Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Elektrická budoucnost Volkswagenu: Do roku 2025 chce v Evropě 36 000 nabíječek
Elektrická budoucnost Volkswagenu: Do roku 2025 chce v Evropě 36 000 nabíječek
Elektrická budoucnost Volkswagenu: Do roku 2025 chce v Evropě 36 000 nabíječek
Elektrická budoucnost Volkswagenu: Do roku 2025 chce v Evropě 36 000 nabíječek
103
Fotogalerie

IONITY přichází: V Česku vznikne první extravýkonná rychlonabíječka

Dodavatel rychlodobíjecích stanic IONITY vstoupí do Česka. V druhé polovině září otevře na čerpací stanici OMV v Berouně nejrychlejší rychlodobíječku pro auta v tuzemsku. V příštím roce přibudou další dvě.

Každá ze čtyř instalovaných jednotek bude schopná dobíjet prostřednictvím standardního konektoru CCS2 elektromobily s využitím výkonu až 350 kW. Stávající rychlodobíječky v Česku většinou disponují výkonem do 50 kW, klasické dobíjecí stanice pak 22 kW.

IONITY je společný projekt BMW, Daimleru, Fordu a VW Group se značkami Audi a Porsche. S OMV již IONITY spolupracuje v Rakousku. Novou dobíjecí stanicí v ČR pokračuje ve svém plánu vybudovat do konce roku 2020 v Evropě až 400 dobíjecích lokalit.

Na stanicích IONITY lze dobíjet několikanásobně rychleji všechna vozidla, která podporují rychlodobíjení a používají kombinovaný nabíjecí systém (CCS), což je nejpoužívanější evropský standard. Stanice si díky chytré komunikaci s elektromobilem sama zjistí maximální možný nabíjecí výkon vozu a optimalizuje proces tak, aby byl co možná nejrychlejší. Doba nabití baterie závisí pak na její kapacitě a také na maximálním možném dobíjecím výkonu auta. Reálně lze již nyní dosáhnout u mnoha vozů dobití na 80 procent kapacity během přibližně 30 minut. Plný potenciál dobíječek IONITY ale využije až chystaná nová generace elektromobilů.

U stojanů IONITY budou mít zákazníci k dispozici uživatelskou příručku v češtině a angličtině. V případě dotazů mohou také požádat o radu vyškolený personál čerpací stanice OMV nebo mohou na českém telefonním čísle uvedeném na každé stanici kontaktovat zákaznickou podporu, která je nyní k dispozici v angličtině, němčině a francouzštině. Využití rychlonabíjecí stanice IONITY bude v současnosti v České republice bez ohledu na dobu nabíjení či kapacitu baterie vozu zpoplatněno jednorázovou částkou 205 Kč. Fakturaci provádí systém automaticky a doklad uživatel dostane e-mailem.

V Česku je celkem zhruba 400 dobíjecích stanic od různých provozovatelů. Největší ČEZ má aktuálně 169 stanic. Ministerstvo dopravy chce během příštích čtyř let podpořit z operačního programu Doprava vybudování okolo 500 dalších rychlodobíjecích stanic po celé ČR.

ČEZ připravuje výstavbu vysoce výkonných dobíjecích stanic s výkonem 150 kW. Jedná se o stanice, které budou postupně přebírat roli infrastruktury pro rychlé okamžité dobití na hlavních silničních tazích a ve městech a pro které nebude problém zajistit dobití během 15 až 20 minut i u vozidel s větším objemem akumulátorů pracujících s napětím jak 400 V, tak 800 V, které budou postupně přicházet na trh. První dobíjecí stanice tohoto typu v síti ČEZ bude již brzy instalována v pilotním režimu v Duhové ulici v Praze poblíž vyústění magistrály na dálnici D1.