Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Honda Civic Si FE1: Zákaznický závoďák s manuálem stojí 1,3 milionu

Filip Melich Filip Melich 22. 6. 2022 • 02:30
8
Zobrazit náhledy (8)
Honda Civic Si FE1 Honda Civic Si FE1 Honda Civic Si FE1

Sportovní divize severoamerické odnože Hondy připravila závodní auto vycházející ze současné generace modelu Civic. Přijde v přepočtu na 1,3 milionu korun bez daně a už nyní sbírá vítězství.

Honda, respektive sportovní divize severoamerické odnože značky, Honda Performance Development (HPD), představila nový závodní vůz, kterému říká Civic Si FE1. Technicky vychází z jedenácté generace Hondy Civic, konkrétně provedení sedan ve sportovní verzi Si. Divize HPD si závodní Civicy staví sama ve svém centru v americkém Ohiu, kde montuje také řadu dalších vozů, například Acuru NSX.

Civicy Si určené pro HPD se stahují z výrobní linky v podobě surové karoserie a dopravují do Ohia. Tam je odstraněno střešní okno, odhlučnění, izolace, ochranný nátěr spodku vozu… zkrátka všechny prvky, které usnadňují soužití s běžným osobním vozem nebo jeho údržbu, ale v závodním autě přidávají zbytečná kila navíc. Naopak instalována je plnohodnotná ochranná klec, závodní palivová nádrž o objemu 55 litrů a další funkční či bezpečnostní díly.

O pohon vozu se stará standardní přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,5 litru, jehož výkon nebyl v oficiální zprávě zveřejněn, nicméně s ohledem na pravidla o rovném poměru sil (Balance of Power) je nastavitelný v pěti úrovních. Motor spolupracuje s šestistupňovou manuální převodovkou, která byla kvůli použití na závodní trati posílena, a to společně se samosvorným diferenciálem. Nechybí závodní výfuková soustava.

Závodní Civicy Si FE1 už HPD nasazuje ve spolupráci s týmem Skip Barber Racing School v sérii cestovních vozů TC America, kterou pořádá organizace SRO (Stéphane Ratel Organisation) a schvaluje americký autoklub USAC (United States Auto Club). Nové Civicy konkrétně jezdí ve třídě TCA, pro kterou jsou homologovány, a v níž už letos stihly získat několik pódiových umístění.

Divize HPD začne zákaznické vozy, plně připravené k závodnímu nasazení, doručovat letos v listopadu. Cena byla stanovena na 55 tisíc dolarů bez daně, tedy přibližně 1,3 milionu korun. HPD momentálně přijímá předobjednávky, které jsou podmíněny složením zálohy ve výši 25 tisíc dolarů (586 tisíc korun). Zbytek částky je splatný, až bude objednaný vůz vyroben.

Video se připravuje ...

Související články

Témata
Články odjinud