Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Do Česka dorazil nový Seat. Je to koloběžka

Martin Machala Martin Machala 19. 4. 2019 • 13:21
33
12
Zobrazit náhledy (33)
Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter Seat eXS KickScooter

Nejlevnější model se znáčkem španělské automobilky? Stačit vám bude šestnáct tisíc.

Je to sice koloběžka a pro Seat ji vyrábí Segway, stylizované „S“ však stroji pojmenovanému eXS Kickscooter nechybí, stejně tak lakování v barvě barcelonského zapadajícího slunce a na protiskluzovém nášlapu něco jako mapa katalánské metropole, odkazující na slavnou ulici Avenida Diagonal. To je ta ulice, podle níž má orientovaný stůl nejvyšší šéf Seatu, Luca de Meo. A já její jméno v článku u Lucovi popletl. Nyní jsme tedy už doma.

Koloběžka je prvním závanem elektrické mikromobility značky Seat a jakkoliv to může působit nepatřičně (automobilka a koloběžka…), podobný druh dopravy se nám po velkoměstech opravdu rozšiřuje. A Seat se přidal s vlastním produktem, byť jde tedy o přebrandovaný Segway. A k němu se v dohledné době přidá třeba sériová verze maličkého elektroautíčka Seat Minimó, která bude primárně určená nejrůznějším carsharingovým službám.

V tuto chvíli si ale musíme vystačit s koloběžkou, jejíž využití třeba pro přiblížení ze záchytného parkoviště na metro může smysl opravdu dávat. V hromadce ji pak ani nemusíte skládat, váží zhruba jedenáct kilo, takže ji po eskalátorech v pohodě snesete. Z pohledu legislativy se jedná o kolo, po chodníku byste se tedy pohybovat neměli, a pokud je vám méně než osmnáct let, přilba je povinností. Každý rozumný koloběžkař však určitě bez přilby nikam nevyrazí.

Maximální rychlost činí 25 km/h, „plyn“ se ovládá páčkou u pravého řídítka, tou u levého se elektronicky brzdí. Jestliže by vám tato forma brzdění nestačila (třeba když si to z kopečka pofrčíte rychleji než limitních 25 km/h), můžete zpomalovat ještě přišlápnutím zadního blatníčku. Ve většině případů však bude páčka zcela vyhovovat.

Pneumatiky jsou plné, defekt tedy nehrozí, drncání omezují tlumiče. Nechybí LED přední světlometek, na cestu z diskotéky se bude hodit podsvícení koloběžky, jehož barvu i nejrůznější blikání lze individualizovat v aplikaci. Zde si nastavíte i rychlost tempomatu (aktivuje se opakovaným zmáčknutím „plynové“ páčky), omezíte nejvyšší rychlost nebo koloběžku zamknete.

Dojezd se v ideálních podmínkách (rovinatý terén, příjemná  jarní/letní teplota, jedinec přiměřené hmotnosti) pohybuje kolem pětadvaceti kilometrů, baterka s kapacitou 187 Wh se z nuly na stovku nabije z běžné sítě za tři a půl hodiny, trafíčko rozměrově odpovídá tomu od notebooku.

Zvlášť ve sportovním režimu (fakt se tak jmenuje) má Seat eXS Kickscooter velmi slušný odpich, je to celkem sranda. Z nuly se však koloběžka sama nerozjede, musíte ji minimálně na rychlost 3 km/h pomoct hezky postaru nožmo. Stroj by měl zvládnout až desetiprocentní stoupání, v nejhorším se můžete vždycky odstrčit, pokud by už elektrický pohon sám o sobě nestačil.

Koloběžku máme od českého zastoupení Seatu zapůjčenou na dlouhodobý test, těšit se tedy můžete na dojmy z každodenního užívání tohoto elektrického mikromobilního stroje!

Související články

Témata
21. 4. 2019 10:01
Doufám, že
bude také prodávána v luxusnější verzi pod hlavičkou Cupra :-!
19. 4. 2019 15:38
Re: Helma
Prave, vetsina vyrob u dava max 25 (nekdy se to jinym firmwarem zrychlit), protoze je to v nekterych zemich limit. Je trapny, ze elektrickej skate se stejnou rychlosti je chodec a kolobezka je cyklista
19. 4. 2019 15:10
Helma
Helmu na kolobezku? Zase to neprehanejme. Jezdim dene do prace na Xiaomi a nikdy by mi nenapadlo si vzit helmu (Plzen). To pak postrada tu krasu. Ale chtelo by to zmenit legislativu. Kolobezka by nemela byt kolo. Mela by smet na chodnik a melo by se na ni smet pit, jinak je to oficialne pekna nuda. Nevim jak Seat ale Xiaomi a kostky se nemaj rady a v centru mest jich je moc a drkotat se po nich pomalu a nechat se objizdet auty je horsi nez to vzit po chodniku.
19. 4. 2019 14:00
Re: Cena
e-kick od Peugeotu stojí kolem 30..
19. 4. 2019 10:30
Cena
Kolik koloběžka stojí ? V článku a na stránkách Seatu cena není.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud