Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Honda představuje roušku pro auta, prý odfiltruje 99,8 % virů ve vzduchu

Ondřej Mára Ondřej Mára 3. 1. 2021 • 16:01
14
Zobrazit náhledy (14)
Honda N Box Honda N Box Honda N Box Honda N Box Honda N Box Honda N Box Honda N Box Honda N Box Honda N Box

Nová rouška pro vzduchový filtr by měla výrazně omezit množství virů v kabině.

Kurumask, tedy jakási speciální rouška pro kabinový filtr, by měla být schopná odfiltrovat až 99,8 % virů ve vzduchu během 15 minut. Pokud si nyní kladete otázku, zda si filtr poradí i s covid-19, nemáme bohužel jasnou odpověď. Každá snaha se ale počítá.

Samotné testování filtru, které financovala společnost Honda, se totiž zaměřilo na sledování fág E.Coli. Během testování přitom dokázal vzduchový filtr s instalovanou Kurumask odfiltrovat 99,8 % částic ze vzduchu již po 15 minutách. Po 24 hodinách pak filtr s Kurumask dokázal odfiltrovat až 99,9 procent částic.

Během testování měla být Kurumask nasazena na kabinový filtr mikroautomobilu Honda N-Box, který patří k nejprodávanějším modelům na japonském trhu. Ventilační systém přitom pracoval s vnitřní cirkulací, aby bylo omezeno nasávání vzduchu mimo automobil.

Chceme, aby se řidiči ve svých vozidlech cítili pohodlně a v bezpečí i v momentě, kdy mají kvůli chladnému počasí zavřená okna,“ cituje web Carscoops Takaharu Echigo, muže stojícího v čele vývoje nového filtru.

Kurumask je přitom skutečně jakousi obdobou roušky. Filtr se totiž jednoduše nasazuje na klasický kabinový filtr automobilu, jak uvádí společnost Honda. Životnost filtru by přitom měla být zhruba jeden rok.

Podstatou fungování Kurumask by měly být speciální mikroskopické výstupky na povrchu, které zachycují a následně ničí viry v procházejícím vzduchu. Vývojový tým se pro toto řešení inspiroval akademickým výzkumem křídel vážek, které díky podobné „technice“ udržují svá křídla čistá.

Honda spolupracuje na výzkumu se skupinou techniků, kteří pracují na speciálním vozidle určeném pro svoz covid-19 pozitivních pacientů. Cílem výzkumu je přitom poskytnout co možná nejbezpečnější prostředí pro řidiče těchto vozidel.

Premiérově se ale tzv. Kurumask představuje na poslední verzi modelu Honda N-Box, který vstoupil do prodeje na domácím trhu 25. prosince. Automobilka už ale potvrdila, že chce speciální filtr nabídnout i pro další modely.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud