Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kremlík končí na dopravě. Zakázku na známky nechtěl zrušit

ČTK ČTK 21. 1. 2020 • 18:27
15

Končící ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) respektuje rozhodnutí premiéra Andreje Babiše navrhnout jeho odvolání z vlády.

V tiskovém prohlášení a na twitteru večer zdůraznil, že jeho prioritou bylo spustit systém elektronických dálničních známek tak, aby se nijak nezdržel. Věřil Státnímu fondu dopravní infrastruktury (SFDI), že má zakázku na informační systém pod kontrolou, proto ji na rozdíl od premiéra nechtěl zrušit, uvedl.

"Mojí prioritou bylo spuštění systému elektronických dálničních známek tak, aby nedošlo k žádnému zdržení a lidé jej od příštího roku mohli používat. Věřil jsem SFDI, že má takovou zakázku absolutně pod kontrolou a SFDI mě o tom opakovaně ujistil. Proto jsem také premiérovi oponoval v otázce ukvapeného zrušení celé zakázky," uvedl v tiskové zprávě Kremlík.

Dodal, že na ministerstvu nastartoval nebo dotáhl spoustu věcí. Zmínil například nový mýtný systém, novelu zákona zkracující přípravu staveb o tři až čtyři roky, pokračující modernizaci dálnice D1, přípravu vysokorychlostních tratí nebo navýšení letošního rozpočtu na dopravní stavby ve výši 93 miliard korun. Současně poděkoval svým kolegům za pomoc a svému nástupci popřál hodně úspěchů při řešení úkolů.

Babiš dnes navrhl prezidentu Miloši Zemanovi odvolání Kremlíka kvůli tomu, že manažersky nezvládl kritizovanou zakázku pro elektronické dálniční známky. Vedením ministerstva dopravy chce pověřit vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), a to natrvalo. Hrad už oznámil, že s Babišovými návrhy souhlasí.

Zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun získala od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bez soutěže společnost Asseco Central Europe. Způsob přidělení a cenu zakázky kritizuje opozice i Babiš. "Není možné takto nakládat s prostředky daňových poplatníků a není možné, aby úředníci, když máme zákon o státní službě, si dělali, co chtějí," vysvětlil rozhodnutí Babiš.

Premiérovi mimo jiné vadí, že vláda nedostala informace předem. Ministr podle jeho slov ani při dnešní ranní schůzce nepřipustil pochybení. "Je pracovitý, ale zkrátka tento projekt nezvládl," zdůvodnil návrh na Kremlíkovo odvolání.

Podle Babiše by měl zvážit rezignaci první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček a ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. SFDI o zakázce neinformoval, a to ani vlastní dozorčí radu, tvrdí premiér. Podle něho fond nefunguje dobře a je třeba to změnit.

Související články

Témata
Avatar - Zetti
22. 1. 2020 08:02
Re: Za nejvýstižnější koment
jeste by je mohli tahat zezadu za dresy
Avatar - Dinar
22. 1. 2020 07:53
Re: Za nejvýstižnější koment
Hlavně, nejsou lidi, on měl obrovský problém už když se chtěl zbavit Ťoka, nikdo to nechtěl dělat, a tím nikdo, myslím nikdo kompetentní, Babiš to vždycky někomu nabídnul, ten se vymlouval, že to zváží, chvíli kolem toho byly tance, a pak mu řekl, že sorry jako, ale teď nemůžu atp... Prostě není rok 2013 a s Burešem si ze soudných lidí už nikdo zadat nechce. Proto taky Ťoka vyměňoval nadvakrát, po roce, a jediný koho sehnal, byl další jeliman (s hladovou kapsou). Výsledek známe, a teď? Řešení legrační, spojení ministerstev v době, kdy se to dopravy topí v chaosu a roky neřešených problémech, že na to nestačí ani ministr na plný úvazek. Tak to spojíme, efektivní, bla, bla, klasické Prchal PR, ale pravý důvod je prostý, nejsou lidi. ;-)
Avatar - Dinar
22. 1. 2020 07:45
Re: Za nejvýstižnější koment
No, na tebe zjevně platí přesně to, co píše Murphy výše, to o těch prosťáčcích.
22. 1. 2020 01:47
Nezvyk
Okamžité odvolání. Nezvyk. Za modrobolševiků (ODS) se vždy zuřivě vyšetřovalo, kdo rozkrádačku, nebo podezřelou zakázku, prozradil. A Bémova Opencard stála asi o miliardu víc, jen škoda, že na sítích tenkrát žádní chytráci nevřeštěli ...

Babiš :yes:
21. 1. 2020 22:16
Re: Za nejvýstižnější koment
presne ve stylu - kdo nic nedela, nic nezkazi, kdo nic nezkazi, bude povysen...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud