Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Motocyklová VC Japonska 2022: MotoGP dominoval Jack Miller, Bagnaia upadl

Aleš Dragoun
Diskuze (0)

Nejsilnější kubatuře vládl v japonském Motegi Jack Miller. Domácí fanoušky potěšil triumfem v Moto2 Ai Ogura. A Izan Guevara míří za titulem ve čtyřdobých dvěstěpadesátkách, opět vyhrál.

V japonském Motegi proběhl šestnáctý závod letošního MS silničních motorek. Zatímco v sobotu se program posouval kvůli dešti, v neděli po něm nebylo ani památky.

MotoGP

V ranním warm upu si „ustlali“ všichni tři tovární jezdci Hondy, Tetsuta Nagashima, Pol Espargaró i Marc Márquez. Vyhrál ho Jorge Martín (1:45,0 min). Aleix Espargaró měl hned na začátku technické problémy, jeho Aprilia RS-GP mu nechtěla jet.

Osminásobného šampiona čekala 150. GP ve třídě MotoGP. Otázkou bylo, zda vydrží celých 24 kol, i když vyrážel z první pozice. Johann Zarco jel stou Velkou cenu, samozřejmě opět jen v královské kubatuře. Od Honda Racing Corporation zaznělo: „Trpíme tu méně, technika funguje lépe než na jiných tratích.“ Aby ne, když Hondě okruh patří a zkouší tu. „Mám na vodě strašně málo najeto,“ nechal se slyšet Luca Marini, proto mu sobota nevyšla. Nakagami jel se zlomenými prsty a problémy měl i se šlachami. „Když jsem poprvé sundal rukavici, byla plná krve. Potřebuji více obvazu, ale prostě se tam nevejde.“

Aleix Espargaró musel startovat kvůli poruše stroje z boxů, kam zajel po zahřívacím kole, motorku samozřejmě vyměnil, ta první mu nešla za plynem. Pro někoho, kdo bojuje o titul mistra světa, je to ovšem tragédie. Chvíli vedl Brad Binder, pak se do čela vyhoupl Martín. Ťukli se Marini s Polem Espargarem, ale bez následků. Jihoafričan na KTM přepustil druhou příčku Jacku Millerovi, Australan chtěl ovšem vyhrát, brzy mu neodolal ani lídr. Čtvrtý jel Miguel Oliveira, Marc Márquez propadl na pětku. V šestém kole chyboval Zarco, Marini se prokousal už na sedmé místo za Viñalese a oba jezdci KTM vpředu si prohazovali příčky.

Jezdci Ducati by se měli v soubojích zklidnit,“ řekl Paolo Ciabatti. Tuto větu hlavně mířil na Eneu Bastianiniho, který bojuje s „Peccem“ Bagnaiou. I dnes, byť jen o okraj Top 10. Navíc nepatří do akademie Valentina Rossiho na rozdíl od svého soupeře, ale i třeba Mariniho a Bezzecchiho, takže jede tak trochu za sebe. V 10. okruhu spadl Nagashima. A viděli jsme i oheň, Takuyovi Tsudovi chytla jeho suzuki a měl co dělat, aby ji opustil. Havaroval Darryn Binder, naštěstí s dobrým koncem.

Marini předjel Viñalese, Marc Márquez se pokusil přilepit v 18. kole na Oliveiru a tři okruhy před cílem se před něj dostal. Bagnaia jel jako tělo bez duše, body nakonec zahodil, snažil se předjet Quartarara a nevyšlo mu to… Miller poctivě trénoval a trochu změnil jezdecký styl. Vyplatilo se, Australan japonské GP dominoval a pod šachovnicí projel po zadním kole. Brad Binder se dostal na druhé místo, Martín vybojoval třetí, Marc Márquez s hliníkovou kyvkou od Kalexu skončil čtvrtý, comeback mu napodruhé docela vyšel. Nakagamiho prsty opravdu bolely…

Jorge Martín: „Tlačil jsem hodně na pilu. Už je to dávno od posledního pódia... Tvrdé gumy byly dobrou volbou, ale já měl střední, možná bych vyhrál.“ Brad Binder kromě obvyklé děkovačky řekl: „Zadní pneumatika neměla přilnavost, ale nakonec se ukázalo, že jsem si vybral dobře. Klouzalo to, brzdili jsme skoro jako Moto3. Měl jsem problémy s pravou rukou.“ Evidentně dojatý. Jack Miller: „Vidíte, že pořád umím jezdit na motorce, cítil jsem se fajn od počátku víkendu. Japonští fanoušci byli báječní. Těším se na domácí Grand Prix, pěkně jsem se navnadil. Bolí mě ale levá ruka.“ Quartararovi Grand Prix Japonska nevyšla, Bastianinimu také ne a Aleix Espargaró kvůli zlobivé technice body nezískal vůbec.

VC Japonska 2022 MotoGP – Pořadí v cíli (Top 10)
1. Jack Miller Ducati Ducati Lenovo Team 42:29,174 min
2. Brad Binder KTM Red Bull KTM Factory Racing +3,409 s
3. Jorge Martín Ducati Prima Pramac Racing +4,136 s
4. Marc Márquez Honda Repsol Honda Team +7,784 s
5. Miguel Oliveira KTM Red Bull KTM Factory Racing +8,185 s
6. Luca Marini Ducati Mooney VR46 Racing Team +8,348 s
7. Maverick Viñales Aprilia Aprilia Racing +9,879 s
8. Fabio Quartararo Yamaha Monster Energy Yamaha MotoGP +10,193 s
9. Enea Bastianini Ducati Gresini Racing MotoGP +10,318 s
10. Marco Bezzecchi Ducati Mooney VR46 Racing Team +16,419 s

Průběžné pořadí MS jezdců po 16 závodech z 20: 1. Fabio Quartararo 219 bodů, 2. Francesco Bagnaia 201, 3. Aleix Espargaró 194, 4. Enea Bastianini 170, 5. Jack Miller 159...

Moto2

Ranní „rozcvičku“ zvládl nejlépe Arón Canet (1:51,1 min). Jorge Navarro řekl Simonu Crafarovi na roštu: Při těchto podmínkách to bude těžké. Mám ale na to, abych bojoval o špičku.“ Augusta Fernándeze a Aie Oguru čekala stíhačka až z kraje první desítky. Alonso López vyrážel ze čtvrté řady: „Voda není zrovna moje láska...“ Celestino Vietti byl v kvalifikaci dokonce až dvaadvacátý. Manuel González si v sobotu pochroumal rameno a těsně před startem raději vzdal. Chyběl také Sam Lowes.

Závod byl vypsán na 22 kol. Canet s Fermínem Aldeguerem okamžitě ostatním odskočili. Filip Salač se ze šestého místa propadl na konec Top 10, dopředu se naopak dral Ogura, který jel už čtvrtý za Somkiatem Chantrou, ale Tony Arbolino mu naznačil, ať se drží za ním, aby soupeře dostihli. Třetí kolo bylo konečnou pro divočáka Aldeguera, ujel mu předek a byl z toho smutný. Má ještě dost času vyzrát… A děly se věci, protože záhy přebrzdil lídr Canet a šel k zemi.

Najednou vedl Chantra před trojicí Arbolino – López – Ogura. Následovali Jake Dixon a Fernández. Filipovi pády soků nepomohly, vždy ho někdo předjel. Další však potkal týmového kolegu Alessandra Zacconeho, ten ovšem jezdil vzadu. V sedmém okruhu se do čela protlačil López. Zkázu dokonal Vietti, pro něj je to totální krach… Pokusil se ale vrátit.

Chantrovi trochu docházel dech, rychle se propadl až na pátou příčku a ještě málem vystoupil z motorky. Naopak Fernández vyšplhal už na pomyslný bronz, to se klání nacházelo v polovině. Ogura si vyšlápl na Lópeze, dokonce několikrát a nakonec slavil úspěch. V 16. kole musel Alonso ustoupit i Augustovi. Fernández si nechce nechat ujít šanci na titul mistra světa. Canet jel po prvním pádu dál, ale šel znovu k zemi… Niccolò Antonelli skončil také. Dvě kola před finišem havaroval Navarro a v závěru ještě Jeremy Alcoba.

Ai Ogura vyhrál! Posledním domácím vítězem GP Japonska byl předtím Hiroshi Aoyama v roce 2006 ve dvěstěpadesátkách. To už je šestnáct let! V 90. letech a na začátku milénia přitom závodníci ze země vycházejícího slunce hráli prim – a nejen v nejnižší a prostřední třídě. Augusto Fernández ztratil něco málo přes sekundu a třetí místo bral López těsně před Dixonem. Chantra dojel pátý. „Počkejte na příští týden, jedu doma!“ Salač se nakonec vešel těsně do první desítky, letos potřetí.

Alonso López v cíli řekl: Neuvěřitelné. Včera v kvalifikaci jsem udělal chybu. Nebyl jsem na startu nervózní, předjížděl, pak mě v závěru zpomalila odcházející zadní pneumatika.“ Augusto Fernández: Udělal jsem maximum, nepovedl se mi úplně start, ale probil jsem se dopředu. Problémem byly gumy, které ke konci závodu odcházely. Šampionát je pořád otevřený.“ Ai Ogura se výjimečně usmíval: Nejlepší den v mém životě!“

VC Japonska 2022 Moto2 – Pořadí v cíli (Top 10)
1. Ai Ogura Kalex Idemitsu Honda Team Asia 40:56,269 min
2. Augusto Fernández Kalex Red Bull KTM Ajo +1,192 s
3. Alonso López Boscoscuro Beta Tools Speed Up +7,168 s
4. Jake Dixon Kalex Shimoko GasGas Aspar Team +7,597 s
5. Somkiat Chantra Kalex Idemitsu Honda Team Asia +12,255 s
6. Tony Arbolino Kalex Elf Marc VDS Racing Team +14,189 s
7. Pedro Acosta Kalex Red Bull KTM Ajo +14,520 s
8. Albert Arenas Kalex Shimoko GasGas Aspar Team +18,410 s
9. Bo Bendsneyder Kalex Pertamina Mandalika SAG Team +20,398 s
10. Filip Salač Kalex Gresini Racing Moto2 +23,140 s

Průběžné pořadí MS jezdců po 16 závodech z 20: 1. Augusto Fernández 234 bodů, 2. Ai Ogura 232, 3. Arón Canet 177, 4. Celestino Vietti 162, 5. Tony Arbolino 138… 21. Filip Salač 27...

Moto3

Do Moto3 se vrací „zlobivé dítě“ Romano Fenati. Ital se domluvil s týmem Mirka Cecchiniho, pochopitelně se objeví až příští rok. Navzdory excesům (zatažená brzdová páčka, vyhazovy z týmů během sezóny, bitky s manažery) vyhrál 13 Grand Prix a 28 let mu bude až v lednu 2024, takže ještě splňuje věkový limit. Paolo Simoncelli získal na sezónu 2023 Kaita Tobu.

Japonský warm up vyhrál Ayumu Sasaki (1:57,8 min). Deniz Öncü musel po pádu navštívit zdravotní středisko, ale lékaři jej pro závod uznali. Téměř současně s ním havaroval i Izan Guevara. V závěrečných fázích se na zemi ocitli i Carlos Tatay a Adrián Fernández.

Jezdce čekalo rovných 20 kol. Deniz Öncü si hned v tom prvním vyjel mimo trať a hodně ztratil. Hned v úvodu havarovali Joel Kelso a Josh Whatley, Australan dostal highsider a Brit neměl šanci. Na incident doplatil Nicola Carraro… Vzápětí spadli Tatay a Toba, ten ale motorku zvedl a pokračoval. Guevara se okamžitě probil dopředu, ale Sasaki mu nedal pokoj. Za nimi jeli oba „leopardi“ - Dennis Foggia s Tatsukim Suzukim.

Skončili japonský debutant Hamada a také Daniel Holgado, který upadl na rovince poměrně zvláštně. V pátém kole se odporoučel k zemi Suzuki, dostal malý highsider, vzápětí skončil na zemi i Adrián Fernández. Na čtvrté místo tak postoupil Jaume Masiá a pátý byl Sergio García. Na první trojku ale už ztráceli, naopak se do bitvy o triumf přidal Foggia. Pádů bylo docela dost, seznam rozšířil Carraro. Scott Ogden se z první řady propadl až na chvost pole.

Masiá se dotáhl! V polovině závodu skončil na zemi Lorenzo Fellon. Na Garcíu se dotáhl Diogo Moreira, další dvojičku tvořili David Muñoz a John McPhee, dokonce se skupina sjela, ale nikdo z ní na vítězství neměl. I když se tu bojovalo, vřelo to hlavně v první čtyřce. Předjíždění ale pomohlo hlavně Guevarovi, ten zatroubil k úniku. Masiovy šance skončily čtyři kola před cílem, spadl ve velké rychlosti.

Foggia se snažil Guevaru dojet, drobná chybka v závěru mu však udělala čáru přes rozpočet. Izan si upevnil vedení v čele šampionátu, vyhrál letos popáté. Sasaki dorazil pod šachovnici v pohodě třetí. Muñoz i přes zdravotní problémy dojel pátý za Garcíou. Öncü si dojel z pětadvacátého místa po prvním kole alespoň pro jediný bodík.

Ayumu-san, první Japonec doma na „bedně“ od roku 2009 v cíli řekl: Chtěl jsem víc, když jsem skoro celý závod vedl. Když mě Izan pět kol před cílem předjel, bylo těžké s ním bojovat, nefungovala mi zadní guma .Víme, co udělat pro Thajsko.“ Foggia: Udělal jsem všechno, ale odcházely mi pneumatiky.“ Nezapomněl na obvyklou děkovačku. Guevara: Super start, ten se mi opravdu povedl. Navíc ve warm upu jsem spadl a tým mi dal motorku dohromady hodně rychle. Díky!“

VC Japonska 2022 Moto3 – Pořadí v cíli (Top 10)
1. Izan Guevara GasGas Autosolar GasGas Aspar Team 39:26,526 min
2. Dennis Foggia Honda Leopard Racing +0,593 s
3. Ayumu Sasaki Husqvarna Sterilgarda Husqvarna Max +1,741 s
4. Sergio García GasGas Autosolar GasGas Aspar Team +9,338 s
5. David Muñoz KTM Boé Motorsports +9,414 s
6. Diogo Moreira KTM MT Helmets – MSI +9,743 s
7. John McPhee Husqvarna Sterilgarda Husqvarna Max +9,815 s
8. Ryusei Yamanaka KTM MT Helmets – MSI +15,490 s
9. Andrea Migno Honda Rivacold Snipers Team +15,573 s
10. Riccardo Rossi Honda Sic58 Squadra Corse +15,687 s

Průběžné pořadí MS jezdců po 16 závodech z 20: 1. Izan Guevara 254 bodů, 2. Sergio García 209, 3. Dennis Foggia 191, 4. Ayumu Sasaki 174, 5. Jaume Masiá 155…

Zdroje: MotoGP Twitter, iSport.cz, Nova Sport, MotoGP.com, Wikipedia

Foto: Václav Duška jr.

Aleš Dragoun
Diskuze (0)