Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Je na sněhu lepší předokolka na zimních gumách, nebo pohon všech kol a celoroční pneu?

Jan Zajíc Jan Zajíc 30. 11. 2021 • 18:18
7
89
Zobrazit náhledy (7)
Test pneumatik - zimní vs celoroční Test pneumatik - zimní vs celoroční

S nastupující zimou se tradičně vrací diskuze o pneumatikách a pohonu všech kol.

Se svým příspěvkem přispěchal také Jonathan Benson z youtubového kanálu Tyre Reviews, který se rozhodl zjistit, jestli na sněhu a ledu funguje lépe auto s pohonem všech kol obuté do celoročních pneumatik, nebo vůz s pohonem předních kol na zimních gumách. Jako místo srovnání vybral Ivalo ve Finsku.

Aby byl test co nejvíce férový, zvolil dvě verze stejného vozu: Mini Countryman Cooper S. Rozdíl byl jen v řešení přenosu hnací síly. Světlý kousek je čtyřkolkou, tmavý předokolkou.

Také gumy jsou od jednoho výrobce a ve stejném rozměru. Zimní obutí zastupují pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+, celoroční pak Goodyear Vector 4Season Gen 3.

Benson zkoušku rozdělil do několika částí. Zaměřil se na zrychlení, brzdění, "jízdu v kruhu", stoupání a ovladatelnost. A došlo také na měřená kola na vytyčeném okruhu. To vše samozřejmě na zasněženém a zmrzlém povrchu.

Nejlepší samozřejmě bude, když si video pustíte, výsledky se ale dají shrnout do několika bodů. Countryman s pohonem všech kol na celoročním obutí podle Bensona nabízí výrazně lepší trakci a také se lépe chová v oblouku a na výjezdu ze zatáčky. Zato - i kvůli vyšší hmotnosti - hůř brzdí a také se do zatáček hůř stáčí.

Předokolka na zimních gumách zpomaluje lépe, snadněji se stáčí a nabízí lepší laterální přilnavost. Ztrácí tedy především v množství trakce. Zajímavé je, jak dopadla měřená kola, oba vozy zvládly okruh prakticky stejně rychle: Mini s pohonem všech kol za 1 minutu a 9,52 sekundy, předokolka za 1:09.48. Takové jsou tedy výsledky pro Mini Countryman Cooper S, v případě jiných aut by rozdíly a závěry mohly být samozřejmě odlišné.

Jestli se vám podobná srovnání líbí, pak doporučujeme pustit si další videa z kanálu Tyre Reviews. V tomto například Benson na sněhu porovnává stejné Countrymany na celoročních pneumatikách (předokolka) a letním obutí (čtyřkolka).

Související články

Témata
2. 12. 2021 19:26
Re: To je jako...
To si vystiho uplne presne :yes:
2. 12. 2021 19:25
Re: ne lžeš
Presne tak :yes:
2. 12. 2021 19:24
Re: ne lžeš
Michelin crossclimate - myslim jedna z tych lepsich
Avatar - KANKUNEN
1. 12. 2021 14:11
Re: Navrhuji redakci, aby nečučeli na internet
Ten kdo dává lepší gumy dopředu má neustále gumy sjeté rovnoměrně, nevymýšlej pitomosti o dvou nových gumách vepředu a dvou osmiletých vzadu. Po dvou zimách jsou gumy sjeté stejně. A ty vlastně taky, protože ti to tak dělá servis a nevíš o tom.
Avatar - twistedTSD
1. 12. 2021 13:51
Re: Navrhuji redakci, aby nečučeli na internet
No řeší, ale nevylučuji, že elekronika může zazmatkovat. Pokud někdo jezdí na 8letých pneu, nepomůže mu nic.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud