v novém Formentoru najdeme nově navrženou středovou konzolu a nové materiály pro pocit vyšší kvality. Cupra zároveň upozorňuje na „udržitelnější přístup“, protože čalounění sedadel vyrábí z recyklovaných mikrovláken nebo ekologicky šetrné kůže.

A jak je na tom technika? Cupra Formentor stále zakládá na koncernové modulární platformě MQB Evo a hlavní technická vylepšení se týkají vrcholného turbodmychadlem přeplňovaného dvoulitrového zážehového čtyřválce 2.0 TSI z rodiny motorů EA888. Z původních 228 kW (310 koní) je nově 245 kW (333 koní). Vrcholným výkonem tak nejnovější Cupra Formentor VZ odpovídá výkonnějším speciálním edicím Volkswagenu Golf R.

Ohromující pětiválcový Formentor VZ5 sice zmizel z nabídky modernizovaného modelu, ale část techniky předal svému slabšímu nástupci. Nejsilnější čtyřválcový Formentor po faceliftu disponuje výkonnými brzdami Akebono i zadní rozvodovkou Torque Splitter. Oba tyto technické prvky doposud byly specifikem pro vrcholnou sportovní pětiválcovou motorizaci.

Cupra Formentor si pak stále zachovává čtveřici různých pohonů: čistě zážehový TSI, mild-hybridní eTSI, vznětový TDI a plug-in hybridní eHybrid. Nová generace plug-in hybridu o systémovém výkonu 200 kW (272 koní) slibuje čistě elektrický dojezd přes 100 kilometrů a je kompatibilní s rychlým stejnosměrným nabíjením s maximálním výkonem až 50 kW.

Španělská značka s uvedením modernizovaného Formentoru navíc oznámila, že během prvního čtvrtletí letošního roku dosáhla rekordních obchodních výsledků. Během prvních tří měsíců roku 2024 dodala zákazníkům 56.600 aut. Zájem o novou značku se u zákazníků každoročně zvyšuje, a to dokonce i v Česku.

Lukáš Volšický
Diskuze (26)

Doporučujeme

Avatar - Mikesus
1. 5. 2024 06:11
Re: Vy zatracené vulgarismy z redakce
A už ses aspoň na něj byl podívat, nebo se svézt?
30. 4. 2024 18:21
Kdy bude FL v Prodeji?
Víte někdy kdy budou ty FL auta reálně v prodeji? Asi to chce vidět live. Díky
30. 4. 2024 17:36
Re: Re: Face
Hele to klidně můžeš, poslední dvě generace dostavaji naši obchoďáci jako služební auta a zázrak to není. V OIV si se svou postavou hovim, v Leonu je to bida u obou generací :no:
Avatar - Mokrous
30. 4. 2024 15:46
Re: Vy zatracené vulgarismy z redakce
Vždyť nedávno rozbili galerii a na Apple zařízeních prostě vidíš jen 1/3 obrázků.
Je to vůbec nekaká. Oni mají prostě úkol to tady položit.
Avatar - iudex
30. 4. 2024 14:46
Re: Re: Face
Malý, to by som sa s dovolením hádal. Je pravdou, že Octa je priestrannejšia, ale zase tá je kráľom triedy, na ňu priestorovo nemá nik. Ale objektívne je Leon kombi veľmi priestranné auto, na danú triedu nadpriemerne. Vyskúšaj Megane a uvidíš, čo je to stiesnený pocit.