
Jak vznikal nový systém pro nákup elektronických známek? Podívejte se s námi do zákulisí
Původně měl stát 401 milionů, nakonec ale systém pro nákup elektronických dálničních známek vznikl zdarma, navíc za dva dny. Nahlédli jsme pod pokličku tvorby.
Kdo v posledních dnech zachytil informaci o novém systému elektronických dálničních známek či demisi ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, ten určitě slyšel o akci Hackathon. Vznikla jako reakce na zprávu, že nový portál pro nákup elektronických dálniček měl stát vyjít na neskutečných 401 milionů korun. Parta šikovných dobrovolníků ukázala, že částka je absurdní. Fungující systém stvořila za dva dny a státu jej nabídla zcela zdarma.
Redaktor partnerského časopisu Svět motorů Tomáš Hadač měl exkluzivní možnost účastnit se výrobního procesu a do dalšího čísla připravuje rozsáhlou reportáž. Jako ochutnávku nám posílá alespoň její část, která je doplněna o fotografie a video přímo z místa dění:
Je pátek 24. ledna, 17:42. Nacházím se v sedmém patře moderního kancelářského komplexu v pražských Holešovicích, když mě na chodbě svižnou chůzí míjí Tomáš Vondráček. Manažer IT firmy, jenž se statusem na sociální síti LinkedIn rozčílil nad cenou 401 milionů korun za vytvoření systému na prodej elektronické dálniční známky. Tento „nevinný“ příspěvek však vedl k zásadní události: demisi ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. A též ke svolání dvoudenní nonstop programátorské akce alias hackathonu. Na ní se parta IT nadšenců pokusí během víkendu zadarmo nachystat internetový obchod na elektronické viněty. Oficiálně startuje za osmnáct minut právě zde.
„Jsem ochotná tady zůstat až do neděle! I když moc nevěřím tomu, že se to stihne,“ říká čtyřiatřicetiletá Jana při podepisování registračního formuláře. Platí za jednu z šedesátky programátorů, kteří úspěšně prošli výběrovým sítem. „Zájemců jsme zaznamenali stovky, čili jsme některé museli i odmítat,“ pokračuje Karel Beránek, působící coby člen řídícího týmu hackathonu a dodává: „Ve větším počtu by se celý proces již špatně koordinoval.“
Jako panice hackerského maratonu mě však zaráží, kolik tu je k dispozici povzbuzovačů od tyčinek až po energetické nápoje. „Nic zvláštního. Krev programátora tvoří z devadesáti procent energy drink a z deseti káva,“ dozvídám se od tří účastníků nezávisle na sobě. V tom přesně v 18:02 vylézá na stůl Vondráček a hackerský festival zahajuje.
Kompletní reportáž přímo z místa dění si můžete přečíst již příští týden v novém vydání časopisu Svět motorů (6/2020).