Jak na čištění kůže v autě: Když alkohol a včely ubližují
Kůži v interiéru auta lze při čištění velmi lehce poškodit. Kde hrozí největší nebezpečí?
Vycídit kožené sedačky vozu se jeví jako nenáročné. Jenže chyb můžete udělat celou řadu. „Pravidlo jedna zní: produkty obsahující alkohol nebrat. Nabídka těch na přírodní bázi je v současnosti vysoká, takže se nebojte zeptat na složení,“ popisuje specialista na čistění interiérů aut Tibor Maňas s tím, že by rovněž měly být pH neutrální. A jak vypadá postup samotný?
Koňské žíně
Potřebné „nářadí“ závisí na stupni znečištění kůže. Při vyšší míře špíny (náš případ) se hodí použít kartáč z koňských žíní, při menším mikrovláknovou utěrku. To kardinální však představuje konkrétní přípravek: jejich ceny zpravidla začínají od 160 korun, kolem 360 Kč se však již dají sehnat profesionální bez obsahu alkoholu. Za první úkon platí nastříkání prostředku nejprve na kartáč a vzápětí ze třiceti centimetrů též na povrch. „Produkt krouživými pohyby pečlivě rozetřete. Až se zpění, nechte jej minimálně čtyřicet pět sekund působit,“ popisuje Tibor. Načež sedačku stačí pouze setřít mikroutěrkou, která vyplavenou špínu hravě stáhne. „Takhle vypadá všeobecný postup. Na základě zkušeností se mi ovšem osvědčilo dát trochu méně přípravku a zopakovat to natřikrát,“ doplňuje Maňas.
Pozor na vysušování
K úplné dokonalosti pak vyladí kůži impregnační kondicionéry, které ji ochrání před UV zářením a popraskáním až na dobu šesti měsíců. „I zde se vyplatí číst složení nebo se povolaných osob zeptat. Protože hojně nabízené lahvičky s včelím voskem kůži nepříjemně vysušují,“ zdůrazňuje Maňas. Řadu impregnačních kondicionérů lze navíc použít na kožené boty, tašky či čalouněný nábytek.