Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lada 4x4 se vrací k ikonickému označení. Změnu jména doplňuje lehký facelift

David Bureš David Bureš 12. 1. 2021 • 21:52
35
5
Zobrazit náhledy (35)
Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada 4x4 Lada Niva Travel Lada Niva Travel Lada Niva Travel Lada Niva Travel Lada Niva Travel Lada Niva Travel Lada Niva Travel Lada Niva Travel

Automobilce AvtoVAZ se vrátila práva na legendární označení Niva, a tak se toto jméno vrací do jejího portfolia. Nově nabízí hned dva takto pojmenované modely.

Lada Niva patří mezi legendy automobilového světa. Někdy je díky své koncepci dokonce považována za zakladatele kategorie SUV. Přestože se už delší dobu prodává pod označením 4x4, stále vozu mnozí neřeknou jinak než Niva. I proto se automobilka k tomuto označení nyní vrací. Slavný offroad tak nově ponese označení Lada Niva Legend. To odkazuje na fakt, že se auto vyrábí již od roku 1977.

Změna souvisí s tím, že se ruské automobilce AvtoVAZ v roce 2019 opět vrátila práva na užití jména Niva. O ta přišla na začátku tisíciletí, když je prodala americkému Chevroletu, spolu s právy na výrobu zamýšleného SUV VAZ 2123. Ten byl původně vyvíjen jako nástupce Nivy, AvtoVAZ však neměl dostatek financí na plnohodnotný rozjezd sériové výroby, a tak práva na vůz prodal Chevroletu. Ten automobil začal nabízet jako Chverolet Niva. Lada Niva se naopak od roku 2006 začala na ruském trhu prodávat jako Lada 4x4.

V posledních letech se však Chevrolet z evropských trhů stahuje. A tak došlo ke zrušení projektu nástupce Chevroletu Niva a nakonec i k ukončení prodeje stávající generace, která se celou dobu vyráběla ve společném podniku s AvtoVAZem. Produkci tak pod svá křídla opět převzala Lada, která vůz zprvu nabídla právě s označením Niva. Loni jej však modernizovala, což přineslo upravený název, auto se nově jmenuje Niva Travel. Příchod Nivy Legend pak dokazuje, že použitý přídomek neměl zdůraznit modernizaci vozu, ale spíše odlišit auto od slavného offroadu.

Příchod Lady Nivy Legend navíc není jen tak. Přejmenování doplňuje také jedna inovace. Úprava zadních sloupku zajistila lepší odhlučnění, což má zajistit vyšší komfort při jízdě na silnici. Výsledky silničních testů ukázaly, že maximální snížení hluku při intenzivní akceleraci bylo 3,7 dBA a 2,2 dBA při jízdě rychlostí do 120 km/h.

Jinak Lada Niva Legend zůstává nadále shodná jako dosud. K dispozici je tak pořád jediný motor v podobě zážehové sedmnáctistovky o výkonu 61 kW s pětistupňovým manuálem, vybírat je však možné hned z deseti různých derivátů, včetně užitkových. Zůstává tedy i výběr mezi třídveřovou a pětidveřovou karoserií.

video

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
12. 1. 2021 15:45
Re: 5dv. Niva Legend...
Doprodej....ale psali že výroba má být ukončena.

Na stránkách Chevroletu je taky furt Impala, i když už se rok nevyrábí :-)
A další a další
12. 1. 2021 14:30
Re: 5dv. Niva Legend...
Dobrý den, na ruských stránkách Lady pořád figuruje i pětidveřová verze, už pod novým označením.
12. 1. 2021 14:13
Spíš Legenda Niv
Mně se to líbí, na ježdění kolem baráku bych to bral, výbava asi dostačující. Jen by mi trochu chyběly čelní airbagy, přece jen už je to standard. Naopak odhlučnění je to nejmenší, za 3tkč nákup v Ahifi, jedno odpolko práce a je to jiný auto. :yes:
Avatar - Barrichello
12. 1. 2021 13:57
Re: 5dv. Niva Legend...
nebude proto, že negeneruje zisk, protože přesnutím na jinou linku před pár lety se stalo to, že výroba je příliš drahá. A s příchodem Nivy 2123 (Travel) to dává ještě menší smysl držet takovou výrobu.

Jinak příští rok má být nová generace Granty.
12. 1. 2021 13:16
5dv. Niva Legend...
už nebude, aby nekonkurovala své novější (a neobyčejně ošklivé) sestřičce. Jak je možné, že to autor článku neví? :-O

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud