Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ikona devadesátek pro moderní éru: Jak by dnes vypadal Seat Toledo? Zatopil by nejen Octavii

redakce AUTO.CZ
Diskuze (9)

Toledo má na svém kontě přes milion prodaných kusů v průběhu čtyř generací. Ta poslední byla sourozencem Škody Rapid. Jak by ale auto vypadalo dnes?

Cesta Seatu Toledo započala výrobou v květnu 1991, kdy odstartovala produkce první a bez diskuze nejúspěšnější generace. Úvodní rok plné výroby se prodalo 77.336 kusů, o rok později to byl skoro dvojnásobek! Přes hranici sto tisíc kusů ročně se Toledo vyšvihlo ještě jednou, konkrétně v roce 1999 to bylo 105.818 ks. Není se co divit, právě tehdy dorazila generace číslo dvě.

Ta se vyráběla až do roku 2004. A nutno říct, že další nástupce vozu pojmenovaném po španělském městě s pětaosmdesáti tisíci obyvateli, už na tento úspěch nenavázal. Toledo se ve třetí generaci karosářský značně proměnilo a z desítek tisíc prodaných kusů se během několika let staly jednotky tisíc. Výroba třetího pokračovatele tak skončila po pouhých pěti letech produkce.

Video se připravuje ...

Pauza modelu Toledo trvala v letech 2009 až 2011. Roku 2012 dorazil další pokračovatel, který se vrátil k někdejším tvarům a bodovat chtěl především příznivou cenovkou. Šlo o přímého sourozence Škody Rapid, oba modely se lišily jen v drobnostech. Nového Toleda se první rok plné produkce prodalo 21.771 ks, další rok šestnáct, další rok devatenáct tisíc. Výroba definitivně skončila v roce 2019, kdy se ještě stihlo dodat 1506 automobilů.

Celkově se však Toledo může pyšnit zajímavou historií s více než milionem prodaných kusů. I to motivovalo našeho kolegu a grafika Honzu Lušovského, aby vykreslil možného pokračovatele někdejší ikony devadesátek. Inspirace současnou generací Leonu je víc než zřejmá, stejně jako fakt, že by mohlo jít o přímého soupeře domácí Škody Octavia. Co myslíte, mělo by Toledo coby sedan či liftback šanci na úspěch i dnes?

Video se připravuje ...

redakce AUTO.CZ
Diskuze (9)

Doporučujeme

Avatar - Emel
8. 3. 2023 21:55
Re: Design
H&K jsou hodně dobří... je vidět, že vzali design pro Evropu vážně. Ne všechno mi je po chuti, ale evidentně si dávají záležet.
Ford trošku tápe, to beru. Mondeo i Focus nutně potřebují lepší specifikaci... ale líbí se mi Mustang, Explorer, SMax, vcelku i Fiesta a Kuga.
SEAT se mi fakt líbí jen Ibiza. Když už bych chtěl Leona, tak holt od Cupry, kam se přestěhovaly všechny lepší konfigurace...
Avatar - Mikesus
8. 3. 2023 19:25
Re: Design
Mne se staria na fotkách nelíbí, ale v reálu je docela pěkná. Ale jestli i30 vs focus, tak rozhodně i30. Tucson se mi nelíbil, ale už jsem si na něj asi nějak zvykl a nějak mne neuráží. Ale focus bez st je hnus pořád.
8. 3. 2023 15:01
Re: Design
No, así jo, taky bych se přikolnil na stranu Seatu, a to říkám jako bývalý majitel Focusu, současná generace se podle mě vzhledově dost přiblížila právě Hyundai i30, je to takové nenadchne, neurazí a jezdit bych tím klidně mohl. Ale že by. byl Hyundai lepší celkově ? To bych neřekl, naopak třeba Tucson a Staria jsou strašně ošklivá auta.
8. 3. 2023 14:48
Re: Design
Přesně tak. Evropské angažmá Fordu je v posledních letech stále gradující tragédie... :-O :-( :no: :no: :no:
Avatar - Mikesus
8. 3. 2023 14:22
Re: Design
Tak na tom jsem opačně. Pro mne to vyhrává seat nad Fordem. I hyundai je dnes dle mého lepší než ford v designu.