Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Holding Porsche SE, který je hlavním akcionářem VW, zdvojnásobil zisk

ČTK ČTK 11. 5. 2022 • 11:07
23
1
Zobrazit náhledy (23)
Volkswagen ID.5 Volkswagen ID.5 Volkswagen ID.5 Volkswagen ID.5 Volkswagen ID.5 Volkswagen ID.5 Volkswagen Passat Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7

Holdingová společnost Porsche SE, která je hlavním akcionářem německého automobilového koncernu Volkswagen, v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 2,1 miliardy eur (zhruba 52,5 miliardy Kč) z 995 milionů eur před rokem.

Za růstem zisku stály zejména příznivé hospodářské výsledky Volkswagenu. Společnost Porsche SE ovládají rodiny Porscheů a Piëchů. Firma rovněž uvedla, že investovala zhruba 400 milionů eur (deset miliard Kč) do nákupu preferenčních akcií automobilky Volkswagen. Preferenční akcie mají při vyplácení dividend přednost před kmenovými akciemi, ale nejsou s nimi spojena hlasovací práva. Podíl holdingu Porsche SE na hlasovacích právech ve Volkswagenu tak zůstal beze změny na 53,3 procenta.

Volkswagen minulý týden oznámil, že v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil provozní zisk o 73 procent na 8,3 miliardy eur (přes 200 miliard Kč), a to navzdory problémům s nedostatkem čipů a negativním důsledkům války na Ukrajině.

Holding Porsche SE není totožný s výrobcem sportovních vozů Porsche AG, který je jednou z divizí Volkswagenu. Součástí Volkswagenu je rovněž česká Škoda Auto. Té v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk zhruba o čtvrtinu na 337 milionů eur (8,4 miliardy Kč) ze 448 milionů eur před rokem.

Související články

Témata
13. 5. 2022 08:08
Autá zdraželi
Zisk máme dvojnásobný, ale autá zdraželi kvôli vyšším cenám materiálov a komponentov...
Sú to klamári a podvodníci.
Články odjinud