Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak vypadal okruh v Le Mans před více než 60 lety? Projeďte se s bývalým vítězem

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 21. 6. 2017 • 17:32
2
Z roku 1956 se dochovaly nádherné záběry slavného okruhu v Le Mans. Bývalý vítěz Mike Hawthorn je navíc přímo z kokpitu doprovází vlastním komentářem.

video

Kvalita obrazu i zvuku je vzhledem ke stáří materiálu na velmi dobré úrovni. Za volant Jaguaru D-Type usedl Mike Hawthorn s mikrofonem a průběh celého kola komentoval. Při výjezdu z pit lane si v úvodu můžeme všimnout velké kamery, která je umístěna na zádi závodního speciálu.

Hawthorn musel být opatrný, protože své kolo na okruhu absolvoval v běžném provozu, jen pár dní před startem slavného závodu. I proto zde můžeme vidět projíždějící automobily a cyklisty, což jezdec vtipně komentoval: „Cyklisté jsou všude… to je typicky francouzské.“

Rok před touto akcí Hawthorn podnik v Le Mans vyhrál, ale stalo se tak ve stínu tragických událostí, které si vyžádaly více než 80 lidských životů. Britskému závodníkovi pak někteří nemohli odpustit, že se v cíli ze svého triumfu i přes okolnosti zběsile radoval, jako by se nic nestalo.

Další úspěchy slavil jezdec ve Formuli 1, kde se zúčastnil 47 velkých cen a roku 1958 vybojoval svůj první a jediný mistrovský titul. Stal se tak prvním Britem, kterému se to podařilo. Na konci sezony šampionát opustil a chtěl se věnovat rodině. O pár měsíců později však po dopravní nehodě u Guildfordu zemřel. Bylo mu 29 let.

Témata
22. 6. 2017 12:10
Re: Opravdu nádhera!
Letos doma. S pauzami 24hod ano... Ale příští rok na místě, určitě :-)
Avatar - Bubáq
21. 6. 2017 21:37
Opravdu nádhera!
Krásný spot, díky za něj!
Kdo vydržel letos 25 hod. u televize? Já ano... :-)
A kdo byl letos přímo v Le Mans? Já ne.... :-(

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud