Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Koronavirus ovlivňuje i nehodovost, jak se změnila na českých silnicích?

Ondřej Mára Ondřej Mára 26. 3. 2020 • 01:46
11
Zobrazit náhledy (11)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Epidemie nového koronaviru vedla k výraznému snížení osobní dopravy na českých silnicích, což se promítlo i do statistik nehodovosti. V zahraničí ale dochází i k pravým opakům.

Podle statistik zveřejněných BESIPem evidovali policisté v týdnu od 16. do 22. Března celkem 1002 dopravních nehod. Za stejné období minulého roku přitom policisté evidovali 1977 nehod, což znamená pokles o celkem výrazných 975 incidentů.

Klesající počet dopravních nehod se projevil i na klesajících počtech zraněných. Lehké zranění utrpělo v minulém týdnu celkem 162 osob, zatímco v roce minulém 368 osob. Těžké zranění pak utrpělo pouze 12 osob, zatímco v minulém roce 42 osob.

Nejmenší rozdíl je bohužel patrný v kolonce úmrtí. Za minulý týden zemřelo na českých silnicích pět osob, zatímco v minulém roce jich bylo šest. Minulý rok se však řadil k těm tragičtějším a například v roce 2018 zemřely na českých silnicích ve stejném období pouze 3 osoby.

Další vývoj situace na českých silnicích je však těžké predikovat. „Prázdnější silnice mohou pomoci například chodcům či cyklistům, ale dávají také prostor k vyšším rychlostem a právě nepřiměřená rychlost je stále nejrizikovějším faktorem při nehodách, kde umírají lidé,“ uvedl šéf BESIPu Tomáš Neřold pro deník Zdopravy.cz.

Ostatně zprávy o negativních dopadech koronaviru na bezpečnost silniční dopravy přicházejí ze zahraničí. Například web law.com upozornil na zprávy advokátů z oblasti Jižní Floridy, kde panika kolem nového koronaviru přispěla k výraznému nárůstu dopravních nehod i počtu zraněných.

Řada řidičů totiž usedá za volant ve stresu, nesoustředí se na řízení a reagují podrážděně. To v lepších případech vyústí v drobné karamboly na přeplněných parkovištích supermarketů, v horších případech ale řidiči zbytečně šlapou na plyn a mnohdy zaviní těžší nehody s vážnými následky.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud