Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat 124, Lada 2101, 2105, 2107 - Design po generacích (s italskými impulzy)

Jakub Sochor Jakub Sochor 25. 12. 2011 • 14:32
214
Který z klasicky řešených sedanů dnešního italsko-ruského přehledu vnímáte nejlépe? Hlasujte!

Tvarový vývoj sedanů značky Lada byl harmoničtější, než se na první pohled může zdát. I přes výrazné mezigenerační změny mezi vozidly Lada 2101 a 2105 lze hovořit o logickém a kontinuálním vývoji designu ruských produktů.

Fiat 124 – Auto roku 1966

Autorem designu tříprostorového vozidla je Dante Giacosa, tvůrcem projektů jako jsou 8V či 600. Jde o sedan uhlazeného vzezření, s minimem nadbytečných prvků a vydatným kombinováním hran a kruhových motivů. V neposlední řadě se jedná o nositele významného evropského titulu Vůz roku.

Příď je jednoduchá a nekomplikovaná. Kruhovým světlometům, které zjemňují hranaté tvary přední části, sekundují níže posazené směrovky.

Jedním z benefitů vozu, které přispěly k zisku výše uvedeného ocenění, bylo výborné obestavění vnitřního prostoru. Tato vlastnost se promítá i na vnějším designu, který zaujme oko pozorovatele pravidelností linek a proporční vyvážeností. Plynulost hmoty pontonu je oživena mírným prolisem, jenž je situován pod úroveň dolní linie oken.

Záď se vyznačuje určitou dekorativností. Tu tvoří převážně drobné svítilny a vcelku subtilní nárazník, tedy prvky, které svým pojetím podléhaly dobové módě.

Podobně lze hovořit o přístrojové desce, která je na dnešní poměry velmi střídmá a strohá. Tenký dvouramenný volant završuje přehlídku designu v kontextu estetických poměrů 60. let.

Lada 2101 – Průkopník

Na první pohled jde o věrnou kopii italského vozu 124, přesto je však ruské podání Fiatu odlišné.

Lada, ve srovnání s Fiatem, disponuje vyztuženým podvozkem s vyšší světlou výškou. Jde o reakci konstruktérů na ruské silniční podmínky. Toto řešení, které je spíše provozní či technické, ovlivňuje také celkový vzhled vozu. Model, vzhledem k pozměněné světlosti, zdánlivě přichází o lehkost Fiatu.

Výše uvedené rozdíly jsou nejvíce patrné při porovnání profilů. Nižší posazení karoserie Fiatu 124 má za následek harmoničtější sladění kol a pontonu, zatímco Lada 2101 může vytvářet, řečeno s nadsázkou, all-roadovější dojem.

Porovnání zádí poukazuje na rozdílné pojetí obou výrobců k sekundárním prvkům designu. Oproti Fiatu, který prokázal vyšší cit pro jemné zdobení (zvláště prostřednictvím umístění červených segmentů pod sdružené svítilny, které mají oproti Fiatu jednodušší optiku), zvolila Lada méně komplikovaný postup se začleněním odrazek do lamp.

Kabina se, prakticky vzato, neliší od svého italského vzoru. Zpravidla jde jen o drobnosti, mezi které řadíme nápisy psané azbukou či dekory přístrojové desky.

Lada 2105 – Modernější pojetí

Radikální tvarový odklon nastal příchodem modelu 2105, jehož nové prvky (spolu s celkovým zmohutněním) přispěly k významnému omlazení designu vozidel Lada.

Stěžejní odlišností od modelu 2101 je zasazení hranatých světlometů (v nichž jsou zakomponovány směrovky) do masky. Té, namísto chromování a výrazného zdobení, dominuje černý plast a jeho nepříliš výrazné žebrování.

Mezigenerační skok je znát v posílení členitosti povrchu karoserie. Zatímco ponton první Lady zdobí jedna linka, v případě 2105 jde o souhru proměnlivých ploch. Zajímavostí je však velmi podobné rozložení hmoty, což je patrné zvláště na horní polovině boční části karoserie. Zde je zároveň cítit základ, spočívající ve Fiatu 124.

Transformace pojetí ploch proběhla i na zádi. Registrační značka je zapuštěna pod reliéf povrchu víka zavazadlového prostoru. Jiné estetické smýšlení přineslo velké sdružené lampy s novým členěním segmentů.

Přeměna exteriéru proběhla souběžně s omlazením kabiny. Přístrojová deska, včetně jejího rozvrstvení, nabyla na masivnosti a získala modernější přístrojový štít. Volant ale zůstal dvouramenný.

Lada 2107 – Evoluce s nádechem prestiže

Model 2107 lze považovat za důkladný facelift předchozí řady. Odlišnosti jsou však v mnoha místech výraznější, než se může na první pohled zdát.

Uhlazení elementů přídě, známé z řady 2105, bylo citelně narušeno zvýrazněním masky. Ta dostala nejen silnější obrys, ale také žebrování s drobným chromovaným prokladem. Díky tomuto řešení byla příď Lady 2107 připodobňována k vozidlům Mercedes-Benz.

Profil zůstal věrný stejným myšlenkám a nepodstoupil takřka žádné významné změny. Principy designu řady 2105 se ukázaly jako nadčasové a poskytly dostatečný základ pro její nástupkyni – proto nebylo třeba znatelnějších změn.

Nuance, byť velmi decentního rázu, však panují na zádi. Jde především o změnu skladby světelných segmentů, která může působit sportovnějším dojmem.

Architektura přístrojové desky se u modelu 2107 lehce opírá o předchůdce, pracuje však s novými prvky. Například se začleněním výdechů ventilace do zóny s přístrojovým štítem či nárůstem hmoty. Novým stylistickým pravidlům odpovídá volant, který je nově čtyřramenný.


Témata
Avatar - white label
30. 12. 2011 12:12
Re: ...
1- To "téměř" osobní nařčení mluví samo za sebe, napsal jsem k tomu v reakci dost, ale pokud je ti v té ublíženecké pozici dobře, tak si to v klidu užij.
2- Ty mě píšeš o "povýšenosti, cynismu, bohorovnosti"? Zajímavé od někoho, kdo znechuceně mává rukou nad tématem obětí komunismu jen proto, že jsou lidi, kteří to dokážou zneužít, bohužel i takoví lidi byli jsou a budou v každém porevolučním/poválečném období, ale to logicky nijak nesnižuje utrpení těch, kteří ho skutečně poznali. Jinak už jsem psal, že tady na žádné odvety nehraju, mě tady virtuálně nikdo "urazit" nemůže, to ovšem nemá souvislost s pocitem nezranitelnosti v reálném světě.
3- Ty tady něco od druhých vyžaduješ? Já tu od nikoho nic nevyžaduju a pokud je někdo primitivní, případně i vulgární, tak s ním nediskutuju, nebo si z něj dělám srandu, případně ho pošlu slušně někam, ale že bych něco vyžadoval, to opravdu ne, tady každý diskutuje dobrovolně a zadarmo, takže proč něco od druhých vyžadovat.
4- Proti tématu obětí totalitního režimu si hned podrážděně zvedl hlas, aniž bych kohokoli konkrétního jmenoval, nebo na něj ukazoval prstem.
5. Nápodobně! Nebuď směšný s tím mým údajným "souzením", nemůžu za to, že slyšíš trávu růst, tady zkus raději hledat problém jinde, při tvé inteligenci jistě budeš vědět kde a u koho, logicky předpokládám, že se mnou reálné problémy nemáš.
6- Co se týče těch médií, tak ty jsou samozřejmě (ve srovnání s totalitním režimem!) "ultrasvobodné", a jejich přímé srovnání je už v základu stejně mimo, jako podobné srovnání režimu minulého-totalitního a současného-demokratického, ikdyž "postsocialistického". Samozřejmě, že mediální obraz je i jeho forma je dnes zcela jiná, protože za komančů lidi četli/viděl/slyšeli stále jen to, jak stále bojujeme za svobodu, jsme hospodářsky vyspělí a předbíháme shnilý kapitalistický svět, všichni dobrovolně volíme KSČ, plníme plány pětiletek na 150 %, máme právo na práci apod. Ono se to logicky poslouchalo mnoha lidem líp (i podvědomě), než to, co se v médiích převážně dozví dnes. Špatné zprávy a senzace se totiž vždycky prodávají líp a dnes si na sebe musí média vydělat (to v minulém režimu nikdo neřešil), což sebou přináší i problémy, jako je prostor pro korupci apod. Mě je přesto mnohem spíš "na zvracení", když si otevřu ty totalitní média plné dokola omílaných totalitních sra.ček, ale ty si dnes zvracej z čeho chceš a ukazuj na koho chceš, stejně jako to konečně můžou dělat i ty média, že toho můžou i zneužívat je určitě schůdná cena za to.
7- Tak tohle už jsme probrali v některých bodech výše...
8- tady mi absolutně chybí nějaká souvislost. Psal jsem snad o tobě něco v smyslu? Nebo to má být narážka na mou osobu? Možná mám dlouhé vednení, ale souvislot s naším dialogem (ve dvou) vážně netuším...
9- Abys mohl osobní věci brát osobně (ve virtiuální diskusi to považuju za nesmysl, kterým škodíš především sám sobě), měl bys rozlišovat mezí osobní rovinou a tou (jak si to sám nazval "skoro osobní" rovinou...
10- Můžem klidně okamžitě přejít třeba na téma Fiat 124, jsem jedno velké ucho.

