Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nová Lada Niva je tady! Vypadá jak Toyota RAV4

David Bureš
Diskuze (39)

Ruská automobilka AvtoVAZ zahajuje výrobu modelu Lada Niva Travel. Jedná se o offroad, jehož tvarování přídě připomíná aktuální Toyotu RAV4.

Lada Niva, dnes prodávaná jako 4x4, je legendou ruského automobilového průmyslu. Vyrábí se od roku 1977 a přestože se už několikrát mluvilo o jejím nástupci, stařičký offroad žije dál. Když tak nyní automobilka AvtoVAZ začíná vyrábět novou Ladu Niva Travel, může to evokovat příchod nové generace. Ale nebojte, stávající Niva, respektive 4x4, žije dál!

Příchod nového automobilu totiž vysvětluje lehký chaos v označení ruských aut do terénu. VAZ-2121, dříve známý jako Lada Niva, se od roku 2006 prodává na ruském trhu jako Lada 4x4. Přejmenování si vynutil fakt, že práva na jméno Niva tehdy získal Chevrolet, který právě ve spolupráci s AvtoVAZem začal produkovat vůz označený jako Chevrolet Niva. Ten původně vznikal jako VAZ 2123, když měl nahradit právě původní Nivu. Jenže ruská automobilka na plnohodnotný rozjezd sériové výroby neměla finance, a tak předala projekt americké značce.

Chevrolet Niva se tak začal úspěšně prodávat a dokonce se začalo mluvit o jeho druhé generaci. V posledních letech se ale americká značka z Evropy postupně stahuje, což vyústilo v prodej jejího podílu ve společném podniku s AvtoVAZem, který vyráběl právě Chevrolet Niva. A tímto krokem AvtoVAZ loni opět získal právě na jméno Niva a Chevrolet Niva začal konečně vyrábět s logy Lada. A právě tahle Lada Niva se nyní dočkala výrazně modernizace.

Rozsáhlý facelift dokazuje už upravené jméno, novinka se totiž jmenuje Lada Niva Travel. Skelet karoserie zůstává vzhledem ke známé siluetě včetně bočního prosklení stejný jako dosud, přední partie však byla zásadně přepracována. Nová je nejen kapota s výraznými prolisy, ale také světlomety  především maska. Ta má dělat vůz expresivnější, zároveň ale ztvárnění nápadně připomíná aktuální Toyotu RAV4.

Lada Niva Travel se ale dočkala rovněž výraznějších blatníků, záď ozdobil nový nárazník a hlavně koncová světla z diod.

První vyrobený kousek je pak verze Offroad, která dále zdůrazňuje terénní charakter auta. Standardně má sání vyvedené ke střeše, stejně jako terénní pneumatiky a dodatečné plastové díly, lépe chránící karoserii při jízdě v terénu.

Bližší informace o Nivě Travel automobilka zatím nezveřejnila, a tak si detaily zatím můžeme jen domýšlet. Neznámou je tak třeba motor, očekává se nicméně zachování dosavadní zážehové sedmnáctistovky o výkonu 58,5 kW, známé z dosavadní Nivy. Poháněná budou každopádně všechna kola, s možností mechanické uzávěrky diferenciálu.

Lada Niva Travel se začala vyrábět v ruském Toljatti toto pondělí. Příchod na trh přitom nebude nijak oddalován, prodej na domácím ruském trhu začne v nejbližších dnech.

David Bureš
Diskuze (39)

Doporučujeme

17. 1. 2021 00:44
Re: ....
a okupování a anexí. :-O
28. 12. 2020 13:28
Re: To je ale hnus velebnosti...
:D :D :D :yes:
28. 12. 2020 05:29
Re: Design
Offroad zabiják s tváří RAV4
Avatar - caliban
27. 12. 2020 07:01
....
Rusové auta neuměli, neumí a umět nebudou. Rusové neuměli nikdy nic, kromě vraždění.
26. 12. 2020 14:44
Re: Nová Lada Niva
No já bych řekl, že velká slabota je celé toto auto. :-)