Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nákladní vozidla Scania s vodíkovými palivovými články míří na silnice

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 24. 1. 2020 • 00:05
2

Hybridy, elektromobily a různá alternativní paliva přitahují u užitkových vozidel velkou pozornost, ale Scania se věnuje i vývoji pohonných systémů s vodíkovými palivovými články.

Scania ve spolupráci s norským velkoobchodem Asko pokračuje ve vývoji a testování nákladních vozidel, k jejichž pohonu slouží elektromotory, spolupracující s palivovými články, v nichž dochází k přeměně vodíku na elektrickou energii.

Do služeb společnosti Asko nyní zamířila celkem čtyři vozidla a spolu s nimi se celý projekt posouvá na novou úroveň, protože budou využívána v běžném silničním provozu. Spolu s nákladními vozidly byla v norském Trondheimu do provozu uvedena vodíková čerpací stanice.

Nákladní vozidla s palivovými články mají ještě navíc akumulátory a jsou tak hybridní. Baterie dokáže přispět energií v případě potřeby vyššího výkonu a naopak uchová energii získanou například rekuperací při brzdění.

Palivové články vytvářejí elektrickou energii díky elektro-chemickému procesu, při kterém se využívá vodík a kyslík. Elektřina vytvořená palivovými články pohání elektromotor. Přebytečná energie se uchovává v akumulátorech a jedinou odpadní látkou je voda.

Hlavní výhodou používání pohonného systému s vodíkovými palivovými články jsou tedy nulové emise výfukových plynů. Další výhodou vozidel s vodíkovými palivovými články a důvodem rostoucího zájmu je, že mají vlastnosti srovnatelné s konvenčními vozidly.

Vozidla Scania s vodíkovými palivovými články, která používá společnost Asko, mají konfiguraci podvozku 6×2*4 a celkovou hmotnost 26 + 1 tuny. Pohon zajištuje elektrický systém s nejvyšším výkonem 290 kW, stálým výkonem 210 kW a točivým momentem 2200 N.m, který spolupracuje s dvoustupňovou převodovkou. Energii dodává palivový článek 90 kW PEFC, který doplňuje lithium-iontová baterie s kapacitou 56 kWh. Dojezd těchto vozidel se má pohybovat kolem 400 až 500 km.

Zdroj: Scania AB

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud