Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Navzdory krizi kolem čipů a válce na Ukrajině VW zdvojnásobil zisk

ČTK ČTK 6. 5. 2022 • 21:28
27
2
Zobrazit náhledy (27)
Volkswagen ID.5 Volkswagen ID.5 Volkswagen Passat Volkswagen Passat Volkswagen Passat Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Volkswagen Multivan T7 Výroba Volkswagen ID.4 Výroba Volkswagen ID.4 Výroba Volkswagen T-Cross Výroba Volkswagen T-Cross Výroba Volkswagen T-Cross Výroba Volkswagen T-Cross Výroba Volkswagen T-Cross Výroba Volkswagen T-Cross Výroba Volkswagen T-Cross Výroba Volkswagen T-Cross

Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí navzdory krizi kolem dodávek mikročipů a dopadům války na Ukrajině téměř zdvojnásobil zisk před zdaněním, zvýšil ho meziročně na 6,7 miliardy eur (165 miliard Kč).

Firma to uvedla ve svém sdělení. Vedení kolem generálního ředitele Herberta Diesse potvrdilo i výhled hospodaření na letošní rok.

Volkswagen už v dubnu na základě předběžných údajů sdělil, že v prvním čtvrtletí zvýšil provozní zisk přibližně na 8,5 miliardy eur ze 4,8 miliardy eur před rokem. Důvodem byly především zajišťovací transakce, jejichž hodnota v rozvaze výrazně vzrostla v důsledku prudkého růstu cen surovin a energií.

Video se připravuje ...

Firmě se ale dařilo i díky vyšším prodejním cenám, zejména u dražších značek. Zákazníkům pak ve čtvrtletí dodala 1,898.272 aut. To je meziročně pokles přibližně o 20 procent, zejména kvůli nedostatku čipů. Tržby ale firma zvýšila o 0,6 procenta na 62,7 miliardy eur. Přispělo k tomu i převzetí amerického výrobce nákladních vozidel Navistar. Největší evropská automobilka také uvedla, že letos nadále očekává nárůst prodeje o osm až 13 procent a provozní ziskovou marži sedm až 8,5 procenta.

Globální výrobci automobilů, stejně jako mnoho průmyslových odvětví, čelí nedostatku klíčových komponent v důsledku dopadů šíření covidu-19 a ruské invaze na Ukrajinu, což se přidává k pokračujícímu nedostatku polovodičů. "Jako skutečně globální společnost máme rozsáhlé výrobní kapacity na všech hlavních růstových a prodejních trzích po celém světě," řekl k tomu ale Diess.

Volkswagen začátkem března oznámil, že až do odvolání zastavuje výrobu aut v Rusku. Dceřiná společnost Škoda Auto uvedla, že přeruší výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu a zastaví také export aut do Ruska.

Diess dnes podle agentury Reuters také uvedl, že Volkswagen se obává dopadů, které by mohl mít na jeho podnikání zákaz dovozu energetických surovin z Ruska. Firma podle něj modernizuje dodávky energií pro továrnu ve Wolfsburgu tak, aby využívala alternativní zdroje paliva.

"Když jsme pochopili situaci, rozhodli jsme se modernizovat naše uhelné elektrárny tak, aby stále mohly využívat uhlí nebo plyn," řekl Diess po představení čtvrtletních hospodářských výsledků. Reagoval tak na nový návrh Evropské komise (EK), která chce do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie.

Podle Diesse není jasné, jak by firemní dodavatelský řetězec poškodil zákaz dovozu ruského plynu, který ale zatím není v plánu. Manažer ale dodal, že případné přerušení nebo snížení dodávek plynu by poměrně zásadně poškodilo německou ekonomiku.

Související články

Témata
Avatar - WinDiesel
6. 5. 2022 12:26
Helmuti
Zdá se že všeho schopní Helmuti vydělají na jakékoli krizi a nejvíc na těch, co sami způsobili.
6. 5. 2022 12:01
Yop
V zdieraní zákazníkov je VW macher.
Články odjinud