Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Michael Schumacher slaví 51 let. Stav sedminásobného šampiona F1 zůstává zahalen tajemstvím

David Bureš
Diskuze (6)

Šest let od vážné nehody na lyžích zůstává slavný závodník upoutaný na lůžku. Mezitím v jeho šlépějích kráčí jeho syn Mick Schumacher.

Michael Schumacher právě dnes oslavuje své 51. narozeniny, 3. ledna 1969 se narodil v německém městě Hürth. Oslavy to ale velkolepé nebudou, šest let po vážné nehodě na lyžích zůstává Schumacher podle všeho upoutaný na lůžko a o jeho aktuálním stavu na veřejnost jen čas od času proniknou kusé a nikým nepotvrzené zprávy.

Vážná nehoda na lyžích se stala 29. prosince 2013 ve francouzských Alpách nedaleko Méribelu, při níž Schumacher utrpěl při pádu do skály vážná zranění hlavy, a to přestože měl nasazenou lyžařskou helmu. Následně byl převezen do nemocnice v Grenobelu, odkud už přicházely pouze kusé informace, že je na tom Schumi opravdu špatně.

V následujících dnech Schumacher prodělal dvě operace hlavy, a přestože se jeho stav stabilizoval, nadále zůstával kritický. Na konci ledna jej lékaři nechali postupně probouzet z umělého spánku, v nemocnici ale bývalý německý závodník zůstával až do léta 2014. Tehdy se psalo o tom, že Schumacher opustil nemocnici v bdělém stavu.

Následovaly ale už jen kusé informace, naznačující, že stav slavného pilota zůstává vážný, přestože se postupně zlepšuje. Psalo se o rehabilitaci na klinice v Lausanne, později o domácí léčbě, kvůli níž Schumacherova manželka Corinna nechala přestavět jejich dům. Loni na podzim pak vyšlo najevo, že byl sedminásobný šampion Formule 1 převezen do pařížské nemocnice Hôpital européen Georges-Pompidou, kde měl projít průkopnickou buněčnou terapií u renomovaného profesora Philippea Menaschého.

Utajovaný stav

Rodina skutečný stav Michaela Schumachera tají, podle manažerky Sabiny Kehmové nechce podporovat další spekulace, kterých je za poslední léta opravdu spousta. Právě i kvůli přísnému embargu na bližší informace. Informovat o stavu Schumachera mají zákaz i jeho přátelé, kteří ho čas od času navštíví. Přesto občas na veřejnost nějaký detail unikne, vždy však nepotvrzený.

Z těchto zpráv tak vyplývá, že německý šampion má nenapravitelně poškozený mozek a je odkázán na trvalou péči. Zároveň však některé zdroje tvrdí, že vnímá své okolí a ve své rezidenci v Glandu se dokáže pohybovat i sám. V minulosti přitom takové zprávy odmítl rodinný právník, a to přímo u soudu v roce 2016. Někdejší Schumacherův šéf ve Ferrari Jean Todt se pak loni v létě nechal slyšet, že Schumacher ve své rezidenci zvládne sledovat závody F1, má však vážné problémy s komunikací.

Pozornost je tak vedle slavného pacienta upřena i na jeho syna Micka Schumachera, který jako čtrnáctiletý Michaela doprovázel i na tom nešťastném lyžařském sjezdu, při němž se německý závodník vážně zranil.

Ve šlépějích otce

Mick Schumacher totiž kráčí ve šlépějích svého otce a je rovněž na cestě závodit ve Formuli 1. Loni se stal členem jezdecké akademie Ferrari, díky čemuž si mohl vyzkoušet i monopost Formule 1, loňský speciál maranellské stáje, při dubnovém tréninku v Bahrajnu. Jinak loni jezdil v sérii Formule 2, v níž obsadil dvanáctou příčku. O rok dříve však kraloval v evropském šampionátu Formule 3, který vyhrál.

Čile se tak spekuluje o tom, kdy Mick Schumacher usedne do monopostu F1 nastálo. Ostatně ve svých dvaceti letech má nejvyšší čas. I ve Ferrari, někdejším zaměstnavateli jeho otci, jsou si jeho talentu vědomi, šéf stáje Mattia Binotto však vylučuje zprávy, že by ho tým angažoval pro sezonu 2021.

„Rok 2021 je na náš mladý talent příliš brzy,“ říká Binotto s tím, že kvůli novým pravidlům pro sezonu 2021 bude chtít Ferrari raději zkušeného jezdce, který by doplnil Charlese Leclerca. Ten má podepsanou smlouvu u Ferrari až do roku 2021, jeho týmovým kolegou ale může být někdo nový – Sebastianu Vettelovi totiž smlouva u italské stáje naopak po letošní sezoně končí a kvůli nepřesvědčivým výsledkům je klidně možné, že se přesune jinam.

Dveře do Formule 1 však pro Micka Schumachera zavřeny rozhodně nejsou. Kariéru v F1 totiž nemusí odstartovat ve Ferrari, ale v jiné italské stáji se slavným jménem. Hovoří se totiž o zájmu Alfy Romeo. Není divu, Mick totiž v sobě kombinuje jak skvělý talent, tak zvučné jméno, ideální pro marketingové účely. Pokud si poradí s tlakem na svoji osobu a prosadí se, tak o jméně Schumacher jistě ještě hodně uslyšíme!

David Bureš
Diskuze (6)

Doporučujeme

4. 1. 2020 11:09
Re: Smutné
Kdo pořád Schumachera protlačuje na stránky časopisů a novin? Že by byl za dob jeho závodění v kolektivu jezdců oblíben, se říci nedá. Já já, jenom já, to byl jeho styl, chci nejlepší auto, nejlepší podmínky. Vždyť si všichni vzpomeňte, kolikrát ho musel Baicello, dvě-tři kola před cílem na vedoucí pozici, pustit před sebe! To je sport, to je fér jednání?? Od férového sportovce byl na hony vzdálen a co se mu stalo je holt osud....
4. 1. 2020 04:16
Nadpis od křupana...
Michael Schumacher se dožil 51 let! Zcela jistě neslavil. Článek je prázdný, stačilo zavzpomínat na ty nej okamžiky, ať nejlepší nebo nejkontroverznější.
4. 1. 2020 04:14
Re: oslavy???
Imbecilní nadpis, souhlasím.
3. 1. 2020 23:29
oslavy???
Jak může někdo něco takového v tomto případě vůbec vyputit z pusy??? Nebylo by vhodnější napsat, že má narozeniny a nebo něco obdobného? Nezdá se vám trochu nevhodné psát o oslavách...???
Avatar - speedfred
3. 1. 2020 15:55
Re: drž se chlape
:yes: :yes: :yes: (pre joe 147)
Aj keď som ho nemal rád za aktívnej kariery, tak niečo také čo sa mu stalo neprajem nikomu.