Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ford GT se loučí s Le Mans v barvách slavných GT40

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 29. 5. 2019 • 05:40
6
1
Zobrazit náhledy (6)
Ford GT Le Mans

Letošní ročník závodu 24 hodin Le Mans je pro aktuální tovární program automobilky Ford poslední. Každý ze čtyř továrních vozů GT proto nese specifické zbarvení, které připomíná sportovní úspěchy značky Ford v Le Mans ze současnosti i ze šedesátých let.

Ford GT se ve své prozatím poslední generaci představil začátkem roku 2015 a ve stejném roce automobilka potvrdila, že se tento model vydá ve stopách modelu GT40 ze šedesátých let a zamíří i na závodní okruhy. Cílem se stalo vítězství ve slavném závodu 24 hodin Le Mans v rámci třídy, v níž nový Ford GT startoval.

Ford vyslal nový GT poprvé do Le Mans v roce 2016 a výsledkem bylo vítězství v rámci třídy LM GTE Pro. Tehdy se povedlo splnit stanovený cíl a Ford GT získal prvenství ve slavné čtyřiadvacetihodinovce přesně 50 let po vítězství z roku 1966, i když tehdy Ford GT40 zvítězil v celkovém pořadí závodu. V letech 2017 a 2018 bojoval Ford GT ve třídě LM GTE Pro v Le Mans rovněž o vítězství, ale již je nevybojoval. V roce 2017 skončil na druhém místě a v roce 2018 pak na třetí pozici.

Letošní ročník závodu 24 hodin Le Mans má být pro vozy Ford GT továrního týmu Ford Chip Ganassi Racing posledním a automobilka uvádí, že se tím uzavírá jedna úspěšná kapitola jejího závodního programu. Do Le Mans v roce 2019 míří čtyři tovární vozy Ford GT, které zde mají opět startovat ve třídě LM GTE Pro a doplňovat je má Ford GT týmu Keating Motorsports, který bude závodit ve třídě GTE Am.

Ford GT továrního týmu se startovním číslem 66 ponese černé zbarvení, odrážející barvy vítězného vozu z roku 1966. Pilotovat ho budou Stefan Mücke z Německa, Olivier Pla z Francie a Billy Johnson z USA.

Vítězný Ford GT40 z Le Mans ročníku 1967 připomene letošní Ford GT se startovním číslem 67, za jehož volantem se vystřídají Andy Priaulx, Harry Tincknell (oba z Velké Británie) a Jonathan Bomarito (USA).

Ford GT se startovním číslem 68 je nejaktuálnějším vítězem Le Mans, pod šachovnicovým praporkem projel jako první v roce 2016. Letos ponese stejné zbarvení jako tehdy a jeho posádku tvoří trojice Dirk Müller (Německo), Joey Hand (USA) a Sébastien Bourdais (Francie).

Ford GT se startovním číslem 69 a posádkou ve složení Scott Dixon (Nový Zéland), Ryan Briscoe (Austrálie) a Richard Westbrook (Velká Británie) je inspirován Fordem GT40, který v roce 1966 dojel na druhém místě. Ford GT40 tehdy obsadil všechna tři místa na stupních vítězů.

Ford GT se startovním číslem 85 nasadí soukromý tým Keating Motorsports ve třídě GTE Am. Jeho grafické provedení bude mít stejný design jako čtyři tovární Fordy, ale ve výrazných barvách titulárního sponzora Wynn’s. Za jeho volantem se vystřídají Ben Keating z USA, Jeroen Bleekemolen z Nizozemska a Felipe Fraga z Brazílie.

Vozy Ford GT v speciálním zbarvení se na závodní trati představí 2. června během oficiálního testu Le Mans. Samotný závod se jede o víkendu 15. a 16. června a fanoušci ho i letos mohou sledovat mimo jiné prostřednictvím přímého přenosu z kokpitů továrních vozů Ford GT.

Zdroj: Ford Motor Company

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
Avatar - CICERO
29. 5. 2019 16:28
UZ UBYLO NA CASE
prasaaaaa,piss děs,je blááá

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku