Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Fiat převezme firmu Bertone, slavné jméno bude předmětem dalšího prodeje

Ondřej Láník Ondřej Láník 7. 8. 2009 • 21:06
4
Italská vláda schválila prodej firmy Carrozzeria Bertone skupině Fiat Group.

Italská automobilka Fiat získá zkrachovalou karosárnu Bertone, která ve své 97leté historii navrhla a vytvořila karosérie pro řadu světových automobilek, včetně firem Fiat, Ferrari, Alfa Romeo a Lamborghini. Oznámilo to italské ministerstvo průmyslu a ekonomického rozvoje.

Nabídka od Fiatu byla vyšší než v případě dalších zájemců z Itálie, Španělska a Číny.

Fiat nabídl, že investuje v příštích třech letech do firmy Bertone 150 milionů eur (asi 3,9 miliardy Kč). "Prodej Fiatu garantuje budoucnost historické firmy z oblasti Piemonte," uvedl ministr Claudio Scajola. Fiat mimo jiné přislíbil, že převezme všech 1137 zaměstnanců podniku a plánuje spolupráci s americkým Chryslerem. Zaměstnanci jsou stále v pracovním poměru, ale dočasně je platí italská vláda.

Fiat převezme pouze část firmy, která se zabývala zakázkovou výrobou automobilů. Slavné jméno Bertone bude prodáno dále třetí straně. To už Fiat avizoval dříve, před stvrzením obchodu.

Carrozzeria Bertone v nedávné minulosti vyráběla malé série automobilů pro velké automobilky, ale také několik modelů, které se prodávaly pod značnou Bertone. Poslední automobily opustily závod před více než dvěma roky. Odhady o aktuální instalované kapacitě se dosti liší. Řádově má jít o 50 až 100 tisíc vozů ročně.

Firma požádala o ochranu před věřiteli v roce 2007. V loňském roce se kvůli finančním problémům poprvé po více než 50 letech nezúčastnila ženevského autosalonu.

Témata
8. 8. 2009 21:06
Re: Lamborghini
Ja to vobec nezamienam, to nebola ironicka poznamka, ze vzhlad Lamborghini bude navrhovat automobilka Fiat, ale myslel som tym Fiat ako skupinu. Teda som sa pousmial nad tym, ze vzhlad Lamborghini bude navrhovat v nadnesenom zmysle koncern, ktory vyraba priamych konkurentov v podobe Ferrari.

cuoresportivo: Hned v prvej vete v clanku je pisane nieco ine a mimochodom oddelenie Bertone je Stile Bertone. ;-)
7. 8. 2009 19:37
Re: Lamborghini
Carrozzeria Bertone není Style Bertone. Chce to umět číst...
7. 8. 2009 14:49
Lamborghini
Takze dizajn supersportovych Lamborghini bude navrhovat Fiat? :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud