Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jaguar Land Rover pracuje na vodíkovém SUV, projekt se jmenuje Zeus

Ondřej Mára Ondřej Mára 26. 6. 2020 • 01:46
61
7
Zobrazit náhledy (61)
Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Jaguar I-Pace Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Land Rover Defender Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition Range Rover Fifty Limited Edition

Zatímco automobilka Hyundai si pro svůj projekt vodíkového náklaďáku zvolila jméno Neptune, britská automobilka Jaguar Land Rover by měla pracovat na elektrickém SUV s označením Zeus.

Automobilka Jaguar Land Rover v posledních letech výrazně investovala do vývoje technologií, které by jí měly pomoci srazit uhlíkové emise. Ostatně od britské vlády na tento výzkum dostala poměrně štědrý finanční dar, který se měl pohybovat ve výši okolo 73,5 milionu liber.

Část těchto financí by přitom měla zamířit na vývoj nového vodíkového SUV, jak informoval britský web AutoExpress. Na projektu s interním označením Zeus by navíc automobilka Jaguar Land Rover měla pracovat s několika dalšími britskými partnery, jako jsou společnosti Delta Motorsport, Marelli Automotive Systems nebo UKBIC.

Projekt by měl být prozatím v plenkách, během následujících let by ale všechny společnosti měly spojit síly ve zhodnocování, analyzování a vývoji vodíkových technologií. Díky této rozsáhlé spolupráci by pak nový model mohl na silnice dorazit výrazně rychleji, než kdyby jeho vývoj probíhal pouze v rámci automobilky Jaguar Land Rover.

Z dokumentů poskytnutých Ministerstvu pro obchodní, energetickou a průmyslovou strategii pak britští kolegové citují: „Jaguar Land Rover ve spolupráci s výzkumnými a průmyslovými partnery na světové úrovni vyvíjí prototyp vozidla s vodíkovými palivovými články.

O budoucí podobě vozu, respektive konceptu, pak dokument zmiňuje: „Tento projet přinese koncept prémiového SUV poháněného palivovými články s nulovými emisemi výfukových plynů a atributy Jaguar Land Rover, jako je dlouhý dojezd, rychlé dotankování, tahání, terénní schopnosti a výkon i při nízkých teplotách.“ Poslední frází přitom automobilka pravděpodobně naráží na citlivost bateriových elektromobilů na poklesy teplot.

Tradiční britský výrobce prémiových vozů měl přitom svou pozornost k vodíkovým palivovým článkům obrátit již krátce po představení modelu Jaguar I-Pace, tedy svého prvního elektromobilu. Do čela divize vodíku a palivových článků pak automobilka v březnu minulého roku jmenovala Ralpha Clauge.

Vzhledem k velice rané fázi projekt zatím není zřejmé, kdy nám automobilka nový koncept či model představí. Ostatně zatím ani nevíme, zda se představí pod značkou Jaguar či Land Rover.

Související články

Témata
Avatar - kuk
29. 6. 2020 02:16
Dobrej tunel na dotace
Vodíkový auto je naprostá pikačovina. Ti budou vymejšlet i raketu na kliku jen aby mohli prošustrovat ty státní dotace. I u nás vláda bude vyhazovat prachy za debilní vodík. :no:
Avatar - CHerokee
26. 6. 2020 22:09
Re: Pokusy
Já o tom mluvil s výzkumníky z naší technické univerzity. V prvé řadě proto, že chybí poptávka. Dále protože drahé kovy jsou stále dražší, výroba a zvláště skladování elektřiny žádný průlomový objev za 100 let zatím nepřinesly. Vodík je jeden z nejčastějších prvků kolem nás...už jej lze získat třeba i z mořské vody. Ale uvidíme.... Vyhraje ten, kdo se na nic neupne a nechá vybrat skrytou ruku trhu....jen se obávám, že to máme v Evropě smůlu.
26. 6. 2020 19:04
Re: Pokusy
Podľa čoho usudzuješ, že EV sú slepá cesta? Zdôvodni.
Naopak, vodík je slepá cesta. Treba ho ťažiť alebo vyrábať, preto nie je nijak zvlášť ekologický (menej ako samotná elektrina), výrazne drahší ako elektrina, skladovanie je nákladné, problematické a nebezpečné, podobne tankovanie. Ak nechceš vodík spaľovať pre jeho nízku energetickú hustotu a produkciu emisií NOx, použiješ vodíkové články, ktoré sú podobne ťažké ako baterky aj podobne drahé ako baterky, vozíš vlastne malú elektráreň so sebou, ktorá naviac produkuje veľké množstvo tepla - tým pádom účinnosť tohto systému tiež dosť podstatne klesá. Kde teda vidíš výhody vodíka?
Avatar - Hammunasakra
26. 6. 2020 17:21
Re: Pokusy
To že se designově i jízdně povedenej model i-Pace moc neprodává bych URČITĚ NEbral jako TEN důkaz že elektřina je slepá cesta

Ale vodík by MOHL https://oenergetice.cz/…isty-vodik-svete být zajímavá cesta https://oenergetice.cz/…u-vyrobnu-vodiku dokonce https://www.e15.cz/…z-vodiku-1371008
Avatar - CHerokee
26. 6. 2020 17:10
Pokusy
Vývoj je třeba posouvat dál. EV auta se ukazují jako slepá cesta, dobrý příklad je i auto roku od Jaguaru, které ale skoro nikdo nekupuje. Třeba bude toto rozumnější cesta.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud