Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lohner-Porsche Semper Vivus: Replika prvního full-hybridu (video)

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 25. 2. 2011 • 09:37
4
2
Automobilka Porsche letos do Ženevy kromě svých nejnovějších modelů přiveze i repliku hybridního automobilu z roku 1900.

Před 111 lety se na na Světové výstavě v Paříží roku 1900 ohromil svět elektromobilem Lohner-Porsche, který Ferdinand Porsche navrhl pro rakouského dvorního dodavatele kočárů C&K Hofwagenfabrik Jakob Lohner. Následně doplnil dvojici elektromotorů v předních kolech spalovacím motorem a první hybridní automobil byl na světě.

Lohner-Porsche byl nabízen v různých provedeních a Semper Vivus (stále živý), jehož replika bude mít na letošním ženevském autosalonu premiéru představuje čistokrevný závodní stroj. Ferdinand Porsche s ním v roce 1902 zvítězil v závodě do vrchu na Exelbergu.

Elektromobilů a hybridních automobilů Lohner-Porsche bylo do roku 1906 vyrobeno okolo 300. Lohner-Porsche představoval první úspěšnou konstrukci s pohonem předních kol, a dokonce s brzdami na všech kolech, což na počátku dvacátého století nebylo příliš obvyklé.

V Ženevě bude nově postavený Lohner-Porsche Semper Vivus dělat společnost Porsche Panamera S Hybrid, které zde bude mít světovou premiéru. Po skončení autosalonu bude replika vystavena v muzeu automobilky.

Související články

Témata
26. 2. 2011 12:50
Pekné
:yes:
25. 2. 2011 10:22
Jules Verne
Jul Verne jak vyšitej :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud