Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mazda možná vyvíjí nové sportovní kupé RX-9, naznačuje uniklý patent

Ondřej Mára Ondřej Mára 20. 9. 2019 • 00:47
15
6
Zobrazit náhledy (15)
Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision Mazda RX-Vision

Uniklý patent Mazdy ukazuje techniku, která by mohla odpovídat tolik vyhlíženému nástupci sportovních modelů řady RX.

Nákres s označením „Vehicle Shock Absorbing Structure“ (struktura absorbující nárazy vozidla), který ukazuje prostorový rám vozu, část zavěšení a uchycení předního nárazníku ke konstrukci, uveřejnil japonský web Motor Magazine, podle kterého by se mělo jednat o první informace o vývoji nového sportovního kupé Mazda RX-9.

Pokud nepatříte k technickým typům a nechápete, proč je kolem nákresu takové pozdvižení, nabídneme vám jednoduché vysvětlení. Mezi nejdůležitější věci patří prostorový rám vozu, dvojité lichoběžníkové zavěšení přední nápravy a v neposlední řadě i motorový prostor, který naznačuje umístění motoru až za přední nápravou.

Vůz by tak mohl těžit z dobře rozložené hmotnosti mezi nápravami a na eleganci by mu mohla přidat protáhlá příď. Platforma vozu by navíc měla být vyrobena z kombinace karbonem vyztužených plastů (CFRP) a hliníku, což by mělo zajistit co nejnižší hmotnost a současně vysokou tuhost.

„Nemělo by zde být žádné sdílení platformy mezi RX-9 a dalšími modely. Připouštím, že RX-9 by měla být postavena na zcela nezávislé platformě,“ měl pro Motor Magazine uvést nejmenovaný zdroj z Mazdy. Tedy alespoň pokud nás překlad z japonštiny neklame. Patentový nákres každopádně odstartoval žhavé spekulace o probíhajícím vývoji nové sportovní Mazdy.

Web AutoCar navíc připomíná ještě jeden dřívější patent Mazdy, kterým bylo nové turbodmychadlo. To mělo být vyvíjeno i s možností využití u rotačních motorů, u kterých mělo kromě jiného přispět ke zvýšení výkonu či efektivity. Ikuo Maeda, designový šéf Mazdy, navíc v jednom z dřívějších rozhovorů pro AutoCar potvrdil, že produkční verze konceptu RX-Vision z roku 2015 je stále na stole.

„Až bude rozhodnuto, že jako značka potřebujeme sportovní vůz, pak auto vyrobíme,“ uvedl tehdy. „Jak jistě víte, v současnosti už máme Mx-5. A pokud bychom potřebovali prémiový sporťák, pak o něm budeme muset seriózněji přemýšlet.“

Samotný patentový nákres však ještě nic neznamená. Automobilka se tak může jednoduše chránit, aby podobnou koncepci nevyužil někdo z jejích konkurentů. Vývoj vozu s touto technikou pak může být ještě roky vzdálen. Ostatně Akira Matsumoto, výkonný ředitel Mazdy, zatím není příliš nakloněn myšlence koncept RX-9 v současné době realizovat.

„Všichni v Mazdě máme sen, že zase jednoho dne uvidíme automobil poháněný rotačním motorem. Ovšem vzhledem k věcem, které ještě musíme udělat, to zatím musíme nechat na vedlejší koleji bez přesného časového horizontu,“ uvedl dle webu Motor 1 v červnu tohoto roku.

Související články

Témata
Avatar - David6037
21. 9. 2019 23:56
Uniklý patent...
Patent nemůže uniknout, je to veřejný dokument. V tomto případě se navíc o žádný patent nejedná (zatím), ale jen o přihlášku, která byla publikována, proto se dostala na veřejnost...
Avatar - Hammunasakra
21. 9. 2019 13:35
Re: off topic ale ať se tesla boys nažerou
Odpor vás 2 k evoluci postavenej na kombinaci neznalosti, odmítání reality https://www.respekt.cz/…-do-temneho-veku + https://www.ceskatelevize.cz/…219411058040920/ a zpátečnictví = je smutnej :-|

A asi nemá řešení žejo ;-)

Nicméně svět je holt brutal jinde https://zahranicni.ihned.cz/…val-10-tisic-let
Avatar - KANKUNEN
21. 9. 2019 07:35
Re: off topic ale ať se tesla boys nažerou
Muskovci ti vysvětlí, že je to tak správně.
20. 9. 2019 20:28
RX-9
Mohlo by to být zajímavé mít supersporťák od Mazdy. Jen tak dále, ať se dílo daří :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud