Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kvůli nedostatků čipů škodovka nedokončí až 5000 aut týdně, bude rušit směny

ČTK ČTK 23. 6. 2021 • 02:21
23
8
Zobrazit náhledy (23)
Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Škoda Auto Škoda Auto

Kvůli nedostatku čipů nemůže automobilka Škoda Auto dokončit až 5000 aut týdně. Nekompletních vozů má firma v současnosti na odstavných plochách zhruba 33.000, řekl šéf výroby a logistiky Škody Auto Michael Oeljeklaus.

Z důvodu nedostatku polovodičových součástek podle něj firma do začátku srpnové celozávodní dovolené zřejmě zruší 60 směn.

Týdně vyrobí Škoda Auto v Česku kolem 21.000 aut, přičemž zhruba 3000 až 5000 nelze kvůli chybějícím čipům dokončit. Nejvíc automobilce chybí řídicí jednotka ESP v octaviích a jednotky ovládání oken prakticky ve všech modelech.

Do začátku dvoutýdenní celozávodní dovolené počátkem srpna firma podle aktuálního odhadu kvůli nedostatku dílů vyrobí 50.000 nekompletních vozidel, řekl serveru Oeljeklaus. Podle něj firma zřejmě bude muset do začátku dovolené zrušit 60 směn. "Je možné, že se zastaví výroba třeba na celý den, tedy tři směny naráz, či více dnů, ale samozřejmě nechceme odstavit výrobu na delší dobu," uvedl Oeljeklaus.

Vedení firmy jedná s odbory o tom, že by se výroba zcela nezastavila ani při celozávodní dovolené. Automobilka by se v takovém případě zaměřila na dokončení rozpracovaných vozů. "Rádi bychom během těchto dvou týdnů dokončili 20.000 aut, která nám teď stojí na odstavných plochách," řekl Oeljeklaus.

Dodávky čipů by se mohly podle Oeljeklausova odhadu zlepšit koncem roku. "Ve čtvrtém čtvrtletí se trh vrátí do normálu a věříme, že dílů bude dost, abychom auta, která budeme muset v mezidobí opět odstavovat, dokončili," doufá Oeljeklaus.

Nedokončená auta Škoda zatím dává na odstavné plochy, které mají kapacitu 55.000 vozů. V současnosti je na nich podle Oeljeklause odstaveno 33.000 vozů.

Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, a to v Mladé Boleslavi, Kvasinách a ve Vrchlabí. Auta vyrábí ale i v Číně, v Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích. V prvním čtvrtletí automobilka zvýšila provozní zisk o 46 procent na 448 milionů eur (zhruba 11,4 miliardy Kč).

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
24. 6. 2021 12:36
to je dobře
čím méně pleček od Spojené předražené AG, tím líp :-) :-) :-)
24. 6. 2021 12:19
Re: nevadí
Ona ale produkce Škody Auto od dob Š 105 zaznamenala výrazný pokrok, víme? Zřejmě jste minulých 35 let strávil v hybernaci! :-[] :-[] :-[]
24. 6. 2021 10:37
Nové auto
Tak to bude super Kauf koupit si nové auto z kopřiv. :D
Avatar - palix
24. 6. 2021 09:00
Nekompletné autá
Celkom si neviem predstaviť 50 000 nedokončených áut niekde na ploche... Pri dokončovaní to môže byť celkom chaos. Potom zákazník zistí, že mu v aute niečo chýba.
Jedno je montovať auto presne podľa postupu na linke, iné je vynechať operácie a neskôr ich dokončiť...
23. 6. 2021 23:48
nevadí
Embéčky nikomu nechýbajú. V 89 som strelil svoju 105l a vtedy som povedal že embéčku ak budem mať šťastie už nebudem mať. A darí sa. Wolksvagen z IKEI nech má kto chce

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud