Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Je vodík v autodopravě blízkou budoucností?

Ivo Semrád Ivo Semrád 22. 7. 2020 • 19:26
26
8
Zobrazit náhledy (26)
Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Vodíková Scania ve službách dopravce Vodíková Scania ve službách dopravce Trihybus Trihybus Trihybus

Na světě se nachází 432 vodíkových plnicích stanic. Letos by v Česku mohly být již tři a další mají přibývat. Co to přinese?

Vodík jako palivo pro osobní automobily se zkouší i v Evropě řadu let, proto je snaha výrobců dosáhnout rozšíření vodíkových plniček. Již letos začaly provozní zkoušky vodíkového nákladního vozidla Scania v Norsku, protože v Trondheimu pár stovek kilometrů severně od Osla se nachází plnička společnosti Asko. Ta je samozřejmě účastníkem zkušebního provozu. Další vodíkové nákladní vozidlo v Evropě přibude letos na podzim díky spolupráci americké firmy Nikola a italského Iveca.

Vodík se samozřejmě nevyhýbá ani autobusovému sektoru, v Neratovicích severně od Prahy vodíkový autobus jezdil už v roce 2009. Již v té době jezdilo po světě tisíc prototypů vodíkových autobusů. Z osobních vozidel je pravděpodobně nejznámější Toyota Mirai, která se jako první dostala do sériové výroby. Toyota je jednou z deseti zakládajících firem skupiny pro zkoumání využití vodíku v japonském regionu. Jejím cílem je podpořit poptávku po vodíku a vybudovat dodavatelský řetězec pro stabilní využívání vodíku v regionu.

V současnosti ve světě existuje 432 plnicích vodíkových stanic, z toho 330 veřejných. V Česku by měl po zkušebním provozu neratovické plničky postavit první stanici Unipetrol v rámci své sítě Benzina. Celkově má Unipetrol v přípravě vodíkové plničky v Praze, Litvínově a Brně. Další se zřejmě příští rok otevře v Ústí nad Labem vedle Setuzy, která vodík vyrábí. Plnicí stanice má také vzniknout i v Řeži u Ústavu jaderného výzkumu, který v rámci Česka má na starosti vývoj vodíkových pohonů již od roku 2006. Reagovala tak na rozhodnutí EU z ledna 2004 podpořit výzkum a vývoj vodíkového pohonu.

V Evropě v současné době funguje 177 plnicích vodíkových stanic. Největší počet (87) se nachází v Německu, kde do konce příštího roku má přibýt dalších 43. Zatím je vodík jako palivo osvobozen od spotřební daně, v případě většího rozšíření lze však počítat s jejím zavedením stejně jako po nástupu dalších alternativních paliv.

Francie je s 26 stanicemi číslem dvě na starém kontinentu. Plánuje dalších 34 stanic. Francouzi se ovšem zaměřují na plnění autobusů a flotil dodávkových vozů, méně už na veřejně přístupné vodíkové čerpací stanice. Ve Švýcarsku působí čtyři stanice a dalších šest se plánuje. V Polsku vznikne první stanice v příštím roce.

V Asii funguje 178 vodíkových stanic, z toho 114 má Japonsko a 33 najdeme v Koreji. Sedmadvacet plniček se nachází v Číně, využívají se takřka výhradně k tankování vodíkem napájených autobusů nebo nákladních vozů. Nejambicióznější plány výstavby má v Asii Korea, kde by mělo vzniknout zhruba 40 nových stanic.

Většina ze 74 vodíkových čerpacích stanic v Severní Americe se nachází v Kalifornii (48). V loňském roce zde byly spuštěny čtyři nové. V současnosti se připravuje zahájení provozu dalších 21. K zemím, kde lze natankovat vodík, přibyly Malajsie a Saudská Arábie.

Související články

Témata
24. 7. 2020 05:39
Re: Ekonomika
Jako že elektroloby má více prostředků než automobilový a ropný průmysl?
Ale jdi ty....
Avatar - elektrikar
23. 7. 2020 02:27
Vodíkoví hujeři
Kdo z vás chce jezdit s převlečenou elektřinou za 4Kč na km, když můžete jezdit jen s elektřinou za 0,4Kč na km?

Hip hip hurá Unipetrol, budeme pro vás převlékat elektřinu a ládovat ji do vás z našich cisteren :-[]
22. 7. 2020 20:04
Blbost
Vřele doporučuji článek s názvem: Auta na vodík nebudou !!!
Vědecky tam rozebírá hlavní nevýhody vodíku.
22. 7. 2020 17:30
Re: Ekonomika
STASI nějak se to vleče... :-[]
Avatar - pradeda777
22. 7. 2020 11:58
Re: Ekonomika
Bohuzel elektrolobby je proklate dobře financované.... :-[]
Edit: vidite, jeji 2 agenti uz jsou tady......edit: jeden agent to vzdal... :-! Edit: uz to vzdali oba....srabi.... :D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud