Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ministr vnitra Chovanec chce narkomanům zabavovat auta

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 19. 9. 2014 • 15:51
12
Drogy za volantem jsou v poslední době častým středem pozornosti. Ministr vnitra chce zabavovat auta těm, kteří pod jejich vlivem opakovaně řídí.

Policie by podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) měla mít možnost zabavovat vozy lidem, kteří opakovaně řídí pod vlivem návykových látek. Koncem září se má rozhodnout o potřebě změny zákona. Ministr to dnes řekl poslancům v rámci interpelací.

"Bavíme se například o tom, jestli je dobré, abychom zabavovali auta těmto řidičům, kteří opakovaně řídí motorové vozidlo pod vlivem návykové látky. Já za sebe říkám, že ano. Stejný názor má i dopravní policie," uvedl Chovanec.

Poznamenal, že podle jeho názoru lze vozy zabavovat už podle stávajícího zákona a že tak postupují soudy v Ústeckém kraji. "Soudy tam mají jiný přístup k té věci," poznamenal ministr. Podle něho je odebírání aut jedním z opatření, která by mohla pomoci k tomu, aby se na silnicích řidiči pod vlivem drog nevyskytovali. "Bude to mít určité právní problémy, ale musíme se o to bezesporu pokusit," dodal ministr. Na možné úpravě podle něho pracují experti ministerstev vnitra a spravedlnosti a rodí se dohoda i se státními zástupci a policisty.

Další pomoc podle Chovance představuje vybavování policie záchytnými sítěmi a zastavovacími pásy, které byly pořízeny za pět milionů korun a v nejbližších dnech budou předány pohotovostním jednotkám policie.

Související články

Témata
Avatar - Ada je zase tady
20. 9. 2014 21:13
Re: Nápad hodný Chovance - rychlostudenta práv z Plzně
Kdo to je feťák? Osoba, která si vypěstovala nějaký drogový návyk?

OK, zakažte řídit auto všem feťákům! Třeba těm, co kouří tabák... A pokud takové osobě někdo z rodiny půjčí auto, ještě bych mu nasolil mastnou pokutu!

O alkoholové závislosti ani nemluvě! Pokud se někdo dostane do konfliktu se zákonem z důvodu opilosti, měl by ztratit řidičák nadosmrti!

A co takový modrosoudruh Janoušek? Ten byl nalitý a navíc ještě šńupal koks! V tomto stavu spáchal trestný čin těžkého ublížení na zdraví a dostal zákaz řízení na 7 let. Zřejmě ho tedy soud nepovažuje za feťáka...

A ve srovnání s tím: jak asi naše slavná policie odmění kluka, který si před týdnem dal jointa trávy? To je snad feťák, který si zaslouží, aby mu švestky zabavili auto?

Je to celé blbost! Tím samozřejmě neobhajuji řízení auta "pod vlivem" čehokoli, co může ovlivnit psychiku řidiče. jen je třeba měřit feťákům stejným metrem!
20. 9. 2014 11:37
Nápad hodný Chovance - rychlostudenta práv z Plzně
... a klasické socanské "řešení". Místo indviduální odpovědnosti kolektivní trest i pro případné další členy rodiny, která má tu smůlu, že jejím členem je fetující blbeček.
Co takhle zákaz řízení a jeho opakované porušení jako důsledně stíhaný (!!) trestný čin? Ale to je asi moc složité.
20. 9. 2014 11:20
Re: Já to za správné nepovažuji
Řízení je hlavně o odpovědnosti. Pokud chce někdo hulit trávu, OK, jeho věc, ale potom se podle toho musí chovat - v krvi zůstávají zbytky 10 dnů, tak prostě 10 dnů nebude řídit. Taková jsou pravidla. Kdo chce řídit, musí být připravený se chovat podle pravidel. Bavme se taky o tom, že dlouhodobé hulení ničí mozek, z člověka se defakto stává primitiv s nepředvídatelnými reakcemi, který by potom neměl co dělat za volantem i když zrovna bude pár hodin "čistý".
Problémem je, že u nás je bráno vlastnictví řidičáku jako nezcizitelné právo a podle toho se řidiči chovají. V zahraničí se platnost řidičáku obnovuje každý rok - prostě dojdeš na úřad, tam se podívají jestli nedlužíš něco na pokutách nebo jsi neudělal nějaký velký průšvih. Pokuty musíš doplatit pokud dlužíš, potom ti řidičák obnoví. Udělals něco hodně nebezpečnýho? Řidičák ti neobnoví. Budeš řídit bez něj? Okamžitý kriminál a likvidační pokuta. A funguje to, lidi si nedovolí prasit a dělat bordel, protože by už za volant do smrti nesedli.
Takže je zcela v pořádku zabavovat auta, třeba pokud někdo řídí se zákazem řízení - a že takových jsou mraky. K tomu kriminál a pokuta - protože takoví lidé zcela pohrdají obecně uznávanými pravidly a jsou nejvíce nebezpeční. Za způsobení vážné dopravní nehody povinnost absolvovat znovu autoškolu - protože řidič svým jednání dokázal, že pravidla nezná. Často má papíry koupené a vůbec nechápe, kde udělal chybu nebo je to nějaký přistěhovalec, který dělal papíry třeba v Indii a tady dostal naše papíry "automaticky" bez přezkoušení.
Narkomana nevyléčí nikdo, účelem represe je dostat takového nebezpečného šmejda ze silnice. A k tomu může být zabavování aut dobrým nástrojem. Auto je jako zbraň - že na něj máš peníze ještě neznamená, že by ti měla společnost dovolit jej vlastnit. V USA třeba zločinec musí uhradit veškeré škody, které způsobí - když si policie rozbije 10 aut při tom když ho zfetovaného nahání, dostane to k úhradě. Nemá na to? Exekuce majetku, kriminál. U nás to za zločince platíme všichni z daní, protože jsme "solidární".
Motivace pro porušování obecně závazných pravidel ve společnosti mohou být u různých lidí různé, ale všichni musí počítat s tím, že je společnost za takové chování potrestá - ztrátou majetku (auta, peněz), ztrátou výsad (řízení, svoboda). Pokud bysme na tento princip rezignovali, ze společnosti vymizí veškerá pravidla a nastane anarchie. :no:
Avatar - Ada je zase tady
20. 9. 2014 11:04
Re: Já to za správné nepovažuji
OK, zkraťme to. Ten kdo kdy kouřil tabák, nebo pil alkohol, tak ten nemá za volantem co dělat a to je jedno, kdy ten tabák kouřil, nebo kdy ten alkohol pil. Svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda druhých. A většina slušných lidí kuřáky tabáku i opilce nesnáší, tak o čem tu hovoříme?
Avatar - Ada je zase tady
20. 9. 2014 02:02
Já to za správné nepovažuji
Pokud se někdo ožere jako cep, tak druhý večer je čistý a může nejen řídit, ale i moralizovat a hluboce odsuzovat narkomany. Pokud někdo vykouří jointa, tak je sice za cca 8 hodin zcela fit, ale rozkladné chemické stopy v jeho krvi přetrvávají cca 10 dnů, i když jeho jednání již ničím ovlivněno není, neboť účinná látka se již dávno rozložila.

Kdo z těch dvou lidí je pro společnost, ale zejména pro svou rodinu a nejbližší okolí více nebezpečný?

Proč by se měl zabavovat soukromý majetek tomu, kdo vykouří jednu cigaretu z trávy, která zdaleka nemá tak devastující vliv na osobnost člověka jako jiné drogy (především C2H5OH) a ne tomu, kdo je těžce závislý na alkoholu? Jen proto, že se na ni nevztahuje spotřební daň?

A víte, že člověk, který jede na heráku, či perníku je zdánlivě (pro policejní kontrolu) čístý hned druhý den ráno, i když má těžkou závislost a rozpíchaná předloktí? A co třeba tabák? To je přece také silně návyková droga, vyvolávající těžkou závislost a ničící život člověka nesrovnatelně více, než závislosti jiné! Kuřákům se také budou zabavovat vozy? Nebo se bude soukromý majetek pod nějakou podobnou záminkou snad zabavovat především těm, kteří vyjadřují na veřejnosti zcela demokraticky svou nespokojenost se současným politickým vedením?

Já si myslím, že nemocná je celá tahle společnost. Proč rodiče již nemají čas se věnovat dětem? Proč musí dřít do úmoru, hledat si druhé zaměstnání, jen aby si rodina udržela slušnou životní úroveň, zatímco děti dřepí u počítače a hrají hry zaměřené na virtuální zabíjení? Proč musí mít děti poslední model tabletu, aby byly mezi svými vrstevníky dostatečně "IN" a "COOL"? Proč vůbec spousta lidí musí hledat "trip" od mizerného života pomocí nějaké drogové závislosti?

Ne, ne! Žádné zabavování dopravních prostředků nejenže nemá smysl a žádného narkomana nevyléči, ale naopak se může stát jen dalším nástrojem represe totalitního režimu, pokud tahle společnost do takového stadia dospěje. A dnešní podporovatelé takového paskvilu společně s ovčany, kteří vítají, že na každém rohu a každé křižovatce je kamera (prý pro jejich "bezpečnost") budou možná za chvíli zvedat pravice, aby pozdravili nového vůdce... :no: :no: :no:

Bavíme se tady o autech, někteří se spolu hašteří - no prosím, proč ne - ale neměli bychom přitom zapomínat, že všichni společně neseme určitý díl zodpovědnosti za to, co tady bude po nás. Začít je tedy třeba především u sebe. Nejbližší pomocnou ruku najdeš na konci svého ramene! Kdo z těch, kteří se vyjádřili o pár řádek nade mnou pro takový brutální zásah do svobody soukromého vlastnictví a tím i svobody jedince, si to opravdu uvědomuje?
Články odjinud