"Vždy je dobré vědět PROČ, KDO a CO ... Ale pokud stačí jednoduchá optika..."
Tak tady se konečně shodnem dokonale, škoda, že se toho nedržíš i při diskusní aplikaci a stále máš tendence přímo srovnávat něco, co je nesrovnatelné už od základu (totalita - demokracie) a řešíš jiné částečně společné, ale relativně méně podstatné roviny.

P.S. Dostávám občas maily, že už se to tu nedá vydržet, ať jako občané vyjdem do ulic a jdem proti tomu bojovat. Lidé s příchodem demokracie dostávají odvahu, která většině chyběla za totality, nic proti tomu, ale ptám se proti čemu/komu půjdem dnes bojovat. Proti těm, co jsme si sami (konečně svobodně) zvolili (zvolili je nepřímo i ti, co k volbám nechodí, protože teď už konečně nikoho volit nemusí). Pokud si přévážně sami volíme postsocialistická hov.ada, o kterých sám podrobně píšeš, tak proč nevolíme někoho lepšího a pokud není koho volit, proč ti lepší z nás nekandidují a nesnaží se o zlepšení stávajícího neutěšeného stavu, které je nesporně potřeba, že by čekali, až třeba ožije sv. Václav a osvobodí to tu? Ono je snažší svobodně nadávat doma, v diskusích, po hospodách a vyzývat k vyjití do ulic, než něco konstruktivního udělat. Nehledě na to, že i kdyby tu od zítřka vládla třeba celá japonská vláda, tak pořád bude vládnout nám Čechům, se vším co s tím souvisí...
Avatar - Andromeda
29. 12. 2011 18:57
Re: ...
To samozřejmě není vztahovačnost, to je normální reakce na téměř osobní formu nařčení z nehezkých věcí - to za prvé.
Za druhé - je zde naprosto normální vypustit do eteru cokoliv, včetně osobní roviny a poté se divit reakcím, což při zjevné intelingenci autorů není o nadhledu adresáta, ale o povýšenosti, cynismu, bohorovnosti a pocitu nezranitelnosti ( jde o skupinový fenomén ) autorů.
Tudíž je třeba s odvetou podle fyziky počítat.
Za třetí - pokud nejen zde, téměř anonymně, publikuji, zdržuji se "osobních" tónů, ataků, provokací a rozborů, protože nevím kdo je kdo a co ( v dobrém i zlém ) a slovo je vypuštěný šíp, za který nese autor odpovědnost. To samé ale vyžaduji po ostatních - s trochou IQ jim je to zřejmé, dávám to dostatečně najevo. Něco jiného je atak či provokace.
Za čtvrté - o tom, jak a kdo byl tím minulým zasažen, se nedá diskutovat tady, formou heslovitých, schematických a vlastně často demagogických výkřiků a ukazování prstem, neb není zřejmé kdo je kdo, kdo čím byl a je a pokud mám k těm lidem úctu, tak ji neprojevuji pavlačovým způsobem kdo víc křičí má pravdu...K tomu se nepropůjčím, nelíbí se mi to a proti politickému primitivismu nebo účelovým, zákeřným fabulacím a mystifikacím budu asi zvedat hlas...
Za páté - není to poprvé, co se velice rozsáhle politických komentářů účastníš - mě je úplně f.u.c.k. co jsi - máš napsat, že ti zavřeli rodinu a je to. Ty nevíš nic o mne, o nás, tak nesuď. Je to jednoznačné a není třeba se pouštět do ideologického bahna.
Za šesté - uvedl jsem několik důvodů, proč stávající ideologickou, až demagogickou praxi házení všeho na bolševiky podporovat nehodlám, neb je to zbabělé, nízké, zákeřné a pochází ze stejné nádoby, jako totéž v letech padesátých - nikdy bych neřekl, že se dožiju reinkarnace v duchu tehdejší zjevné plošné mediální politické, třídní, často personifikované osobní, nenávisti a zároveň se dočkám takové míry servility těch samých medií, jenž se drze zovou svobodné...Na zvracení...
Za sedmé - oběti persekucí a jejich osudy jsou naprosto účelově zneužívány, vytahovány intenzivně na světlo jen v případě komplikací jistých vrstev a pol.skupin. NIcméně propaganda jede s různou intenzitou mnoho let a výsledky práce jsou vidět...Svého času se to dělo přímo hysterickým způsobem alá MfDnes, Lidovky a podobné stoky nenávisti - ano, to nemá s žurnalistikou, jako téměř celá ta místní oblast, nic společného ! Tudíž na podobné argumenty nereaguji a reagovat nebudu a jsem docela alergický na věčné ohánění se s nimi alá PŠM - takhle dnes na webu píše každý placený provokatér...
Za osmé - nejsem ten správný "kámoš", co v partě kope do ležících, mtrvol, co se účastní honů na čarodějnice, co v davu hází kamenem, co zostouzí za zády nemohoucí se bránit - zkrátka oblíbenou cikánskou férovku :Nás dvacet proti tobě, ode mne nečekej. Takových jsou plné redakce a hlavně internetové diskuze.
Za devíté - osobní věci beru osobně, tak to je a osobní rovinu
Za desáté - Opakuji, politika sem nepatří.
Lidské osudy jsou plné paradoxů, včetně mnohdy komplikovaných vztahů uvnitř rodin, mezi příbuznými, přáteli... Nic není jen černobílé a aplikovaný fundamentalismus, radikalismus jakékoliv barvy nic dobrého nikdy nepřinesl.
Vždy je dobré vědět PROČ, KDO a CO ... Ale pokud stačí jednoduchá optika...

Avatar - white label
29. 12. 2011 12:45
Re: ...
Tak předně, nikde jsem tebe ani tvé předky nanapadl/neurazil, to bych si laskavě vyprosil.
Udělat z věty:
"Možná si myslíš jak nejsi nad věcí, ale buď o tom tolik nevíš a nezažil jsi to, nebo se to prostě zrovna tebe a vaší rodiny osobně nedotklo a nedostává se ti v tomto případě potřebné empatie, případně ses měl/měli jste se za minulého režimu líp, než dnes, a proto ztrácíš soudnost a srovnáváš nesrovnatelné."
závěr v podobě prohlášení:
"Docela hustě jsi napadl mne, mé déle zesnulé rodiče a předky vůbec, přešel jsi na osobní notu, což vrátím."
tak to už je opravdu vrchol zveličování a osobní vztahovačnosti. Možná o tom nevíš, ale jsou i lidi, kteří tvrdí, že se měli za minulého režimu (relativně) lépe a přitom nebyli ani ve straně, natož aby politicky aktivně spolupracovali. Ale evidentně se ti udělala tma před očima a vysvětlil sis to po svém. To tvé vrácení je zbytečné/směšné, úplně klidně si mě spojuj třeba s těmi nějvětšími podvodníky a převlékači kabátů, včetně mých předků, abych tu podobně řešil osobní rovinu, urážky, tak z toho jsem dávno vyrostl, to bych si tu akorát tak chodil zkracovat život. Zbytečně osobně to prožíváš, podobně jako ty zpravidla nadsazené příspěvky GTIho. Je to především dobrovolná virtuální diskuse a nejde tu "o život".
Jinak si opět předvedl další rozvinutí tématu toho "postsocialsmu", čímž mi vlastně dáváš za pravdu:
" Znám bývalé policajty, co díky minulému režimu ekonomicky i společensky vyrostli a dnes jsou ti správní praví, znám bývalé zloděje co si dnes hrají na politicky utlačované, znám bývalé kované co dnes dští pravý oheň a síru, znám bývalé běhny co se staly světicemi, znám ty co vyrostli na divoké privatizaci, znám ty, kteří vyrostli díky restituci a už nezdraví , znám ty, kteří kradli a kradou dodnes, znám ty, kteří jsou a byli opravdu úspěšní, znám dost těch co dnes mají plná ústa minulosti druhých a zapomínají na svoji, znám lidi různé - kam asi patříš ty, kde se vidíš ???"
Takže díky za hezké konkrétní příklady, které pochopitelně znám taky, kam patřím já je vlastně jedno, nic dobrého bys mi zřejmě stejně nevěřil, což mi vůbec nevadí a ani to není pro tuto diskusi podstatné, ale pokud je to pro tebe důležité, je tu několik lidí, kteří mě znají osbně.
40/50tá léta jsem nezažil stejně jako ty, ale rodiny obou mých rodičů poznamenaly velmi tvrdě a jejich zprostřekované informace z tohoto období mi opravdu bohatě stačí k závěrům o kterých jsem psal. To že mohou být/jsou tyto skutečnosti někým zneužívány, ještě není důvod k tomu je naopak banalizovat.
Pokud se mnou nechceš diskutovat, je to tvoje volba, já s tebou diskutovat nemám nejmenší problém. osobní rovina mě ve vurtuální diskusi nezajímá, řeším spíš formu a obsah, což je v tvém případě stále nadprůměr, ale to už jsem ti minimálně jednou napsal. Jak vidíš podle mých posledních příspěvků, nemám problém diskutovat ani o autech, viz FIat 124/125.
Takže zatím díky za diskusi.

P.S. Zkus to brát třeba jako diskusi dvou názorových skupin, ty zastupeješ jednu, já druhou a tam kde jsou názory nejrozdílnější, tak tam to prostě jiskří, což může být pro diskusi přínosnější, než nějaké názorové unisono...
29. 12. 2011 08:11
Re: Jak to bylo
To určitě ne. I když je pravda, že ty nejluxusnější 124 trošku takové podoby nabíraly, ale proporcionálně to bylo vždycky na druhý pohled odlišitelné. Je potřeba dodat, že původní 124 a z ní odvozená 2101 měla tak krátkou kapotu, že šlo přes ní málem umýt i přední sklo. Tak daleko šlo cizelování obestavěného prostoru. To 2103(6) a ruské předělávky 2105,07 měly příď i s chladičem odlehlejší (nakloněnou dopředu). To se projevilo třeba mezerou mezi motorem a chladičem pro elektrický ventrilátor chladiče, který 2103 měla už od Italů a já jsem ho tak tak dostal do 2101 (jediné možné místo v levém horním rohu chladiče). 125 měly místa dost (a 125P 1500ccm měla tenhle ventilátor spouštěný hydraulicky - jako např. Bavoráky - zajímavé bylo, že na bloku motoru 2101 jsem našel nálitky pro to připravené taky, ale nevešlo by se to tam). Ta krátká kapota s malým podélným místem v motorovém prostoru stěžovala třeba vyndání víka ventilů - člověk musel mít na to fígl, aby ho vyndal a mohl pak seřídit ventilové vůle (1x za 10 tisíc km). Ale dělalo se to pěkně - v autě byla klika (taky přídavek pro Rusy), kterou se motorem pěkně natáčelo na značky. A nářadí? Kromě tzv. malého = fiaťácká plastová krabička na levém podběhu, visela ještě veliká brašna na zadní stěně kufru = s tím šlo udělt téměř vše. Jen ta ruská nepřesnost !
Avatar - Andromeda
29. 12. 2011 00:15
Re: ...
Vědomně z toho děláš politický manifest, vědomně z toho vytřískáváš politický kapitál, vědomně vytřískáváš kapitál použitím obětí pol. procesů, čistek, děláš si z nich štít a kladivo, vědomně mne připisuješ to co jsem neřekl, vědomně používáš ideologické zkratky a vědomně ze serveru pro auta děláš agitační a hlásnou politickou troubu.
Na oběti režimu se dnes odvolává a používá je kde kdo, kde jaký, často neschopný, mediální, politický či zkompromitovaný nýmand( osobně mne mrazí z toho, jak a kým, je jejich jménem hovořeno a kdo všechno se jimi o zaštiťuje ) dokonce i ti, jenž svým podílem k jejich utrpení přispěli, nebo jsou přesně charakterovým typem, který jim tento osud přichystal nebo ještě ztížil a hlavně se nestydí je použít kdekoli a kdykoli je jako klacek potřebují...
Já si nepotřebuji natřepávat peří parazitováním a zneužíváním tragických osudů mnoha lidí a de fakto je používat jako štít.
Docela hustě jsi napadl mne, mé déle zesnulé rodiče a předky vůbec, přešel jsi na osobní notu, což vrátím.
To, že tady stádně nehýkám a s gustem pozdního partyzána nekopu do mrtvoly neznamená, že sám budu terčem.
Kdo z nás v minulosti co dělal, je opravdu, obzvláště na webu, záhadou. Znám bývalé policajty, co díky minulému režimu ekonomicky i společensky vyrostli a dnes jsou ti správní praví, znám bývalé zloděje co si dnes hrají na politicky utlačované, znám bývalé kované co dnes dští pravý oheň a síru, znám bývalé běhny co se staly světicemi, znám ty co vyrostli na divoké privatizaci, znám ty, kteří vyrostli díky restituci a už nezdraví , znám ty, kteří kradli a kradou dodnes, znám ty, kteří jsou a byli opravdu úspěšní, znám dost těch co dnes mají plná ústa minulosti druhých a zapomínají na svoji, znám lidi různé - kam asi patříš ty, kde se vidíš ???
Co z toho tedy máš ty ???
40-tá jsi neprožil ( cudně opomenutá okupace taky o něčem vypovídá ), 50-tá léta také ne, ale hodí se ti jako klacek .
Já mám svědomí čisté zrovna tak jak ho měli moji předci a nemusím nikomu za nikoho skládat účty nebo se stydět -> nás doma politika nikdy neživila a nesypala, narozdíl od mnoha jiných...
Kouhout může pronášet co chce - patří mezi dlouhodobé hýkaly na cizí účet a je o něco sofistikovanější obdobou dnes na krev liberálního, dříve vyučujícího pol. ekonomii Ševčíka a spol.
Nad věcí, respektive nad mnoha věcmi zůstanu a budu tvrdě obhajovat právo na svůj pohled, svůj názor, včetně toho, že sem politika nepatří.
Nedobývám se do otevřených dveří, protože asi nejde o tytéž dveře. Oba evidentně vidíme spoustu věcí jinak, koukáme na svět rozdílnou optikou - nech si tu svoji, já zůstanu u té své, na ohýbaní hřbetu nejsem zvyklý - ať to stojí co to stojí.
Co se týče GTI - ho, je dost erudovaný na to, aby si byl vědom následků při vypouštění bestie zvané ideologie, taky včas zmizel a já si umím poradit sám...
. Psal jsem tobě ironický komentář, neb jsi začal politikařit - přečti si to po sobě, celé vlákno, kdo se chytl na vějičku - a chtěl se politice vyhnout, což nevyšlo.
I přes zkratkovitost a tím pádem i možným pravděpodobným nynějším tematickým nedorozumněním, bude lepší na sebe nereagovat.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud