Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak se bránit praktikám policistů při silniční kontrole?

Roman Beránek Roman Beránek 11. 9. 2012 • 21:49
133
Když nás zastaví policejní hlídka, většina z nás v tu chvíli znejistí. Muži v uniformě jsou pány situace a někdy nám kladou záludné a účelové otázky.

„Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola…“ Těmito slovy většinou začíná nepříjemná procedura, které předcházel pokyn policisty, abychom zastavili svoje auto. Z okénka mu podáme doklady, o které si řekl a čekáme, co bude dál. Pokud následuje z jeho úst zdánlivě nevinná otázka „Jestlipak víte, čeho jste se dopustil“, měli bychom zpozornět. Málokdo totiž ví, že když se k čemukoliv přizná, policista už nemá povinnost mu spáchání takového přestupku dokazovat.

Přitom je to jenom jeden z „fíglů“, které muži zákona běžně používají a proti kterým mají řidiče ochránit služby, které na komerční bázi nabízejí různé společnosti.

"Policie běžně využívá řidičovu neznalost obecných právních předpisů a svým postupem v mnoha případech vyvolává jeho nejistotu a strach,“ potvrzuje Luděk Lhotský ze společnosti Calp Concept, která se jako jedna z mnoha na obranu práv řidičů specializuje.

Nejde prý přitom o obranu silničních pirátů (kteří většinou stejně mají své právníky), ale o snahu, aby se v mezích zákona drželi všichni zúčastnění. "Řidiči nejsou jediní, kdo musí dodržovat zákony. Naším cílem je, aby se jimi řídila i policie,“ dodává Lhotský, podle kterého až 93% policií řešených přestupků ve skutečnosti žádné přestupky podle platných zákonů nejsou.

Určitou formu poradenství jak se bránit proti pokutám nabízejí například weby resenipokut.cz, nechcipokutu.cz/, stop-pokutam.cz/. Proti pokutám se můžete pojistit i u pojišťovny Slavia. Širší právní ochranu motoristům nabízejí specializované pojišťovny jako Insia, nebo DAS. Narozdíl od nich se ale služba obranaridice.cz nezabývá pouze důsledky. Každý případ řeší telefonickým poradenstvím již na místě.

„Základním úkonem je zavolání na linku služby a nahlášení typu události. Poté se řidiči dostane přesných instrukcí co dělat a jakou přesnou dokumentaci má na místě pořídit,“ konstatuje Luděk Lhotský.

Při posuzování oprávněnosti přestupkového řízení totiž hraje roli mnoho různých faktorů – včetně umístění a viditelnosti značek, šířky daného úseku silnice, výšky chodníku, ale i správnosti celkového postupu policistů.

Služba řeší události jako zaměření mobilním, stacionárním i automatickým radarem, nasazení botičky, odtah vozidla, pomoc při správním řízení a dodává též podklady pro případné soudní řízení.

Rozhovor s Luďkem Lhotským ze společnosti Calp Concept

Témata
9. 3. 2014 15:52
Pokuty
Já jsem začal řešit pokuty právní cestou, nehraji na promlčení, ale vše řeším skulinkami v zákonech. Kdyby někoho zajímalo víc informací rád Vám osobně na všechno odpovím.

Petr
[odkaz]
13. 9. 2012 20:10
Re: V USA BY TĚ ZASTŘELILI
No, my toho mame ale taky hodne co zlepsovat. Zavidenihodna je u nas spis dostupnost zdravotni pece.
13. 9. 2012 10:34
A co takhle jezdit slušně...
... a kontakt s příslušníky minimalizovat na nejnutnější možnou míru...

Kam jinak dojdeme?

Je super, jak si každý hraje na frajera, ale když má pykat, tak hledá kličky... Taky jezdím někdy proti předpisům, ale když mě chytí, tak akceptuji trest... něco za něco...

Výše uvedené firmy mají smysl v případě policejní šikany... ale upřímně... kolik procent případů to je?
13. 9. 2012 09:41
Re: Přístup
:yes:
13. 9. 2012 08:30
Re: Já si nestezuji
:yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud