Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ford prodá Volvo čínské firmě Geely

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 23. 12. 2009 • 00:26
56
Americká automobilka Ford Motor Company se v zásadě dohodla na prodeji ztrátové švédské divize Volvo Car Corp. čínské firmě Geely. Podpis definitivní dohody se očekává v prvním čtvrtletí a dokončení transakce ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Hodnota transakce nebyla zveřejněna, podle různých odhadů by se nicméně mohla pohybovat od 1,8 do 2,3 miliardy dolarů (zhruba 33 až 42,5 miliardy korun). Pokud bude prodej dokončen, bude podle agentury Reuters představovat největší zahraniční akvizici, jakou dosud některá z čínských automobilek uskutečnila.

"Všechny podstatné komerční podmínky související s potenciálním prodejem Volvo Car Corporation byly vyřešeny," uvedla společnost Ford. Dodala, že zbývá dokončit práce na financování transakce a vládních povoleních. Ford předpokládá, že bude s Volvo Car i nadále spolupracovat, ale nehodlá si v divizi ponechal žádný podíl.

Ford koupil divizi Volvo Car v roce 1999 za 6,45 miliardy dolarů (téměř 120 miliard Kč) od švédské společnosti Volvo, která se nyní soustřeďuje na výrobu nákladních vozů. V letošním roce Ford nabídl švédskou divizi k prodeji a v říjnu zvolil firmu Geely za preferovaného zájemce o převzetí podniku, napsala agentura AP.

Podle analytika automobilového průmyslu Mattse Carlsona bude převzetí pro Volvo Car prospěšné. "Volvo získá nového majitele se spoustou peněz," uvedl Carlson. Upozornil rovněž, že Volvo bude těžit také z přístupu na rychle rostoucí čínský trh s automobily.

Ford již v rámci snahy o zlepšení hospodářských výsledků prodal luxusní značky Aston Martin, Jaguar a Land Rover a uvedl, že do budoucna se hodlá zaměřit jen na hlavní značky Ford, Lincoln a Mercury.

Ford odolává současné krizi v automobilovém průmyslu lépe než jeho domácí konkurenti General Motors a Chrysler. Těm musela pomoci americká vláda a obě automobilky byly dokonce po určitou dobu nuceny využívat bankrotovou ochranu před věřiteli.

Ford hospodařil v letošním třetím čtvrtletí s čistým ziskem 997 milionů dolarů (přes 18 miliard Kč) po ztrátě 161 milionů dolarů před rokem. Výsledky byly podle firmy podpořeny snižováním nákladů, růstem podílu na domácím trhu a vládními příspěvky na nákup nových aut ve Spojených státech.

Konkurenční General Motors v současné době hodnotí nové návrhy na koupi švédské automobilky Saab, které GM dostala od pátečního oznámení o ukončení operací Saabu. Novou nabídku především předložil nizozemský výrobce luxusních vozů Spyker Cars.

Témata
27. 12. 2009 21:00
Re: SAAB do frcu,
Na ty mizerne vysledky jsi prisel jak ?
27. 12. 2009 10:13
Re: Přirozený vývoj
Souhlas, život na dluh je cesta do pekla. A tam se * celá ta naše západní kapitalistická demokratická společnost...
P.S.: Proč mi slovo ř-í-t-í nahradil server za * ? Chtělo by to trochu upravit algoritmus...
Avatar - Ham.
25. 12. 2009 20:37
SAAB do frcu,
VOLVO do výprodeje. Výsledky mizerné, krize na krku jinak to ani nemohlo dopadnout.
Avatar - Falco
25. 12. 2009 13:13
Re: fgh
Nebudeme moc makat?! Už jsem to jednou napsal, Němec pracuje šestnáctkrát výkonněji než Číňan!
Avatar - Falco
25. 12. 2009 12:59
Li ShuFu
[odkaz]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud