Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak pracuje ESP

Tomáš Zajíček Tomáš Zajíček 11. 6. 1998 • 18:54
Co to je a jak funguje ESP.

Elektronický stabilizační program, označovaný zkratkou ESP (Electronic Stability Program), je rozšíření funkce systémů ABS a ASR. Pomáhá stabilizovat vozidlo pomocí přibrzdění některého z kol a omezením výkonu motoru (tedy snížením kroutícího momentu) například při rychlém průjezdu zatáčkou.

Jak vypadá kontrolka ESP

Oranžová kontrolka se symbolem auta ve smyku (současná podoba) nebo oranžový trojúhelník s vykřičníkem, kolem něhož je neúplná kružnice se šipkou (starší podoba).

Nebezpečí: nedotáčivost

V případě rychlého nájezdu do zatáčky má někdy vůz tendenci jet přední částí po tečně ven (nedotáčivost). V tomto případě ESP za pomocí senzorů o pohybu vozu přibrzdí na okamžik jedno ze zadních kol. Tímto se eliminuje vzniklá síla a mělo by dojít ke stabilizaci vozu.

Nebezpečí: přetáčivost

V opačném případě, když má vůz tendenci přetáčivou (ze zatáčky ujíždí záď) ESP přibrzdí jedno z předních kol. Tímto se eliminuje vzniklá síla a mělo by dojít ke stabilizaci vozu.

Audi Al2 jsme vám před časem již představili (viz rubrika představujeme). Dnes máme v redakci pár nových obrázků této studie a byla by škoda se o ně s vámi nepodělit. Prohlížejte pozorně, protože Al2 bude do dvou let v sériové výrobě!!Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku