Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kdo nabízí nejlepší asistenty řízení? Tesla skončila překvapivě druhá

Ondřej Mára Ondřej Mára 2. 11. 2020 • 04:44
15
10
Zobrazit náhledy (15)
Cadillac Escalade Super Cruise Cadillac Escalade Super Cruise Cadillac Escalade Super Cruise Cadillac Escalade Super Cruise Cadillac Escalade Super Cruise Cadillac Escalade Super Cruise Cadillac Escalade Super Cruise Cadillac Escalade Super Cruise Cadillac Escalade Super Cruise Cadillac Escalade Super Cruise

Automobilka Tesla sice není jediná, kdo nabízí sofistikované systémy autonomního řízení, přesto patřila v očích mnoha z nás k těm nejznámějším a dost možná nejúspěšnější. Test spotřebitelského magazínu Consumer Reports má ale jiného šampiona.

Asistenční systémy řízení, které dnes nabízí funkce částečně autonomní jízdy, se stávají stále sofistikovanější a především častější výbavou moderních automobilů. A i když se k nim mnozí řidiči staví nedůvěřivě či pohrdavě, do budoucna budou nejspíš mít stále větší vliv na naši každodenní mobilitu. Nabízí se proto otázka, která automobilka zatím tento systém zatím zvládá nejlépe.

Tuto otázku si nedávno položili kolegové ze spotřebitelského magazínu Consumer Reports, kteří připravili velkou srovnávací studii. Ta byla realizována na 327 akrovém okruhu Auto Test Center od června do září tohoto roku a celkem během ní bylo otestování 17 různých systémů automobilek z celého světa.

Všechny systémy se přitom musely podrobit testům v celkem pěti kategoriích: schopnosti a výkon, udržování řidiče v pozoru, jednoduchost používání, jasná indikace kdy je systém bezpečné použít a reakce na nereagujícího řidiče. A výsledky?

Na prvním místě skončil systém Cadillac Super Cruise v modelu CT6, který zvítězil ve třech z pěti kategorií: udržování řidiče v pozoru, jasná indikace bezpečného použití systému a nereagující řidič. Slavný systém Tesla Autopilot v Modelu Y zvítězil ve zbylých dvou kategoriích (schopnosti a výkon & jednoduchost používání), čímž si vysloužil druhé místo.

Video se připravuje ...

Na třetí pozici skončil systém Co-Pilot 360 (testovaný v Lincolnu Corsair), který používá automobilka Ford v modelech značek Lincoln a Ford. Z evropských automobilek se nejlépe umístila Audi se systémem Pre Sense v modelu e-Tron, která skončila na čtvrtém místě, a pátá skončila automobilka Hyundai se systémy Hyundai Smart Sense a Kia Drive Wise (testováno ve voze Hyundai Palisade).

A zatímco první Cadillac měl 69 bodů a druhá Tesla 57 bodů, na posledním místě skončil s pouhými 27 body systém Mazda I-Activsense testovaný v modely Mazda CX-30.

Magazín Consumer Reports ovšem ve svých závěrech zdůrazňuje, že zatím žádný z testovaných systémů nedokáže kompletně převzít řízení a odvézt člověka z bodu A do bodu B bez jeho zásahu. Automobilkám pak připomíná, že s širšími schopnostmi asistenčních systémů roste i riziko, že se lidé budou snažit používat systém jako plně funkční systém autonomního řízení.

I proto byl brán velký důraz na monitorovací systémy, které kontrolují samotného řidiče a jeho pozornost nebo sledování provozu. V případě krizových situací, které se zkrátka někdy mohou stát, totiž řidič musí být schopen převzít řízení a pomoci technice.

Doporučujeme

Témata
3. 11. 2020 08:33
Sponzor testu
Budem parafrázovať: "Verím len tým nezávislým testom, ktoré som si sám zaplatil"
Avatar - Blue Sun
2. 11. 2020 16:09
Re: Vítěz?
Mně na první, druhý i třetí pohled...
Avatar - _Karel_
2. 11. 2020 13:25
Vítěz?
Na první pohled mi ty dvě kategorie, které vyhrála Tesla, přijdou důležitější, než ty tři zbylé.
Avatar - eLzyx
2. 11. 2020 12:08
Volvo
Volvo skončilo až na sdíleném 9.-10. místě, což je divný. Bych čekal, že za omezení maximálky dostanou aspoň stobodový náskok :-[]
https://www.consumerreports.org/…istance-systems/
Avatar - skejpa
2. 11. 2020 11:34
Re: O čom bol originálny test?
Přesně, nejsem fanouškem Tesly ale je to test o ničem. Tesla má nejlepšího autopilota a jen proto, že nesleduje pozornost řidiče tolik, jako ostatní, tak skončila druhá ? To mi teda přijde ujeté. Měli to nazvat test monitorování řidiče při autopilotu. Navíc není autopilot jako autopilot... Zavádějící nadpis jako obvykle.Třeba potřebovali v testu překvapivého vítěze, aby se to lépe prodávalo :-)