Ferrari Top Design School Challenge: Superauto pro rok 2040
Ferrari vypisuje soutěže mladých návrhářů nepravidelně, uskutečnily se v letech 2005 a 2012, World Design Contest je rozhodně známější. Letošního ročníku se zúčastnila padesátka designérských škol z celého světa. Nyní se výběr zúžil z předchozích osmi až na čtveřici: detroitskou College for Creative Studies, jihokorejskou Hongik University ze Soulu, německou Hochschule z Pforzheimu a francouzskou ISD-Rubika, která sídlí ve Valenciennes. Každý ústav musel vytvořit trojici různých vizí a měl na ně celý rok, od října 2014.
Stěžejním tématem byl letos návrh supersportu pro rok 2040 a stylisté měli volné ruce. Některé kreace připomínají spíše vesmírné lodě, jiné kapotované formule, také nahlížejí do minulosti, případně se příliš nevzdalují od současnosti. Jsou černé, atypicky stříbrné a klasicky rudé nebo kombinují tyto odstíny. Překvapivě se v realistických i fantastických (nebo fantaskních?) studiích neobjevuje žlutá barva, kterou samotné Ferrari používalo s oblibou u výstavních vozů před čtvrtstoletím. A ani tmavě modrá, která maranellským vzpínajícím se koníkům tolik sluší. Pochopitelně žádná z nich neopustila obrazovky počítačů, ale ukazuje kreativitu.
Velkou cenu (Gran Premio) vybere 15. ledna 2016 jedenáctičlenná odborná porota, ve které se potkají kromě designérů a inženýrů z továrny lidé rozličných profesí, ale vždy nějakým způsobem s Ferrari spojení. Kupříkladu pilot Scuderie a čtyřnásobný mistr světa formule 1 Sebastian Vettel, Paolo Pininfarina, současný nejvyšší muž slavné firmy, dále pak dva muzikanti a sběratelé ušlechtilých italských vozů. Tím prvním je Jay Kay, frontman skupiny Jamiroquai, druhým pak kytarista Pink Floyd Nick Mason. Ten usedá za jejich volant i při historických kláních.
Z hlasování není vyloučena ani laická veřejnost, ta může hlasovat na facebookové stránce, vítězný návrh získá zvláštní cenu (v libozvučné italštině Premio Speciale).