Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kvalifikace motocyklové VC Thajska 2019: Boj Quartarara, Viñalese a Márqueze v MotoGP

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 5. 10. 2019 • 20:47
20
Zobrazit náhledy (20)
VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019 VC Thajska 2019

Nejlepší kvalifikační časy na VC Thajska zajeli v jednotlivých třídách Fabio Quartararo (MotoGP), Álex Márquez (Moto2) a Celestino Vietti (Moto3). Bitvu v litrech okořenily pády.

Cirkus mistrovství světa silničních motocyklů se o tomto víkendu přesunul na zámořskou štaci, čekají nás postupně čtyři klání v Asii a Austrálii. První v programu je Grand Prix Thajska, 15. závod letošní sezóny. V rámci klasického MS se konala poprvé loni, jde tedy o nejmladší podnik celého kalendáře. Okruh Buriram byl otevřen už v roce 2014, jezdí se na něm i superbiky. Alternativní název Chang nese podle hlavního sponzora – stejnojmenného pivovaru. Nachází se asi 400 km na severovýchod od metropole Bangkoku.

 

Páteční program začínal pro Středoevropana logicky nezvykle brzy: tréninky se rozjely už ve 4:00 ráno. Sobotní musel být posunut kvůli vydatnému dešti, v těchto končinách běžnému. Místo rychlých mužů (ženy ve startovním poli aktuálně chybějí) na motorkách se tak po dráze zprvu promenádoval krab. Třetí tréninky nakonec odstartovaly v 5.20 a byly o deset minut zkráceny, měly jen půlhodinu, respektive 35 minut v případě MotoGP. Kvalifikace začaly dnes v 7:35 našeho času.

 

MotoGP

 

V prvním pátečním tréninku měl technický problém Álex Rins (Suzuki) a musel pomalu dojet do boxů po obslužných komunikacích, aby si vyzvedl náhradní motorku. Miguel Oliveira (Tech 3 KTM) absolvoval rychlý pád s jiskrami, avšak bez následků. V závěru FP1 (free practice) měl těžkou nehodu Marc Márquez, stroj byl zničen, šampion vyvázl jen s bolestí boku, i když nejprve musel do nemocnice na vyšetření. Pol Espargaró (KTM), který si v Aragonii zlomil ruku, tento víkend startuje. Highsider se mu podařilo vyrovnat...Nejrychlejším mužem se nakonec stal Maverick Viñales.

 

Ve druhém tréninku si všichni jezdci vylepšili časy z toho prvního a čtyři stroje Yamaha rozdělil pouze Jack Miller (Ducati Pramac). Nejlepší výkon patřil Fabiu Quartararovi. Ve třetím v sobotu ráno na už osychající dráze byl nejrychlejší Andrea Dovizioso (Ducati). Lepšící se podmínky dovolily v závěru nazout hladké pneumatiky. FP4, který následoval tradičně po sobotních kvalifikacích Moto3, dominoval Marc Márquez, ale nakonec byl rychlejší Quartararo. Tento trénink sloužil k nastavení strojů pro zcela suché kvalifikace.

 

První vévodili nejdříve „Pecco“ Bagnaia (Pramac) a Pol Espargaró, patřičné tempo měl i Cal Crutchlow (LCR Honda). Tři minuty před koncem spolu válčili na dálku právě Brit a Danilo Petrucci (Ducati), Ital se dostal do čela, bývalý mistr světa supersportů byl pomalejší, ale Espargara pokořil. Jenže ten mu to záhy vrátil a Cal už nedokázal odpovědět, honda se mu roztančila a musel ji krotit. K postupu mezi Top 12 mu chybělo 13 tisícin. Karel Abraham odstartuje třetí od konce.

 

Očekával se boj o nejvýhodnější pozici na roštu mezi Márquezem a Quartararem. Jenže do něj razantně zasáhl Viñales, po prvním rychlém kole dokonce vedl. Marc byl ale vzápětí rychlejší... ale nevydržel na čele dlouho, protože se v nejlepším světle ukázal mladý Francouz, který stlačil čas pod 1:30 min. Valentino Rossi naopak v polovině kvalifikace upadl. To se v samotném závěru povedlo i oběma největším soupeřům, takže už se nezlepšili. Fabia Quartarara neohrozil ani Maverick, jen se dokázal vklínit mezi něj a úřadujícího šampiona do první řady. Nádherný souboj, který vygradoval!

 

VC Thajska MotoGP 2019 – Kvalifikace (Top 10)
1. Fabio Quartararo Yamaha Petronas Yamaha SRT 1:29,719 min
2. Maverick Viñales Yamaha Monster Energy Yamaha MotoGP 1:29,825 min
3. Marc Márquez Honda Repsol Honda Team 1:29,931 min
4. Franco Morbidelli Yamaha Petronas Yamaha SRT 1:30,431 min
5. Danilo Petrucci Ducati Ducati Team 1:30,522 min
6. Jack Miller Ducati Pramac Racing 1:30,597 min
7. Andrea Dovizioso Ducati Ducati Team 1:30,692 min
8. Joan Mir Suzuki Team Suzuki Ecstar 1:30,735 min
9. Valentino Rossi Yamaha Monster Energy Yamaha MotoGP 1:30,741 min
10. Álex Rins Suzuki Team Suzuki Ecstar 1:30,778 min
20. Karel Abraham Ducati Reale Avintia Racing 1:31,773 min

 

Moto2

 

Hafizh Syahrin se vrací pro příští rok do Moto2, nakonec podepsal smlouvu u Aspara Martíneze. Fausto Gresini angažoval k Bulegovi veterána Mattiu Pasiniho, ten se tak nemusí strachovat o sedačku jako letos, kdy nahrazoval několik zraněných jezdců v různých týmech a nakonec se polámal také, ale v Thajsku už jede.

 

Prvnímu pátečnímu tréninku prostřední kubatury kraloval Tetsuta Nagashima (SAG Team), ve druhém ho na čele výsledkové listiny vystřídal nevlastní bratr Valentina Rossiho Luca Marini. Andořan Xavi Cardelús musel být po pádu v FP2 dopraven na nosítkách do zdravotního střediska. Sam Lowes (Gresini) po kontaktu s povrchem dráhy odešel po svých.

 

Třetí trénink probíhal v sobotu a na rozdíl od Moto3 a MotoGP za úplného sucha, ovládl jej Nicolò Bulega (VR46). Padalo se, Němec Lukas Tulovic dokonce ztratil rukavici, Álex Márquez a Jake Dixon, který překvapivě podepsal na příští sezónu s Petronasem, si krátce po sobě lehli ve stejné zatáčce.

 

Po pěti minutách Q1 vedl Andrea Locatelli. Jorge Navarro brousil výfukem svého speed upu asfalt, ale hrozící pád odvrátil naprosto excelentně. Minutu a půl před koncem došlo k postupnému hromadnému pádu, který postihl Joea Robertse, Pasiniho a Navarra, maršálové signalizovali ve třetí zatáčce mokro, protože přišla rychlá, ale vydatná přeháňka a všichni uklouzli. Ke čtrnáctce nejrychlejších z tréninků šli kromě Locatelliho Sam Lowes, Marco Bezzecchi a uzdravený Marcel Schrötter. Druhý muž celkového pořadí Jorge Navarro zůstal za branami a bude se muset prokousávat zítra dopředu...

 

Bitvu o postavení v prvních šesti řadách na gridu začal nejlépe Japonec Nagashima před Marinim a Ikerem Lecuonou. Jenže tři a půl minuty před šachovnicovým praporkem úřadoval Álex Márquez (1:35,2 min). Na třetí místo se posunul Jorge Martín – a do konce už se v čele nic nezměnilo, ze druhé řady vyrazí zítra Marini, Remy Gardner a Augusto Fernández, jenž se tam dostal na poslední chvíli na úkor Xaviho Viergeho.

 

VC Thajska Moto2 2019 – Kvalifikace (Top 10)
1. Álex Márquez Kalex EG 0,0 Marc VDS 1:35,297 min
2. Tetsuta Nagashima Kalex Onexox TKKR SAG Team 1:35,392 min
3. Jorge Martín KTM Red Bull KTM Ajo 1:35,448 min
4. Luca Marini Kalex Sky Racing Team VR46 1:35,476 min
5. Remy Gardner Kalex Onexox TKKR SAG Team 1:35,494 min
6. Augusto Fernández Kalex Flexbox HP 40 1:35,581 min
7. Xavi Vierge Kalex EG 0,0 Marc VDS 1:35,600 min
8. Thomas Lüthi Kalex Dynavolt Intact GP 1:35,617 min
9. Nicolò Bulega Kalex Sky Racing Team VR46 1:35,634 min
10. Iker Lecuona KTM American Racing KTM 1:35,686 min

 

Moto3

 

Romano Fenati nakonec nepřestoupí do Moto2, jak původně plánoval (měl závodit u Fausta Gresiniho). Max Biaggi mu nabídl tovární stroj Husqvarna a postaví jej vedle Alonsa Lópeze. Husqvarna je vlastně přeznačkována KTM, rakouská značka původně švédskou továrnu vlastní. Kontroverzní Ital aktuálně v poli chybí, léčí si zranění z Misana.

 

Opět se však objevuje jeho krajan Kevin Zannoni, tentokrát jako náhradník za zraněného Niccola Antonelliho v týmu Paola Simoncelliho. Jinak je továrním jezdcem italské firmy TM. Má za sebou 3 Grand Prix. Davide Pizzoli, který v Aragonii reprezentoval barvy SIC58 Squadra Corse, nahradil pro změnu Jaumeho Masiu u Mugen Race (bývalý Bester Capital Dubai/WWR).

 

Po prvním tréninku padaly tvrdé tresty za nezodpovědnou jízdu. Náš Jakub Kornfeil dostal penalizaci 12 míst na startu za tento prohřešek, oslavenec Ayumu Sasaki (bylo mu včera devatenáct) pak pojede až z konce pole. Na úvod byl nejrychlejší Andrea Migno, ve druhém tréninku se do vedení posunul Gabriel Rodrigo. V něm jeli příliš pomalu Riccardo Rossi a náš Filip Salač, dokonce takřka celý jeden okruh. Na chvostu startovního roštu tak bude v neděli pořádně těsno. Sobotní mokrý FP3 patřil Japonci Ogurovi.

 

Na postup z první kvalifikace dlouho vypadala čtveřice Raúl Fernández – Filip Salač – John McPhee – Riccardo Rossi (výše zmíněné tresty samozřejmě platí, ale pravidla se nemění ani pro ně, první čtyřka jde dál, ať je v ní kdokoliv). Nakonec všechny přelstil Celestino Vietti a Skot ještě zrychlil, takže černého Petra držel v rukou italský závodník se slavným příjmením. Fenatiho náhradník Julián José García sice zajel stejný čas jako Filip, ten měl však výhodu v lepším kombinovaném výkonu z volných tréninků.

 

V elitní skupině jsme tedy viděli oba české zástupce. A po pěti minutách se na tabulku dívalo moc hezky, když vévodili výsledkové listině. Pak se přes ně přesypali McPhee a Vietti a kontroval Lorenzo dalla Porta (1:43,3 min). Rozhodovalo se ve finiši po restartu celého pole z boxů. Gaby Rodrigo vyrazil osamocen, měl před sebou tři kola do limitu, taktika mu vyšla, ještě se dokázal zlepšit. Ale vydrží?

 

V posledním okruhu bylo všechno jinak. Nejprve se v čele objevil Arón Canet, jenže záhy se propadl až na šestku (a Rodrigo na osmičku). Svou první pole position vůbec urval Vietti, dostal se těsně pod 1:42,6. Je navíc desátým jezdcem, kterému se to dosavadních letošních 15 podnicích podařilo. V první řadě ho doplní Marcos Ramírez a Albert Arenas, rychlejší než Canet byli ještě Kaito Toba a López. Salač s Kornfeilem si svoje výsledné čtrnácté, respektive patnácté místo neudrží, zítra vyrazí ze 27., respektive 25. příčky.

 

VC Thajska Moto3 2019 – Kvalifikace (Top 10)
1. Celestino Vietti KTM Sky Racing Team VR46 1:42,599 min
2. Marcos Ramírez Honda Leopard Racing 1:42,717 min
3. Albert Arenas KTM Gaviota Ángel Nieto Team 1:42,751 min
4. Kaito Toba Honda Honda Team Asia 1:42,897 min
5. Alonso López Honda Estrella Galicia 0,0 1:42,967 min
6. Arón Canet KTM Sterilgarda Max Racing Team 1:43,008 min
7. Andrea Migno KTM Mugen Race 1:43,173 min
8. Gabriel Rodrigo Honda Kömmerling Gresini Moto3 1:43,185 min
9. Tony Arbolino Honda VNE Snipers 1:43,226 min
10. Lorenzo dalla Porta Honda Leopard Racing 1:43,304 min
14. Filip Salač KTM Redox PrüstelGP 1:43,446 min
15. Jakub Kornfeil KTM Redox PrüstelGP 1:43,489 min

 

Zdroje: Wikipedia, MotoGPsport.cz, MotoGP.com, Nova Sport

 

Foto: Václav Duška jr.

 

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku