Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fialová Škoda Favorit přitahovala lidi jako magnet. Chtěla na Západ, i když zaostávala

Lukáš Prejzek Lukáš Prejzek 24. 5. 2023 • 04:33
33
10
Zobrazit náhledy (33)
Jednoduchost konstrukce prozrazuje řadicí páka čnící přímo z podlahy Dodnes si na favoritu ceníme slušného prostoru v kabině, a to v podélném, příčném i výškovém směru. Škoda absence stavitelného sloupku volantu nebo mizerné výbavy. Ale tenkrát jste ani jinde o dost lépe nepochodili. Škoda Favorit Prima Vzor potahů zadních sedadel a třetí pás připouštějí převoz pátého cestujícího, jenže chybějící opěrka před tímto úmyslem spíše varuje Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Archaické táhlo sytiče znaly první favority pouze ve verzích pro zahraniční trhy Holé dveřní výplně ze základního modelu 135 L oživuje látkový pás. Dojem z interiéru tahle drobná úprava hodně povýšila. Kvůli krádežím loga si první favority vysloužily nelichotivou přezdívku „Auto s dírou“. Po první úpravě, spočívající v přesunutí znáčku zprava doprostřed masky, už se ztrácet přestala. Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Když se koncem roku 1992 Favorit Prima poprvé objevil na československých silnicích, vzbudil jinak téměř standardní model pozdvižení zásluhou neobvyklého fi alového laku Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Na kdysi populárním a dnes už skoro zapomenutém modelu Prima nás i přes křiklavý lak fascinuje celková nenápadnost Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Zatímco v tuzemsku se prima dočkala výhradně mechanického karburátoru, vyobrazené provedení pro německý trh je kvůli nutnosti katalyzátoru osazeno elektronicky řízeným karburátorem Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Škoda Favorit Prima Jednoduchá reklamní prezentace v tehdejším tisku jasně vystihovala hlavní přednost Favoritu a Formanu Prima, a to úsporný provoz

Pamatujete si ještě na akční škodovky s nápisem Prima? Tahle auta kdysi zářila ze všech plakátů, inzerátů i billboardů. S počtem 10.469 vyprodukovaných kusů zaznamenala obrovský úspěch – i přes jepičí život nesl každý 100. vyrobený favorit či forman právě toto označení.

Jakmile se před třiceti lety mladoboleslavská automobilka obrátila na české designéry ze Strakonic s úkolem oživit stárnoucí řadu automobilů, následně se doslova roztrhl pytel s akčními modely. Třetí v pořadí, navazující na Favority Komfort a Sport line, se jako první zhlédl v exotické fialové barvě laku. Tolik odvahy u nás nikdy předtím nikdo neměl, kontroverzní lak působil v autosalonech na lidi jako magnet. Není divu, že se úspěch dostavil, a tak se k fialovému laku poté Škoda ještě několikrát vrátila, už ale vždy jen v metalickém provedení. V případě modelu Prima dostal na míru ušitý lak atraktivní dívčí jméno Erica, s čímž korespondovaly dveřní výplně originálního názvu Faust a potahy sedadel Finley-Faust. Není pak divu, že honosně označený model měl silné ambice prorazit i na Západ. I když výbavou za tehdejšími tamními konkurenty silně zaostával.

Elektronika jen napůl

Právě automobil na fotografiích měl tu čest, že celý svůj dosavadní život prožil spokojeně v Německu. Od první registrace v roce 1992 si jeho služeb spokojeně užíval původně šedesátiletý majitel křestním jménem Walter, který se dnes už nevšední specifikace favoritu po mnoha spokojených letech zbavil až letošního 22. dubna.

Německá verze Favorit Prima byla proti stejnojmenné české variantě o něco bohatší – například poskytovala standardně otáčkoměr místo analogových hodin v přístrojovém štítu. A k tomu se dočkala třeba špičkového autorádia Blaupunkt Trier – podle dobových trendů samozřejmě s číselným kódováním, pěti paměťmi na ukládání rozhlasových stanic a funkcí autoreverse pro kazetový magnetofon.

Video se připravuje ...

V našem případě jde o vzácnou verzi Ecotronic s elektronicky řízeným dvoukomorovým karburátorem Pierburg, označenou 135 Le. U našich západních sousedů totiž musel v té době favorit stejně jako ostatní nabízená auta na trhu povinně disponovat katalyzátorem, aby plnil tehdejší přísnou emisní normu Euro 1. A právě tohle spojení tehdejší mechanické karburátory nedovolovaly. Jenže každá výhoda může mít i stinnou stránku, což v tomto případě znamenalo snížení maximálního výkonu ze standardních mechanických 43 na elektronických 40 kilowattů. Přesto už tenkrát šlo o labutí píseň karburátoru v českých vozech, neboť s rozsáhlou modernizací favoritu dorazilo pod kapotu už za pár měsíců elektronické vstřikování paliva. Tehdy ještě jednobodové Bosch Monomotronic, od léta 1996 ve feliciích konečně vystřídané moderním, vícebodovým.

Z Německa si vůz do severočeského Mostu letos přivezl sběratel Petr Hladký, který hýčkaný favorit pořídil za rovných 1300 eur. Unikátně zachovalý, s veškerou prodejní i servisní dokumentací, a nadto s nízkým dosavadním nájezdem – za 29 let škodovka zdolala necelých 61.000 kilometrů. Další jasný důkaz o tom, že klasická česká auta je dnes lepší vyhledávat v zahraničí. Tuzemští inzerenti totiž mívají často dost nesmyslné představy o ceně a tím vážné fandy domácích modelů zdatně odrazují. Zdaleka ne každý totiž akceptuje v případě favoritu vydávat stotisícové sumy.

Stvořen pro levný provoz

Favorit Prima se veřejnosti poprvé představil 23. září 1992 v Praze a krátce poté zamířil do prodejen. Tehdy šlo o třetí akční model Škody, spolu s ním se v předpremiéře odhalilo také luxusně pojaté olivově zelené kombi Forman Excellent, vycházející z vrcholného stupně 135 LS. Základem levnějších modelů Prima se naopak stala levná specifikace 135 L s holými okenními rámy dveří. A je to znát, vždyť s výjimkou několika ozdob a nepřehlédnutelného laku se favorit navenek nemůže chlubit žádným noblesním prvkem. Postrádá tak nejen populární mlhovky, ale i dnes už dávno běžná tónovaná okenní skla. O dnes už téměř povinné klimatizaci ani nemluvě, samozřejmostí ještě dlouho poté nebyla ani u prémiových německých limuzín. Mimochodem felicia se jí jako první škodovka v příplatkové výbavě dočkala v roce 1995.

Tři roky předtím však nikdo u malého auta podobné věci neřešil. Mnohem důležitější bylo, že ekonomicky orientovaný Favorit Prima v tuzemském provedení s mechanickým karburátorem dokázal jezdit na cenově dostupný benzin oktanového čísla 91. A ten tenkrát ještě býval běžně dostupný po celé federativní republice. A na tuto jeho přednost upozorňovala i reklamní kampaň: „Jmenuje se Prima a jezdí super – na speciál!“ Bylo tomu tak vůbec poprvé, co Škodovka u výjimečného akčního modelu nevsadila na vrcholnou výbavu, ale spokojila se s pouhým základem. A zákazníci také, což dalo šanci na důstojný život třeba i pozdějšímu typu Green line. Ten o rok později pro změnu v přírodně zeleném laku propagoval zmíněné jednobodové vstřikovací zařízení, které už se od 1. 10. 1993 stalo i pro domácí zákazníky jedinou dostupnou volbou. Také tato třítisícová série Green line už dnes patří ke sběratelským vzácnostem. Vždyť kdy jste takové auto potkali naposledy?

Nadstandardní výbava a ceny Škoda Favorit Prima

  • Exkluzivní fialový lak Erica 
  • Ozdobné nápisy Prima na zadních blatnících
  • Interiérové čalounění Faust 
  • Velkoplošné kryty kol 
  • Pryžové vkládané koberce 
  • Dělená zadní sedadla
  • Základní cena Škoda Favorit Prima 135 (1992): 146.700 Kčs
  • Základní cena Škoda Forman Prima 135 (1992): 177.250 Kčs

Doporučujeme

Témata
Avatar - Stejsn
26. 5. 2023 07:48
Re: Luxusni vybava
Zas ale proti starým verzím toho motoru ve škodovkách se zadním náhonem to nebyla tak špatná pohonná jednotka.
Avatar - Emel
25. 5. 2023 13:46
Re: Sici stroj
Hele mně osobně by to asi vyhovovalo... prostě pětka je rychloběžka kterou tam fouknu když chci jen udržovat rychlost... a pokud od toho auta něco chci, no tak holt hned řadit.

Jak moc nemusím automaty, tak současných 150km/h @ 2500o mi vyhovuje velice.
Avatar - Mikesus
25. 5. 2023 08:52
Re: Luxusni vybava
Pamatuji si, měli jsme Formana Solitaire. Okna v elektrice, střešní okno, přední zadní mlhovky a dokonce i otáčkoměr. Sice každou chvíli něco nefungovalo, měl hrozně slabé brzdy, ale dalo se s tim žít.
24. 5. 2023 12:18
Re: Sici stroj
Favorit měl hodně dlouhou převodovku. S kratším stálým převodem točil při 130 km/h zhruba 3800 otáček, s dlouhým stálým převodem u verze 136 dokonce jen zhruba 3500 otáček.
24. 5. 2023 10:51
Re: Sici stroj
Tak to rozhodně nebyl případ originálního zpřevodování Fáva 136 L, které bylo fakt nesmyslně dlouhé. Zejména pak vzhledem k jeho velmi nepovedené aerodynamice. :-) (I když se oficiálně uvádělo Cx=0,36, ve skutečnosti měl 0,42, tedy ještě o chlup horší, než vykazovala Š 105/120/130 ve verzi M. :-(