Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ford Transit a jeho tvrdé testování (+video)

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (5)
Proces zrychleného stárnutí dokáže za pouhých šest měsíců nasimulovat deset let nejhoršího zacházení v rukou zákazníků.

Ford odhaluje způsoby, jakými ověřoval životnost nové generace velkého Transitu. Testovací jezdci s prototypy rozhodně nezacházeli v rukavičkách a najezdili s nimi ekvivalent jedenácti milionů kilometrů, často za extrémních klimatických podmínek. Teploty se během testování pohybovaly od -40 do +40 °C.

Nový model je v historii Transitu první, který se bude prodávat jak v Evropě, tak v Severní Americe. Proto se testoval ve zkušebních areálech Fordu v belgickém Lommelu i michiganském Romeu.

V Lommelu Ford připravil pro nový Transit ve variantách Van (dodávka), Chassis Cab (podvozek s kabinou) a Minibus více než 30 náročných zkoušek. Byl mezi nimi i test odolnosti při jízdě s přívěsem, prováděný se zatížením na nejvyšší přípustnou hmotnost.

Došlo také na dva měsíce non-stop jízdy na nejvyšší dosažitelnou rychlost, rozbité štěrkové cesty i solné a bahenní lázně. Odolnost proti korozi se testovala rovněž v klimatických komorách, kde byly vozy po dobu 12 týdnů vystaveny vysoké vlhkosti vzduchu. Při dalším testu musel prototyp celý měsíc jezdit po krátké dráze ve tvaru číslice osm.

Technici přejeli s novým Transitem více než pěttisíckrát speciální úsek s extrémními nerovnostmi a najížděli s ním rychlostí 60 km/h do 140 mm vysokého obrubníku.

Ford navíc testoval prototypy Transitu v pečlivě vybraných lokalitách v Evropě, Severní Americe, Africe i Asii. V Arizoně, Dubaji či Jižní Africe čelily vozy čtyřicetistupňovému vedru, ve Finsku a Kanadě měla teplota vzduchu stejnou hodnotu, ale s minusovým znaménkem. Jízdní zkoušky nicméně probíhaly i na mnoha dalších místech od rakouských Alp až po Death Valley.

Před uvedením na trh nový model najezdil více než 500.000 km u vybraných provozovatelů Transitu. Vznětový motor 2.2 Duratorq musel vydržet desetitisíce hodin testování ve zkušebně. Jeden z testů motoru například simuloval 46 dnů nepřetržitého městského provozu.

Životnost jednotlivých komponentů ověřovaly speciální zkušební stolice, které za 30 dnů zvládnou provést stejný počet cyklů, jaký odpovídá deseti letům reálného používání.

Na základě poznatků získaných při testování provedl Ford více než 100 důležitých modifikací nového Transitu, mezi něž patří například i zesílení příčníků rámu u verze podvozek.

Od jara letošního roku je největší zástupce rodiny modelů s označením Transit nabízen i na českém trhu a jeho ceny začínají na částce 449.900 Kč bez DPH.

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (5)
23. 6. 2014 21:59
Re: Zajímavé
Já teda k tý korozi transitů, máme ve firmě dva, od předchozího modelu, jeden před a jeden po faceliftu, mají najeto k 300 000km a jsou bez koroze. Nikdo se o ně moc nestará ale jsou to držáky. Je fakt že občas vídám zrezlé transity, ale ty naše jsou ok. I spolehlivostí jsou dobré, ten po faceliftu se sypal o něco víc než ten starší, ale žádná tragedie. Hůř jsou na tom craftery, sprinteři, vita
23. 6. 2014 12:04
Re: Zajímavé
V přpadě Transitu se jedná o speciální funkci maskování. Po nastříkání solí do týdne Transit zmizí >:D >:D
Na obhajobu Transitu dnes není jediný, takový Mercedes integroval podobnou funkci do Sprinteru.
23. 6. 2014 09:01
Zajímavé
jakým různým testům je vozidlo vystaveno. Nicméně ten nejdůležitější tam chybí. Test ostřikem českou posypovou solí, respektive její břečkou. ;-)
Avatar - KANKUNEN
23. 6. 2014 08:48
Jistý italský výrobce francouzských dodávek prý taky testuje
škoda že ta dodávka nefunguje od -10 do + 30°. Možná kdyby nejezdili po prdelovicích a zeptali prvního makarona v montérkách co je na tom autě blbě, tak jen po prohlídce najde aspoň deset věcí, které vymyslel člověk u prkna mimo realitu.
23. 6. 2014 08:24
Roční vozy
Konečně víme, kde se berou ty roční / referenční / manažerské vozy >:D