Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

GM má novou platformu pro elektrovozy. Jako první ji využije Cadillac

David Bureš David Bureš 7. 2. 2020 • 11:29
3

Většina nabídky Cadillacu bude do budoucna elektřinou poháněná. I proto značka jako první z koncernu GM využije nově vyvinutou platformu pro taková auta.

Expanze elektromobilů není jen záležitost automobilek působících v Evropě, ale také výrobců, kteří starý kontinent prakticky opustili. Platí to také třeba pro americký koncern General Motors. Ten plány na rozšíření portfolia elektrovozů poprvé představil už v roce 2017, nyní odhaluje jejich aktualizovanou verzi.

Zásadní změna ve strategii je pouze jedna. Nově je její součástí elektřinou poháněný pick-up, který se bude prodávat se znaky GMC a ponese legendární jméno Hummer. Automobil se začne vyrábět v druhé polovině roku 2021, kdy vyzve na souboj chystanou Teslu Cybertruck.

GMC Hummer se bude vyrábět v závodě Detroit-Hamtramck, který se do budoucna stane továrnou vyrábějící výhradně elektromobily. Po elektrickém pick-upu tam bude následovat produkce vozítka Cruise Origin, což má být autonomní vozidlo určené pro službu sdílení aut.

Ještě předtím se však dočkáme elektřinou poháněného modelu značky Cadillac, který se stane vůbec prvním vozem koncernu postaveným na základech nové platformy vyvinuté pro potřeby elektromobilů. Půjde o modulární architekturu, kterou díky její flexibilitě budou moci využít vozy rozličných kategorií. Na jejím základu mají vzniknout primárně SUV, bude ale moci být použita i v konvenčních autech nebo právě v pick-upu GMC.

Bližší technické detaily zatím neznáme. GM pouze hovoří o tom, že součástí výzbroje budou zcela nové baterie s vyšší hustotou energie, které navíc bude možné rychlonabíjet stejnosměrným proudem. Zákulisní zprávy pak naznačují dojezd alespoň 300 mil (483 kilometrů).

Právě Cadillac architekturu použije ve vícero automobilech. Do konce desetiletí totiž většina jeho vozů má být elektřinou poháněná. Prvním z nich bude blíže nespecifikovaný crossover.

Zajímavostí přitom bude logika názvosloví. Zatímco konvenční Cadillacy si uchovají dnešní alfanumerická označení, ty elektřinou poháněné dostanou modelová jména.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku