Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ministerstvo dopravy: Elektrokoloběžky na chodníky nesmí

ČTK ČTK 27. 9. 2019 • 14:45
10
63
Zobrazit náhledy (10)
Lime S Lime S Lime S Lime S Lime S

Pro provoz elektrických koloběžek v Česku platí různá pravidla, podle zákona mohou být považovány nejen za jízdní kola, ale také za motorová vozidla.

Rozhodující jsou zejména jejich maximální rychlost a výkon. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Ministerstvo kvůli četným žádostem o vymezení podmínek pro provoz elektrokoloběžek vydalo stanovisko, z něhož mimo jiné plyne, že elektrické koloběžky nesmí jezdit na chodnících.

Podle údajů společnosti Lime, která elektrokoloběžky provozuje v Praze, splňují jejich koloběžky pravidla pro jízdní kola. Na jejich provoz si ovšem stěžují některé pražské městské části a žádaly ministerstvo dopravy o vydání závazného stanoviska pro provoz elektrických koloběžek.

Ministerstvo uvedlo, že pro to, aby byly koloběžky považovány za jízdní kola a mohly tak být používány i na cyklostezkách nebo při místním povolení i v pěších zónách, musí splňovat několik základních parametrů. Jejich maximální rychlost nesmí přesahovat 25 km/h, případně po dosažení této rychlosti by se měl motor vypnout. Další omezení platí pro výkon, který by neměl být vyšší než jeden kilowatt. "V žádném z případů však koloběžky nesmí být používány na chodnících," uvedl úřad.

Pokud uvedené omezující podmínky koloběžky nesplňují, zákon na ně podle ministerstva pohlíží jako na motorová vozidla. V takovém případě pak nesmí ani do pěších zón, jejich uživatelé by navíc měli mít řidičské oprávnění.

Společnost Lime, která v Praze provozuje zhruba 1500 koloběžek, uvedla, že jejich stroje mají omezenou maximální rychlost na 24,9 km/h a výkon 250 wattů. Uživatelé koloběžek se proto řídí stejnými pravidly, jaká platí pro cyklisty a nepotřebují například ani řidičský průkaz, tvrdí firma.

Města ovšem mohou omezit provoz elektrických koloběžek v některých lokalitách. Podle ministerstva lze zakázat například provoz elektrických koloběžek s výkonem nad 250 wattů v pěších zónách, a to dodatkem k dopravním značkám.

Na elektrokoloběžky si stěžují některé pražské městské části. Vedení Prahy 2 tento týden oznámilo, že podá trestní oznámení na společnost Lime, pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. Podle úřadu firma porušuje podmínky provozu koloběžek. Regulaci elektrických koloběžek prosazuje také Praha 1. Firma Lime kritiku odmítla.

Související články

Témata
Avatar - xxc
28. 9. 2019 14:31
Re: Prechody
No a? Ludia robia aj chyby, preto nebudeme zakazovat Y :-)
Avatar - Beefcake
28. 9. 2019 11:39
Re: Mudro
Nedavno som videl chlapika, co hore kopcom (po ceste) isiel minimalne 30, mozno aj viac. Na tych pidikoleckach to nevyzeralo moc bezpecne.
Avatar - Beefcake
28. 9. 2019 11:37
Re: Prechody
Tak to by bol ten idealny pripad.
Avatar - Beefcake
28. 9. 2019 11:36
Re: Prechody
Omg, teraz pozeram, ze som napisal bYcIklom. 8-s
Avatar - xxc
28. 9. 2019 11:24
Re: Je to děs
To je asi najlepsi pripad, ked su chodniky zmiesane a ludia tam chodia bez problemov a respektuju sa. Treba sa zmierit, urcite % ludi v populacii su psychopati. Ale zmierit sa s tym a nepodriadovat sa :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud