Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Motor 1,4 TSI má problém: vytahaný rozvodový řetěz

Aleš Jungmann
Diskuze (541)
Vypadá to, že oblíbená jednotka 1,4 TSI od Volkswagenu je náchylná k poruchám rozvodového řetězu, a to i u relativně nových vozů.

Náchylnost k poruše rozvodového řetězu, který spojuje klikový hřídel s hřídeli vačkovými, je potenciálně velmi nebezpečná. Poškození motoru, které po přeskočení rozvodového řetězu nastane, totiž může mít pro motor fatální následky.

A právě rozvodový řetěz je dle týdeníku Auto Bild slabým místem koncernového agregátu 1,4 TSI. Magazín má ve svých statistikách značné množství poruch rozvodového řetězu, které postihují zejména modely Touran, Golf a Tiguan. Vytahaný řetěz pak v menší míře trápí i majitele 1,2 TSI 77 kW a to zejména u Škody Yeti. Do redakce magazínu přišla po zveřejnění článku v čísle 10/2012 už více než stovka reakcí od majitelů, které problémy s řetězem u koncernových vozů s agregáty 1,2 TSI a 1,4 TSI potkaly. A přicházejí další.

Navzdory tomu, že toto zařízení by mělo mít v podstatě neomezenou životnost (resp. životnost stejnou jako vůz samotný), v určitých případech dojde k nesprávné funkci rozvodového řetězu, jeho napínáku a časovače vačkových hřídelí. Podrobnější analýza statistik například ukázala, že u Touranu 1,4 TSI 103 kW (kód motoru BMY) došlo k většině závad při stavu tachometru 40 až 70 tisíc km. O případu informoval i český bratranec AutoBildu, čtrnáctideník AutoTip.

Závada se majiteli hlásí rachotem motoru po studeném startu. Po několika sekundách pak dojde k navýšení tlaku oleje a dopnutí řetězu, takže rušivý zvuk zmizí a vše je v normálu. A právě v kritické fázi, kdy není řetěz dopnut, může dojít k přeskočení.

U následných oprav závad či výměn chrastícího řetězu poskytuje automobilka kulanci, tedy pozáruční, čistě dobrovolný příspěvek na řešení závad způsobených chybou výrobce. Plnou kulanci však dostanou pouze majitelé nejvýše tříletých vozidel s nájezdem do 100 tisíc kilometrů. Šanci na alespoň částečnou kulanci mají i vozy starší, tam se jednotlivé případy posuzují individuálně. Podmínkou však je bezchybné plnění servisního plánu. Stáří vozu pak nesmí přesáhnout 6 let a nájezd nesmí být větší než 200 tisíc kilometrů.

Sama automobilka k předčasnému vytáhání řetězu Auto Bildu neposkytla žádné technické informace, takže nezbývá než spekulovat. Problémy mohou být způsobeny použitím méně kvalitních materiálů u dodavatele součástek, ale také třeba parazitními momenty a kmity. To by ostatně vysvětlovalo i fakt, že se dané závady vyskytují u některých modelů častěji, byť agregát je stejný.

Aleš Jungmann
Diskuze (541)
1. 4. 2013 00:31
Re: ŘETĚZOVÁ REAKCE
To jako ze ridici koncernu VW davaji ustrasene prednost? Bo sem si nejak nevsiml, ze by nekdo pred nimi klopil zrak a dalsi blaboly, cos tu napsal >:D
5. 12. 2012 16:29
Re: MOTOR 1.4 TSI
Odkud máš tu informaci o ceně rozvodového řetězu 1200Kč? Mi u Golfa (1.4 90kW) tvrdili něco o ceně 12tis Kč.
A to je sakra rozdíl!
19. 4. 2012 10:31
Re: Zvuk 1.4 tsi 132kw
Dobrý den,
Děkuju za rychlou reakci, není to můj problém,můj zvuk se tomuto ani trochu neblíží:)
18. 4. 2012 17:35
Re: Zvuk 1.4 tsi 132kw
Dobry den DominNica !

Podívejte se na to zdá zvuk je špatný motor chrastítko na studeném startu !
[odkaz]

Oprava poškození motoru TSI Volkswagen
[odkaz]

Je to chyba na výrobci!!!
17. 4. 2012 10:13
Zvuk 1.4 tsi 132kw
Mam nahrany zvuk sveho motoru, prosim vas, jestli nekdo ma zkusenost s vadnym retezem a zvukem vadneho retezu, tak jestli vam muzu poslat na mail zvuk meho motoru jestli je to ok nebo ne. Dekuji